Welcome to website

10 korisnih savjeta za Invisalign pacijente - Videntis Dental Centar

10 korisnih savjeta i trikova za Invisalign pacijente

Što je Invisalign?

Invisalign je moderna ortodontska terapija. Pomoću napredne 3D tehnologije, pacijent ima uvid u cijeli plan terapije na temelju preporuke stomatologa, od početnog položaja zuba do konačnog željenog položaja. Pacijentu se na temelju otisaka izrađuju individualne prozirne aparatiće za ispravljanje zubi.

Ako se odlučujete za Invisalign terapiju ili ste već u procesu terapije, donosimo vam nekoliko korisnih savjeta i trikova!

Invisalign savjeti i trikovi za lakše nošenje:

1. POMOĆ KOD ČIŠĆENJA INVISALIGN UDLAGA

Invisalign udlage trebate nositi 22 sata dnevno tijekom terapije, izuzev dok jedete i čistite zube. Najbolji način čišćenja udlaga je četkanjem i ispiranjem toplom vodom ili upotrebom Invisalign kristala za čišćenje. Prije nego ponovno umetnete udlage, važno je da nakon obroka dobro očistite zube. Ako niste u mogućnosti učiniti to odmah nakon jela ili kave, uzmite žvakaću gumu bez šećera kako bi se ostaci hrane donekle zalijepili na nju. Po dolasku kući odmah operite zube četkicom i koristite zubni konac.

2. POMOĆ KOD LOŠEG ZADAHA

Tijekom terapije Invisalignom moguće je da vam usta postanu suha, što može dovesti do lošeg zadaha. Unosite dovoljno tekućine, najbolje obične vode, a možete konzumirati i mentol bombone bez šećera kako bi držali zadah pod kontrolom. Preporučujemo bombone koji sadrže Xylitol (brezin šećer), koji povećava alkalnost i smanjuje kiselost u tijelu i ustima. Ima vrlo nizak glikemijski index i ne povećava šećer u krvi ili inzulinu pa je pogodan i za dijabetičare.

3. POMOĆ KOD ODRŽAVANJA ZUBI BIJELIMA

Nošenje udlaga i attachmenti na zubima tijekom Invisalign terapije smanjuju proizvodnju sline. Slina vlaži usta i pridonosi zdravlju usne šupljine. Prisutnost sline olakšava govor, ispire ostatke hrane oko zuba, neutralizira kiselinu bakterija i važna je u održavanju bjeline vaših zuba. Problemu možete pribjeći tako da koristite vodice za ispiranje s efektom izbjeljivanja. Možete ispirati njome usta bez udlaga ili naliti malo u udlagu prije nego ju vratite na zube. Možete se odlučiti i na tretman izbjeljivanja gelom koji nanesete u udlagu i nosite tijekom spavanja.

4. POMOĆ KOD ŽULJANJA I GREBANJA

Unatoč prilagođenim udlagama i savršenom prijanjanju, Invisalign povremeno može imati oštre rubove koji bi mogli iritirati vaše desni. Ako vam se udlaga zabija u desi ili grebe jezik, odmah ju uklonite i pokušajte locirati iritantni rub, a zatim ga nježno izbrusite finim brusnim papirom. Možete koristiti i novu turpijicu za nokte. Rubove vam može izbrusiti i vaš stomatolog ako se bojite učiniti to sami.

5. POMOĆ SA GUMICAMA

Kod nekih Invisalign pacijenata nužno je nošenje gumica. One znaju biti prilično dosadne za vađenje i postavljanje ali s više prakse i ponavljanja bit će vam sve lakše. Počnite s postavljanjem gumice od stražnjih zuba prema prednjima jer će ih biti lakše povući prema naprijed. Ponekad je pacijentima lakše zakačiti gumicu prvo na udlagu, a zatim umetnuti udlagu, razvući gumicu i pričvrstiti na drugi dio.

6. POMOĆ KOD PUTOVANJA SA INVISALIGNOM

Ako nosite Invisalign i putujete, obavezno sa sobom nosite vašu kutijicu. Kada vadite udlage, nemojte ih stavljati u maramicu ili na neko nesigurno mjesto, jer ćete ih izgubiti ili oštetiti. Na putovanje ponesite i putnu mini pastu, četkicu i zubni konac. Dobro je putovati i s mini zubnom vodicom jer možda nećete imati gdje oprati zube, pa je dobro barem ih isprati zubnom vodicom prije vraćanja udlaga na zube.

7. POMOĆ KOD VAĐENJA I UMETANJA UDLAGA

Udlage umetnite prstima. Nemojte ih agresivno zagrizom gurati na svoje mjesto jer bi se tako mogle oštetiti. Možete nabaviti Aligner Chewie , mekanu spužvastu plastičnu rolicu koja pomaže kod umetanja. Kada vadite udlage nemojte prethodno piti nešto hladno, neka vam ruke budu suhe i držite usta otvorena par sekundi prije vađenja kako bi se razgibala čeljust. Podignite udlage najprije s kutnjaka na svakoj strani, a zatim postupno krenite prema naprijed. Ako zapne na nekom attachmentu pokušajte lagano noktom ući ispod udlage na tom mjestu i nadignuti ju.

8. POMOĆ KOD PRAĆENJA VREMENA NOŠENJA UDLAGA

Kao što smo već spomenuli, Invisalign udlage trebate nositi 22 sata dnevno tijekom terapije. Preostala dva sata je najbolje razlomiti na periode od 30-45 minuta. Trudite se ne biti bez udlaga više od sat vremena u komadu. Ako ste zaboravni s vraćanjem vaših udlaga u usta, postavite si podsjetnik na mobitelu.

9. POMOĆ KOD RASPUCALIH USNICA

Pojava stranog tijela u vašim ustima i efekt suhoće usta koji izaziva manjak sline, mogu utjecati da vam usnice postanu suhe i raspucale. Srećom danas postoje brojni kozmetički pripravci kao vazelin ili labello koji vam mogu olakšati taj problem. Vodite računa da unosite i dovoljno tekućine kako ne bi dehidrirali tijelo i time pogoršali situaciju. Dobro je da tekućinu unosite putem slamke kako bi što manje dolazila u doticaj sa udlagama, osim naravno vode, koja je sasvim sigurna.

10. POMOĆ KOD GOVORA I BOLOVA

Manje promjene u govoru su moguće kod Invisalign pacijenata. Govor se s vremenom normalizira, a pacijent može i svjesno početi paziti na artikulaciju riječi te vježbati izgovor. Ako imate neki važni govor ili prezentaciju, možete ostati na postojećoj udlagi i prijeći na novu nakon toga, kako ne bi poremetila vaš govor. Moguće je da pacijent osjeća neke bolove tijekom terapije. Ako su bolovi blaži i povezani sa promjenom udlage, moguće je uzeti neki lijek protiv bolova. Ako je bol učestala te uključuje glavobolje, škljocanje u čeljusnim zglobovima, razdražljivost, bolove u vratu, povećanje osjetljivosti dijela lica i vrata, dobro je da pacijent posjeti osteopata.

 


 

Što kad vam strada zdravi zub u nesreći?

Avulzija zuba i terapija

 
 

Avulzija zuba je dentalna trauma u kojoj je cijeli zub u potpunosti prisilno izvađen ili izbijen iz svog ležišta (iz pripadajuće zubne čašice) zbog naglog udarca ili ozljede, što se može dogoditi tijekom sportskih aktivnosti, nesreće ili čak uslijed grickanja tvrde hrane.

U svakoj su dobi dentalne traume moguće, ipak one se najčešće dešavaju u dječijem uzrastu i to u toku druge i treće godine starosti (povrede mliječnih zuba) i devete i desete godine (povrijeđeni trajan zub). Ovoj vrsti ozljede i povredama tkiva su najizloženiji gornji središnji sjekutići zbog svog oblika, veličine i položaja u zubnom nizu.

Ova povreda viđa se kod 0.5%–16% svih dentalnih trauma i najčešće su pogođeni gornji centralni sjekutići zbog svoje pozicije, oblika i veličine.

 

U Dentalnom centru Videntis nudimo besplatne stručne konzultacije.
Imate li još pitanja slobodno nas nazovite ili nam pošaljite upit.

 

Simptomi avulzije ili traumatskog izbijanja izbijanja zuba

 
  1.  Izgubljen zub: Očigledan simptom avulzije je potpuno izbijanje zuba iz zubne alveole. Može se primijetiti prazno mjesto gdje je zub nekada bio.
  2.  Krvarenje: Ozljeda može uzrokovati krvarenje u području zuba i usne šupljine.
  3.  Bol: Osoba može osjećati jaku bol u području izbijenog zuba. Bol može biti konstantna ili se pogoršavati prilikom žvakanja ili dodirivanja zahvaćenog područja.
  4.  Oteklina: Oteklina u području zuba može biti prisutna kao reakcija na ozljedu.
  5.  Ogrebotine i razderotine: Trauma može uzrokovati ogrebotine i razderotine u području lica i usne šupljine.

Važno je napomenuti da su ovi simptomi općeniti i mogu se razlikovati ovisno o individualnim slučajevima.

 

Što napraviti ako se desi avulzija?

Ako se avulzija dogodi, prvo treba provjeriti dob osobe i o kojem zubu je riječ i da li se radi o trajnom ili mliječnom zubu, jer se replantacija(postupak vraćanja zuba) mliječnog zuba ne preporučuje.

  • Isprati zub mlazom hladne vode.
  • Ako je moguće, zub treba vratiti u alveolu što je prije (repozicija).
  • Ako to nije moguće, zub treba staviti u transportni medij – mlijeko, obična voda, slina ili fiziološke otopina, kako bi se izbjegla dehidracija površine korijena zuba.
  • Nakon toga, zub treba što prije isti dan odnijeti stomatologu radi daljnje obrade.
  • Optimalno vrijeme za uspjeh replantacije je 30 minuta do 2 sata nakon izbijanja zuba.

Važno je napomenuti da je brzina jedan od najbitnijih faktora za uspjeh terapije avulzije zuba, stoga je brza reakcija roditelja, osobe u pratnji ili osobe koja je doživjela ozljedu vrlo važna kako bi se povećale šanse za uspješno vraćanje izbijenog zuba.

Mnogi pacijenti osim ozljeđenih zubi imaju ozljede i povrede cakline i dentina, tvrdih zubnih tkiva i pulpemekih tkiva, usnice ili čeljusti koje krvare. Terapija povrede tvrdih zubnih tkiva i pulpe zavisi od težine same povrede, te da li je u pitanju stalni ili mliječni zub. Prilikom avulzije zuba treba napraviti pregled i provjeriti postoje li povrede koje su potencijalno opasne za život. Pritom osim na vanjske znakove ozljeda (krvarenja, ogrebotine, razderotine tkiva, prijelome i dr.) treba pripaziti na simptome poput amnezije, nesvijesti, povraćanja i glavobolje, jer mogu upućivati na potres mozga i zahtijevaju neurološku obradu.

Stomatologu je anamneza od iznimne važnosti, jer osim općih podataka pacijenta, saznaje vrijeme, mjesto i način na koji je povreda zuba nastala, te dob povrijeđenog pacijenta. To mu sve daje uvid u podatak da li je povrijeđeni zub sa završenim ili nezavršenim rastom i razvojem korijena.

 

Koje korake poduzeti nakon avulzije zuba?

  1. Ne paničarite: Ostanite smireni i pokušajte ublažiti anksioznost kako biste jasnije razmišljali.
  2. Prikupite zub: Utvrditi o kojem zubu se radi te da li je mliječni ili stalni zub. Ako je traumatizirani zub stalni zub, potrebno je potražiti izbijeni zub.
  3. Isperite zub: Pažljivo podignite zub držeći ga za krunu, izbjegavajući dodirivanje korijena. Ako je zub nije čist, nježno ga isperite vodom ili fiziološkom otopinom. Ne koristite sapun, deterdžent ili bilo koju kemikaliju.
  4. Povratak u ležište: Ako je moguće, pokušajte nježno izbijeni zub vratiti što prije u alveolu (u svoje ležište). Pripazite da ne okrenete zub i pravilno ga smjestite.
  5. Transport: Ako ne možete vratiti izbijeni zub u svoje ležište, stavite ga u specijalizirani medij – mlijeko, slanu otopinu ili slinu kako biste ga održali vlažnim prije nego što stignete do stomatologa.

 

Koje su terapije za avulziju zuba?

Fraktura cakline zahtijeva nadoknadu izgubljenog dijela cakline kompozitnim materijalom, a ukoliko je u pitanju fraktura cakline mliječnog zuba, oštre rubove je potrebno zaobliti gumicom. Razlikujemo ozljede tvrdih zubnih tkiva i pulpe, ozljede parodontnog tkiva, te ozljede gingive i sluznice usta.

Kada se radi o terapijama za avulziju zuba, postoji nekoliko opcija koje stomatolog može preporučiti ovisno o stanju zuba i okolnostima ozljede, a one su sljedeće:

  1. Replantacija zuba (postupak vraćanja zuba): U nekim slučajevima, ako je zub pravilno pripremljen i brzo vraćen u svoje ležište, replantacija zuba može biti moguća. Vraćeni zub se pod lokalnom anestezijom fiksira kako bi se osiguralo učvršćivanje zuba u kosti, što se postiže različitim vrstama splintova. Ova terapija može pomoći u razvoju korijena izbijenog zuba i ponovnom uspostavljanju funkcije i estetike zuba.
  2. Postavljanje zubnih implantata: Ako replantacija nije moguća ili nije uspješna, stomatolog može preporučiti postavljanje zubnog implantata kako bi zamijenio izgubljeni zub. Zubni implantati su trajna i estetski privlačna opcija za obnovu osmijeha.
  3. Most ili protezaU nekim slučajevima, stomatolog može preporučiti izradu mosta ili proteze kako bi nadoknadio izgubljeni zub. Ove terapije mogu pomoći u vraćanju funkcionalnosti žvakanja i očuvanju strukture okolnih zuba.
  4. Endodontska terapija: Ako je korijen zuba oštećen, stomatolog može preporučiti endodontski tretman (liječenje korijena) kako bi očuvao zub. Ova terapija može pomoći u uklanjanju infekcije i očuvanju prirodnog zuba.
  5. Estetske terapije: Nakon što se zub stabilizira, mogu biti potrebne estetske terapije poput izbjeljivanja ili ljuskica kako bi se postigao prirodan izgled zuba. Ove terapije mogu poboljšati estetiku osmijeha i vratiti samopouzdanje.

Redoviti posjeti stomatologu i preventivne mjere poput nošenja zaštitne opreme prilikom sportskih aktivnosti mogu pomoći u sprječavanju povreda i ozljeda zuba.

 

Zaključak

Avulzija zuba ubraja se u ozljedu parodontnog tkiva kod djece i odraslih, a ozljede u slučaju avulzije nastaju zbog direktne ili indirektne traume usljed padova, prometnih ili sportskih nezgoda. Preporučuje se što prije potražiti stomatološku pomoć, jer pravilna i pravovremena reakcija u tom slučaju je izuzetno važna kako bi se zub sačuvao. Potrebno stići u istom danu, što prije do stomatološke ordinacije kako bi se pravilno zbrinula ozljeda i smanjile moguće komplikacije. Stomatolog će vam procijeniti stanje zuba i preporučiti odgovarajuću terapiju.

Avulzija može biti neugodno iskustvo, ali u našem dentalnom centru Videntis možete bezbolno, brzo i kvalitetno obnoviti vaš osmijeh i sve funkcionalnosti vaših zuba.

Slijedimo najnovije metode i tehnologije u stomatologiji kako bismo osigurali najbolje rezultate za naše pacijente. A koje je rješenje je idealno za Vas ovisi o vašem kompletnom zdravstvenom stanju, stanju preostalih zuba, održavanju oralne higijene, te o osobnim navikama i načinu života.

Naši stručnjaci će pažljivo pažljivo procijeniti stanje vašeg zuba kako bi odabrali najbolji plan terapije za obnovu vašeg zuba koji će vam omogućiti povratak osmijehu kojeg zaslužujete i koji ste nekada imali. Naša predanost kvaliteti i brizi za pacijente je ono što nas ističe, jer uz našu terapiju, možete biti sigurni da ćete biti u sigurnim rukama.

 

Nadamo se da su vam ove informacije bile korisne. Pratite nas i dalje za više edukacijskih i informativnih članaka o raznim stomatološkim temama.

 

Za besplatne konzultacije, za profesionalnu dentalnu uslugu i sva vaša dodatna pitanja slobodno nam se javite u naš dentalni centar Videntis na

1)   +385 1 5515 300 ili +385 91 5897 018

2)   https://calendly.com/videntis/konzultacije

3)   https://videntis.eu/kontakt/

U Dentalnom centru Videntis nudimo besplatne stručne konzultacije.
Imate li još pitanja slobodno nas nazovite ili nam pošaljite upit.