Welcome to website

Hoće li labavi zubni implantat ispasti? - Videntis Dental Centar

Labavi implantat – znači li to da će mi zubni implantat ispasti?

Labavi implantat nije odmah razlog za paniku!

Iako rijetkost, neuspjeh zubnog implantata nije zabavno iskustvo, bilo da je vaš implantat ispao ili je i dalje netaknut, ali je olabavio.  Ako osjećate kao da vam se klima zubni implantat, nemojte odmah paničariti, jer je to vjerojatno samo krunica olabavila, a ne sam implantat. Važno je da jezikom ne pritišćete implantat niti ga gurate tako da se povlači u stranu. Možda imate čudan osjećaj u ustima, ali ne pokušavajte ljuljati svoj implantat.

Glavni uzroci labavog implantata:

Klimava krunica

Jedan od uzroka klimavog implantata mogao bi biti nestabilna zubna krunica. Ovo nije ozbiljno, ali trebali bi posjetiti stomatologa da pogleda situaciju. Možda će jednostavno trebati zategnuti vijak ili zamijeniti krunicu.

Gubitak kosti

Drugi mogući razlog labavog implantata je gubitak kosti u tom području. To može biti znak neuspjelog implantata ili neuspješnog procesa oseointegracije. Neuspjeli zubni implantati su rijetkost, ali kad se dogode, obično je to tijekom prve godine jer se ne integriraju uspješno.

Peri-implantitis

Još jedan razlog klimavog implantata je peri-implantitis, vrsta bolesti desni. Ako primijetite bolest desni u njezinim začecima, oralna higijena i antibiotici mogu pomoći u spašavanju implantata. Međutim, ako je bolest desni uznapredovala, vaš će stomatolog možda morati ukloniti implantat, liječiti područje i zamijeniti protetiku.

Kako prepoznati labavi zubni implantat

Ako se implantat kreće unutar vaših usta ili je otpao, odmah kontaktirajte stomatologa.

Drugi znakovi da je vaš implantat labav uključuju:

  • Bol
  • Vidljivi gubitak kostiju
  • Krvarenje prilikom dodira
  • Diskoloracija oko područja

Kako prepoznati klimavu krunicu

Znakovi i simptomi labave krune su slični labavom implantatu. U oba slučaja trebate odmah kontaktirati svog stomatologa, ali do tada biste je trebali tretirati kao labavi implantat – budite vrlo nježni prema protetici i okolnim područjima.

Mogućnost liječenja labavih implantata

Odabir liječenja ovisi o vašoj situaciji i onome što vam predlaže stomatolog.

  • Čišćenje područja oko implantata – Kada je riječ o labavim zubnim implantatima, jedini učinkovit tretman je uklanjanje krunice, čišćenje i pregled područja.  Nakon što se krunica ukloni i mjesto očisti, tada vaš stomatolog može odlučiti trebate li u potpunosti zamijeniti implantat ili  je moguće jednostavno zatezanje svih dijelova.
  • Uklanjanje implantata – Vaš stomatolog može odlučiti da je uklanjanje implantata najbolja opcija, bilo da je riječ o infekciji, neuspjehu u osteointegraciji ili nečem drugom. Ovaj postupak sličan je prvobitnom implantiranju.

Što se može dogoditi ako ignorirate labavi implantat – najgori scenarij!

Ako mislite da imate labav zubni implantat, odmah se obratite svom stomatologu. Ako se problem ne sanira, možete razviti infekciju koja se može proširiti kroz usta i čeljust u vrat i mozak te na ostatak vašeg tijela.

Može doći do sepse i zaraze krvi, te sukladno tome potrebe za operacijom.

Ako imate slabiji imunološki sustav, izloženi ste većem riziku. U najmanju ruku, mogli biste izgubiti jedan ili nekoliko zuba. Ali najgori mogući scenarij neobrađenog labavog implantata može biti fatalan po vaše zdravlje.

Što napraviti ako mislite da vam je implantat ili dio implantata ispao?

Prije svega, nema potrebe za panikom! U većini slučajeva to nije sam implantat, već drugi dio implantata, poput vijka, abutmenta ili krunice. No, bolje je biti siguran i odmah rezervirati termin kod stomatologa.

Evo što trebate učiniti dok ne posjetite svog stomatologa:

  1. Sačuvajte dio koji je ispao
  2. Nazovite odmah svog stomatologa
  3. Izbjegavajte žvakanje hrane s implantatom
  4. Ispirite usta 2-3 puta dnevno bezalkoholnim sredstvom za ispiranje usta

Česti uzrok ispadanja dijelova implantata je nepridržavanje upute oko konzumiranja mekane hrane.

Labavi implantati nakon dugog niza godina poslije ugradnje implantata

Najčešći razlozi kad implantati olabave više godina nakon implantiranja:

  • Nema dovoljno implantata koji podržavaju zube, što uzrokuje dodatni stres na implantatu
  • Stiskanje i škripanje zuba (bruksizam)
  • Nedostatak pravilne oralne higijene
  • Nema dovoljno tkiva desni
  • Kronične bolesti, poput dijabetesa ili bolesti bubrega i jetre
  • Zračenje glave ili vrata (kao kod pacijenata koji su primili zračenje zbog raka)
  • Nedostatak kostiju, koja podržava implantat
  • Hrana koja se zaglavi oko implantata
  • Bakterijske infekcije

Jedna stvar koja je uvijek dobra za vaše oralno zdravlje, pa tako i probleme s implantatima,  je održavanje dobre oralne higijene.

Što kad vam strada zdravi zub u nesreći?

Avulzija zuba i terapija

 
 

Avulzija zuba je dentalna trauma u kojoj je cijeli zub u potpunosti prisilno izvađen ili izbijen iz svog ležišta (iz pripadajuće zubne čašice) zbog naglog udarca ili ozljede, što se može dogoditi tijekom sportskih aktivnosti, nesreće ili čak uslijed grickanja tvrde hrane.

U svakoj su dobi dentalne traume moguće, ipak one se najčešće dešavaju u dječijem uzrastu i to u toku druge i treće godine starosti (povrede mliječnih zuba) i devete i desete godine (povrijeđeni trajan zub). Ovoj vrsti ozljede i povredama tkiva su najizloženiji gornji središnji sjekutići zbog svog oblika, veličine i položaja u zubnom nizu.

Ova povreda viđa se kod 0.5%–16% svih dentalnih trauma i najčešće su pogođeni gornji centralni sjekutići zbog svoje pozicije, oblika i veličine.

 

U Dentalnom centru Videntis nudimo besplatne stručne konzultacije.
Imate li još pitanja slobodno nas nazovite ili nam pošaljite upit.

 

Simptomi avulzije ili traumatskog izbijanja izbijanja zuba

 
  1.  Izgubljen zub: Očigledan simptom avulzije je potpuno izbijanje zuba iz zubne alveole. Može se primijetiti prazno mjesto gdje je zub nekada bio.
  2.  Krvarenje: Ozljeda može uzrokovati krvarenje u području zuba i usne šupljine.
  3.  Bol: Osoba može osjećati jaku bol u području izbijenog zuba. Bol može biti konstantna ili se pogoršavati prilikom žvakanja ili dodirivanja zahvaćenog područja.
  4.  Oteklina: Oteklina u području zuba može biti prisutna kao reakcija na ozljedu.
  5.  Ogrebotine i razderotine: Trauma može uzrokovati ogrebotine i razderotine u području lica i usne šupljine.

Važno je napomenuti da su ovi simptomi općeniti i mogu se razlikovati ovisno o individualnim slučajevima.

 

Što napraviti ako se desi avulzija?

Ako se avulzija dogodi, prvo treba provjeriti dob osobe i o kojem zubu je riječ i da li se radi o trajnom ili mliječnom zubu, jer se replantacija(postupak vraćanja zuba) mliječnog zuba ne preporučuje.

  • Isprati zub mlazom hladne vode.
  • Ako je moguće, zub treba vratiti u alveolu što je prije (repozicija).
  • Ako to nije moguće, zub treba staviti u transportni medij – mlijeko, obična voda, slina ili fiziološke otopina, kako bi se izbjegla dehidracija površine korijena zuba.
  • Nakon toga, zub treba što prije isti dan odnijeti stomatologu radi daljnje obrade.
  • Optimalno vrijeme za uspjeh replantacije je 30 minuta do 2 sata nakon izbijanja zuba.

Važno je napomenuti da je brzina jedan od najbitnijih faktora za uspjeh terapije avulzije zuba, stoga je brza reakcija roditelja, osobe u pratnji ili osobe koja je doživjela ozljedu vrlo važna kako bi se povećale šanse za uspješno vraćanje izbijenog zuba.

Mnogi pacijenti osim ozljeđenih zubi imaju ozljede i povrede cakline i dentina, tvrdih zubnih tkiva i pulpemekih tkiva, usnice ili čeljusti koje krvare. Terapija povrede tvrdih zubnih tkiva i pulpe zavisi od težine same povrede, te da li je u pitanju stalni ili mliječni zub. Prilikom avulzije zuba treba napraviti pregled i provjeriti postoje li povrede koje su potencijalno opasne za život. Pritom osim na vanjske znakove ozljeda (krvarenja, ogrebotine, razderotine tkiva, prijelome i dr.) treba pripaziti na simptome poput amnezije, nesvijesti, povraćanja i glavobolje, jer mogu upućivati na potres mozga i zahtijevaju neurološku obradu.

Stomatologu je anamneza od iznimne važnosti, jer osim općih podataka pacijenta, saznaje vrijeme, mjesto i način na koji je povreda zuba nastala, te dob povrijeđenog pacijenta. To mu sve daje uvid u podatak da li je povrijeđeni zub sa završenim ili nezavršenim rastom i razvojem korijena.

 

Koje korake poduzeti nakon avulzije zuba?

  1. Ne paničarite: Ostanite smireni i pokušajte ublažiti anksioznost kako biste jasnije razmišljali.
  2. Prikupite zub: Utvrditi o kojem zubu se radi te da li je mliječni ili stalni zub. Ako je traumatizirani zub stalni zub, potrebno je potražiti izbijeni zub.
  3. Isperite zub: Pažljivo podignite zub držeći ga za krunu, izbjegavajući dodirivanje korijena. Ako je zub nije čist, nježno ga isperite vodom ili fiziološkom otopinom. Ne koristite sapun, deterdžent ili bilo koju kemikaliju.
  4. Povratak u ležište: Ako je moguće, pokušajte nježno izbijeni zub vratiti što prije u alveolu (u svoje ležište). Pripazite da ne okrenete zub i pravilno ga smjestite.
  5. Transport: Ako ne možete vratiti izbijeni zub u svoje ležište, stavite ga u specijalizirani medij – mlijeko, slanu otopinu ili slinu kako biste ga održali vlažnim prije nego što stignete do stomatologa.

 

Koje su terapije za avulziju zuba?

Fraktura cakline zahtijeva nadoknadu izgubljenog dijela cakline kompozitnim materijalom, a ukoliko je u pitanju fraktura cakline mliječnog zuba, oštre rubove je potrebno zaobliti gumicom. Razlikujemo ozljede tvrdih zubnih tkiva i pulpe, ozljede parodontnog tkiva, te ozljede gingive i sluznice usta.

Kada se radi o terapijama za avulziju zuba, postoji nekoliko opcija koje stomatolog može preporučiti ovisno o stanju zuba i okolnostima ozljede, a one su sljedeće:

  1. Replantacija zuba (postupak vraćanja zuba): U nekim slučajevima, ako je zub pravilno pripremljen i brzo vraćen u svoje ležište, replantacija zuba može biti moguća. Vraćeni zub se pod lokalnom anestezijom fiksira kako bi se osiguralo učvršćivanje zuba u kosti, što se postiže različitim vrstama splintova. Ova terapija može pomoći u razvoju korijena izbijenog zuba i ponovnom uspostavljanju funkcije i estetike zuba.
  2. Postavljanje zubnih implantata: Ako replantacija nije moguća ili nije uspješna, stomatolog može preporučiti postavljanje zubnog implantata kako bi zamijenio izgubljeni zub. Zubni implantati su trajna i estetski privlačna opcija za obnovu osmijeha.
  3. Most ili protezaU nekim slučajevima, stomatolog može preporučiti izradu mosta ili proteze kako bi nadoknadio izgubljeni zub. Ove terapije mogu pomoći u vraćanju funkcionalnosti žvakanja i očuvanju strukture okolnih zuba.
  4. Endodontska terapija: Ako je korijen zuba oštećen, stomatolog može preporučiti endodontski tretman (liječenje korijena) kako bi očuvao zub. Ova terapija može pomoći u uklanjanju infekcije i očuvanju prirodnog zuba.
  5. Estetske terapije: Nakon što se zub stabilizira, mogu biti potrebne estetske terapije poput izbjeljivanja ili ljuskica kako bi se postigao prirodan izgled zuba. Ove terapije mogu poboljšati estetiku osmijeha i vratiti samopouzdanje.

Redoviti posjeti stomatologu i preventivne mjere poput nošenja zaštitne opreme prilikom sportskih aktivnosti mogu pomoći u sprječavanju povreda i ozljeda zuba.

 

Zaključak

Avulzija zuba ubraja se u ozljedu parodontnog tkiva kod djece i odraslih, a ozljede u slučaju avulzije nastaju zbog direktne ili indirektne traume usljed padova, prometnih ili sportskih nezgoda. Preporučuje se što prije potražiti stomatološku pomoć, jer pravilna i pravovremena reakcija u tom slučaju je izuzetno važna kako bi se zub sačuvao. Potrebno stići u istom danu, što prije do stomatološke ordinacije kako bi se pravilno zbrinula ozljeda i smanjile moguće komplikacije. Stomatolog će vam procijeniti stanje zuba i preporučiti odgovarajuću terapiju.

Avulzija može biti neugodno iskustvo, ali u našem dentalnom centru Videntis možete bezbolno, brzo i kvalitetno obnoviti vaš osmijeh i sve funkcionalnosti vaših zuba.

Slijedimo najnovije metode i tehnologije u stomatologiji kako bismo osigurali najbolje rezultate za naše pacijente. A koje je rješenje je idealno za Vas ovisi o vašem kompletnom zdravstvenom stanju, stanju preostalih zuba, održavanju oralne higijene, te o osobnim navikama i načinu života.

Naši stručnjaci će pažljivo pažljivo procijeniti stanje vašeg zuba kako bi odabrali najbolji plan terapije za obnovu vašeg zuba koji će vam omogućiti povratak osmijehu kojeg zaslužujete i koji ste nekada imali. Naša predanost kvaliteti i brizi za pacijente je ono što nas ističe, jer uz našu terapiju, možete biti sigurni da ćete biti u sigurnim rukama.

 

Nadamo se da su vam ove informacije bile korisne. Pratite nas i dalje za više edukacijskih i informativnih članaka o raznim stomatološkim temama.

 

Za besplatne konzultacije, za profesionalnu dentalnu uslugu i sva vaša dodatna pitanja slobodno nam se javite u naš dentalni centar Videntis na

1)   +385 1 5515 300 ili +385 91 5897 018

2)   https://calendly.com/videntis/konzultacije

3)   https://videntis.eu/kontakt/

U Dentalnom centru Videntis nudimo besplatne stručne konzultacije.
Imate li još pitanja slobodno nas nazovite ili nam pošaljite upit.