Welcome to website

Kako odabrati stomatologa za ugradnju implantata? - Videntis Dental Centar

Kako odabrati najboljeg stomatologa za ugradnju implantata?

Ugradnja implantata je velika odluka i trebate si uzeti dovoljno vremena da prikupite relevantne informacije. Zubni implantati predstavljaju vremenski i financijski izdatak. Budite sigurni kako je vaše oralno zdravlje u dobrim rukama, a vrijeme i novac ispravno utrošeni. Ako su implantati dobro izvedeni, poboljšat će kvalitetu vašeg života, ali ako su izvedeni loše, možete završiti sa još gorom situacijom od početne. Implantolog sa provjerenim referencama i opsežnim iskustvom je važna stavka u procesu implantiranja.

Razina izobrazbe i iskustva koje stomatolog ima u implantologiji može varirati. Uz brzi tehnološki napredak i promjene u dizajnu implantata, materijalima i načinu ugradnje, stomatolozi mogu imati različite razine znanja u području implantiranja. Raspitajte se o iskustvu i izobrazbi implantologa, postavljajte pitanja o njegovom radu i razgovarajte s drugim pacijentima.

Razgovor sa stomatologom može vam pomoći donijeti informiranu odluku o liječenju i njihovoj sposobnosti ugradnje implantata. Tako možete procjeniti želite li prijeći na sljedeću fazu.

Postoje neka pitanja koja trebate razmotriti prije odluke o odabiru stomatologa za ugradnju implantata:

1. Koliko dugo se stomatolog bavi ugradnjom implantata?

Iskustvo stomatologa je vrlo bitna stavka kod implantiranja i pridonosi uspjehu vaše operacije.

2. Koliko implantata ugradi godišnje?

Stomatolog za kojeg se odlučite bi trebao redovito ugrađivati implantate. Takvi zahvati bi trebali činiti velik dio njegovog cjelokupnog posla.

3. Koja mu je stopa uspjeha?

Stopa uspjeha zubnih implantata je visoka, oko 92% , ali kod manje iskusnog implantologa može biti niža.

4. Kakvo fomalno obrazovanje i trening stomatolog ima? Ulaže li kontinuirano u svoje znanje i pristupa tečajevima, kongresima, raznim edukacijama?

Pitajte za nazive tečajeva, datume, trajanje i gdje su ih stekli. Kvalifikacije bi trebale biti odobrene ili podržane od strane profesionalnih udruženja. Postupci ugradnje zubnih implantata neprestano napreduju i trebate stomatologa koji je u toku s novom tehnologijom i razvojem u industriji.

5. Koliko je postupaka nadogradnje kosti stomatolog obavio?

Da bi zubni implantat bio uspješan, pacijent mora imati dovoljno kosti u čeljusti. Ako vam je potrebna nadogradnja kosti, što je često slučaj s implantatima, ključ uspjeha je pronaći stomatologa s odgovarajućim treningom i kirurškim iskustvom.

6. Daje li složene ili teške slučajeve drugim specijalistima?

Ponekad bi mogao biti potreban specijalist za provođenje složenih kirurških tretmana za teške slučajeve. Svaki stomatolog treba biti svjestan svojih ograničenja. Implantologija objedinjuje oralnu kirurgiju, parodontologiju i protetiku pa osoba koja se bavi implantologijom mora imati znanja iz svih tih disciplina ili surađivati sa specijalistima iz tih područja.

7. Objašnjava li vam stomatolog detaljno postupak ugradnje implantata?

Važno je da stomatolog dobro i jasno komunicira sve faze zahvata te pruži sve relevantne informacije. Ne ustručavajte se postavljati i „najgluplja“ pitanja ako vas nešto brine. Dobar implantolog će vam rado odgovoriti na sva pitanja.

8. Kolike su cijene postupka implantiranja i da li je stomatolog unaprijed iskren u vezi troškova?

Opsežni zahvati kao implantiranje i protetika mogu imati neke dodatne, nepredviđene troškove u procesu, ali dobar stomatolog će vas u startu upoznati sa planom troškova i naglasiti činjenicu da može doći do dodatnih troškova.

9. Koju vrstu i marku implantata stomatolog koristi?

Upotreba provjerenih marki koje su duže vrijeme na tržištu znači i veću šansu uspjeha, kao i jamstvo da ćete u budućnosti moći doći do zamjenskih dijelova ukoliko bude potrebe.

10. Nudi li stomatolog garanciju na implantate?

Dobro je raspitati se kakvo jamstvo nudi na zubne implantate i što ono pokriva. Sa svakim ugrađenim implantatom trebali bi dobiti knjižicu implantata koja sadrži serijski broj i relevantne podatke o ugrađenom implantatu.

11. Radi li stomatolog samo ugradnju implantata ili se bavi i protetskim dijelom rada?

Važno je da znate tu informaciju kako bi se pripremili na potencijalni odlazak drugom stomatologu za protetski dio posla.

12. Kakve pred-operacijske provjere stomatolog obavlja?

Postupak ugradnje implantata zahtjeva vrhunsku preciznost. Važno je da stomatolog traži od vas sve relevantne medicinske podatke, da napravi snimke zuba (rtg, CT…) i detaljan stomatološki pregled prije zahvata.

13. Ima li stomatolog studije slučajeva koje vam može prezentirati?

Zatražite fotografije „prije i poslije“ zahvata. Slike prethodnih slučajeva mogu pomoći u prikazivanju vještine i sposobnosti stomatologa.

14. Kakvo je zadovoljstvo bivših pacijenata?

Zatražite da razgovarate s drugim pacijentima o njihovom iskustvu implantiranja kod dotičnog stomatologa. Osobno iskustvo pružit će vam precizan uvid u rad stomatologa.

15. Da li vas je stomatolog uputio da se i samostalno informirate o implantatima?

U ordinacijama možete dobiti razne brošure i članke sa informacijama koje su vam potrebne. Internet i knjižnice također mogu biti izvor informacija, uz neke upute što i gdje tražiti.

16. Koje je radno vrijeme stomatologa i ordinacije u kojoj radi?

Važno je da provjerite mogućnost usklađivanja svog slobodnog vremena sa onim stomatologa i ordinacije.

17. Koliko dugo se čeka na zahvat ili prijem pacijenta?

Važno je da provjerite koliko se u prosjeku čeka na slobodni termin te hoće li vam posvetiti dovoljno vremena kao pacijentu.

18. Kako izgleda ordinacija u kojoj stomatolog radi?

Da li je čista, uredna, moderno opremljena sa novom kvalitetnom tehnologijom? Zadovoljavanje svih higijenskih standarda je bitno kako ne bi pokupili neku infekciju. Važno je i da stomatolog koristi suvremenu tehnologiju kako bi bili sigurni da je ukorak s vremenom i napretkom u industriji.

19. Da li je lako doći do ordinacije u kojoj stomatolog radi?

Nakon operativnih zahvata važan je dobar i lak pristup ordinaciji, mogućnost parkiranja ili blizina javnog prijevoza, te olakšan pristup u samu zgradu ordinacije.

20. Da li je osoblje ordinacije ljubazno i susretljivo? Osjećate li se dobro i sigurno s njima?

Ne samo stručnost već i karakter stomatologa i osoblja klinike su vrlo bitni kod složenih zahvata koji zahtijevaju postoperativnu njegu. Želite se osjećati sigurno, opušteno i zbrinuto.

 

Za uspjeh implantološke terapije vrlo je važno međusobno povjerenje pacijenta i stomatologa, i zato odaberite iskusnog implantologa koji je sposoban odgovoriti na sve izazove u svakodnevnoj kirurškoj rutini i voljan vam je u potpunosti posvetiti svoje vrijeme i znanje.


Imate pitanja o zubnim implantatima, ali Vam je ograničeno kretanje?

Rezervirajte svoj termin za besplatne online konzultacije

Što kad vam strada zdravi zub u nesreći?

Avulzija zuba i terapija

 
 

Avulzija zuba je dentalna trauma u kojoj je cijeli zub u potpunosti prisilno izvađen ili izbijen iz svog ležišta (iz pripadajuće zubne čašice) zbog naglog udarca ili ozljede, što se može dogoditi tijekom sportskih aktivnosti, nesreće ili čak uslijed grickanja tvrde hrane.

U svakoj su dobi dentalne traume moguće, ipak one se najčešće dešavaju u dječijem uzrastu i to u toku druge i treće godine starosti (povrede mliječnih zuba) i devete i desete godine (povrijeđeni trajan zub). Ovoj vrsti ozljede i povredama tkiva su najizloženiji gornji središnji sjekutići zbog svog oblika, veličine i položaja u zubnom nizu.

Ova povreda viđa se kod 0.5%–16% svih dentalnih trauma i najčešće su pogođeni gornji centralni sjekutići zbog svoje pozicije, oblika i veličine.

 

U Dentalnom centru Videntis nudimo besplatne stručne konzultacije.
Imate li još pitanja slobodno nas nazovite ili nam pošaljite upit.

 

Simptomi avulzije ili traumatskog izbijanja izbijanja zuba

 
  1.  Izgubljen zub: Očigledan simptom avulzije je potpuno izbijanje zuba iz zubne alveole. Može se primijetiti prazno mjesto gdje je zub nekada bio.
  2.  Krvarenje: Ozljeda može uzrokovati krvarenje u području zuba i usne šupljine.
  3.  Bol: Osoba može osjećati jaku bol u području izbijenog zuba. Bol može biti konstantna ili se pogoršavati prilikom žvakanja ili dodirivanja zahvaćenog područja.
  4.  Oteklina: Oteklina u području zuba može biti prisutna kao reakcija na ozljedu.
  5.  Ogrebotine i razderotine: Trauma može uzrokovati ogrebotine i razderotine u području lica i usne šupljine.

Važno je napomenuti da su ovi simptomi općeniti i mogu se razlikovati ovisno o individualnim slučajevima.

 

Što napraviti ako se desi avulzija?

Ako se avulzija dogodi, prvo treba provjeriti dob osobe i o kojem zubu je riječ i da li se radi o trajnom ili mliječnom zubu, jer se replantacija(postupak vraćanja zuba) mliječnog zuba ne preporučuje.

  • Isprati zub mlazom hladne vode.
  • Ako je moguće, zub treba vratiti u alveolu što je prije (repozicija).
  • Ako to nije moguće, zub treba staviti u transportni medij – mlijeko, obična voda, slina ili fiziološke otopina, kako bi se izbjegla dehidracija površine korijena zuba.
  • Nakon toga, zub treba što prije isti dan odnijeti stomatologu radi daljnje obrade.
  • Optimalno vrijeme za uspjeh replantacije je 30 minuta do 2 sata nakon izbijanja zuba.

Važno je napomenuti da je brzina jedan od najbitnijih faktora za uspjeh terapije avulzije zuba, stoga je brza reakcija roditelja, osobe u pratnji ili osobe koja je doživjela ozljedu vrlo važna kako bi se povećale šanse za uspješno vraćanje izbijenog zuba.

Mnogi pacijenti osim ozljeđenih zubi imaju ozljede i povrede cakline i dentina, tvrdih zubnih tkiva i pulpemekih tkiva, usnice ili čeljusti koje krvare. Terapija povrede tvrdih zubnih tkiva i pulpe zavisi od težine same povrede, te da li je u pitanju stalni ili mliječni zub. Prilikom avulzije zuba treba napraviti pregled i provjeriti postoje li povrede koje su potencijalno opasne za život. Pritom osim na vanjske znakove ozljeda (krvarenja, ogrebotine, razderotine tkiva, prijelome i dr.) treba pripaziti na simptome poput amnezije, nesvijesti, povraćanja i glavobolje, jer mogu upućivati na potres mozga i zahtijevaju neurološku obradu.

Stomatologu je anamneza od iznimne važnosti, jer osim općih podataka pacijenta, saznaje vrijeme, mjesto i način na koji je povreda zuba nastala, te dob povrijeđenog pacijenta. To mu sve daje uvid u podatak da li je povrijeđeni zub sa završenim ili nezavršenim rastom i razvojem korijena.

 

Koje korake poduzeti nakon avulzije zuba?

  1. Ne paničarite: Ostanite smireni i pokušajte ublažiti anksioznost kako biste jasnije razmišljali.
  2. Prikupite zub: Utvrditi o kojem zubu se radi te da li je mliječni ili stalni zub. Ako je traumatizirani zub stalni zub, potrebno je potražiti izbijeni zub.
  3. Isperite zub: Pažljivo podignite zub držeći ga za krunu, izbjegavajući dodirivanje korijena. Ako je zub nije čist, nježno ga isperite vodom ili fiziološkom otopinom. Ne koristite sapun, deterdžent ili bilo koju kemikaliju.
  4. Povratak u ležište: Ako je moguće, pokušajte nježno izbijeni zub vratiti što prije u alveolu (u svoje ležište). Pripazite da ne okrenete zub i pravilno ga smjestite.
  5. Transport: Ako ne možete vratiti izbijeni zub u svoje ležište, stavite ga u specijalizirani medij – mlijeko, slanu otopinu ili slinu kako biste ga održali vlažnim prije nego što stignete do stomatologa.

 

Koje su terapije za avulziju zuba?

Fraktura cakline zahtijeva nadoknadu izgubljenog dijela cakline kompozitnim materijalom, a ukoliko je u pitanju fraktura cakline mliječnog zuba, oštre rubove je potrebno zaobliti gumicom. Razlikujemo ozljede tvrdih zubnih tkiva i pulpe, ozljede parodontnog tkiva, te ozljede gingive i sluznice usta.

Kada se radi o terapijama za avulziju zuba, postoji nekoliko opcija koje stomatolog može preporučiti ovisno o stanju zuba i okolnostima ozljede, a one su sljedeće:

  1. Replantacija zuba (postupak vraćanja zuba): U nekim slučajevima, ako je zub pravilno pripremljen i brzo vraćen u svoje ležište, replantacija zuba može biti moguća. Vraćeni zub se pod lokalnom anestezijom fiksira kako bi se osiguralo učvršćivanje zuba u kosti, što se postiže različitim vrstama splintova. Ova terapija može pomoći u razvoju korijena izbijenog zuba i ponovnom uspostavljanju funkcije i estetike zuba.
  2. Postavljanje zubnih implantata: Ako replantacija nije moguća ili nije uspješna, stomatolog može preporučiti postavljanje zubnog implantata kako bi zamijenio izgubljeni zub. Zubni implantati su trajna i estetski privlačna opcija za obnovu osmijeha.
  3. Most ili protezaU nekim slučajevima, stomatolog može preporučiti izradu mosta ili proteze kako bi nadoknadio izgubljeni zub. Ove terapije mogu pomoći u vraćanju funkcionalnosti žvakanja i očuvanju strukture okolnih zuba.
  4. Endodontska terapija: Ako je korijen zuba oštećen, stomatolog može preporučiti endodontski tretman (liječenje korijena) kako bi očuvao zub. Ova terapija može pomoći u uklanjanju infekcije i očuvanju prirodnog zuba.
  5. Estetske terapije: Nakon što se zub stabilizira, mogu biti potrebne estetske terapije poput izbjeljivanja ili ljuskica kako bi se postigao prirodan izgled zuba. Ove terapije mogu poboljšati estetiku osmijeha i vratiti samopouzdanje.

Redoviti posjeti stomatologu i preventivne mjere poput nošenja zaštitne opreme prilikom sportskih aktivnosti mogu pomoći u sprječavanju povreda i ozljeda zuba.

 

Zaključak

Avulzija zuba ubraja se u ozljedu parodontnog tkiva kod djece i odraslih, a ozljede u slučaju avulzije nastaju zbog direktne ili indirektne traume usljed padova, prometnih ili sportskih nezgoda. Preporučuje se što prije potražiti stomatološku pomoć, jer pravilna i pravovremena reakcija u tom slučaju je izuzetno važna kako bi se zub sačuvao. Potrebno stići u istom danu, što prije do stomatološke ordinacije kako bi se pravilno zbrinula ozljeda i smanjile moguće komplikacije. Stomatolog će vam procijeniti stanje zuba i preporučiti odgovarajuću terapiju.

Avulzija može biti neugodno iskustvo, ali u našem dentalnom centru Videntis možete bezbolno, brzo i kvalitetno obnoviti vaš osmijeh i sve funkcionalnosti vaših zuba.

Slijedimo najnovije metode i tehnologije u stomatologiji kako bismo osigurali najbolje rezultate za naše pacijente. A koje je rješenje je idealno za Vas ovisi o vašem kompletnom zdravstvenom stanju, stanju preostalih zuba, održavanju oralne higijene, te o osobnim navikama i načinu života.

Naši stručnjaci će pažljivo pažljivo procijeniti stanje vašeg zuba kako bi odabrali najbolji plan terapije za obnovu vašeg zuba koji će vam omogućiti povratak osmijehu kojeg zaslužujete i koji ste nekada imali. Naša predanost kvaliteti i brizi za pacijente je ono što nas ističe, jer uz našu terapiju, možete biti sigurni da ćete biti u sigurnim rukama.

 

Nadamo se da su vam ove informacije bile korisne. Pratite nas i dalje za više edukacijskih i informativnih članaka o raznim stomatološkim temama.

 

Za besplatne konzultacije, za profesionalnu dentalnu uslugu i sva vaša dodatna pitanja slobodno nam se javite u naš dentalni centar Videntis na

1)   +385 1 5515 300 ili +385 91 5897 018

2)   https://calendly.com/videntis/konzultacije

3)   https://videntis.eu/kontakt/

U Dentalnom centru Videntis nudimo besplatne stručne konzultacije.
Imate li još pitanja slobodno nas nazovite ili nam pošaljite upit.