Welcome to website

Nadogradnja zuba - Dental centar Videntis

Nadogradnja zuba

Zašto mi je potrebna nadogradnja zuba?

Nadogradnja zuba zna biti zbunjujući i zastrašujući pojam za pacijente, ali je često potrebna u slučajevima implantiranja zuba. Postupak primjenjujemo kad gustoća, širina ili visina kosti nije dovoljna da bi podržala implant, pa je potrebno povećati njen volumen. Ovisno od toga koliko kosti je potrebno nadograditi i koja se tehnika koristi, ovaj postupak traje između 30 minuta i 2 sata. Postupak se izvodi uz upotrebu lokalne anestezije i nije bolan.

Kost nije kruti materijal koji se nikada ne mijenja!

Vaše tijelo neprestano izgrađuje nove koštane stanice dok stare odumiru. U slučaju kosti koja podupire zub, ovaj proces može biti koristan ili štetan. Prilagodljivost kosti čeljusti omogućava ortodontu da pomiče zube u bolji položaj. Ali situacija može biti loša kod odrasle osobe u slučaju gubitka zuba koji rezultira promjenama u kosti. Kad se zubi izgube, kost koja ih je okruživala počinje se resorbirati. Isto se može dogoditi ako imate bolest parodonta. Gubitak više zuba i kosti dovodi do promjene u crtama lica i može značajno postariti osobu. Pomoćnu modernih tehnika nadogradnje kosti, izgubljena kost se može obnoviti te ojačati vašu čeljust, čineći tako uspješnu podlogu za ugradnju implantata.

Kada je potrebna nadogradnja kosti?

Općenito, trebat će vam 2 mm zdrave, žive kosti ispred i iza implantata. Na primjer, ako vam je implantat 3 mm, trebat će vam (2 + 2 + 3) ili ukupno 7 mm koštane mase. Ako vam neko vrijeme nedostaju zubi, a kost vam je atrofirana na manje od preporučenih 7 mm, trebat će vam nadogradnja kosti jer vjerojatno nećete imati minimalnu količinu zdrave koštane mase koja bi bila potrebna za potporu stabilnog implantata!

Nadogradnja kosti se koristi u stomatologiji kako bi se postigli neki ciljevi liječenja:

1. Spašavanje zuba

Kada bolesti parodonta uzrokuju gubitak kosti, zubi mogu postati labavi i skloni ispadanju. Nadogradnjom možemo regenerirati kosti i ojačati potporu zuba.

2. Vađenje zuba

Moguće je staviti nadogradnju u zubni džep odmah nakon što se zub izvadi, kako bi bilo dovoljno kosti ako se pacijent u budućnosti odluči nadomjestiti zub implantatom. Nedostatak kosti se može naći u 25% ljudi kojima nedostaje zub.

3. Implantiranje

Implantati zahtijevaju dobar volumen i gustoću kostiju kako bi postigli izvrsnu funkcionalnost i visoku stopu uspjeha. Ako već imate gubitak kosti, nadogradnja može pomoći da se regenerira dovoljno kosti da se implantat uspješno postavi.

Nadogradnja kosti je manji operativni zahvat koji se izvodi u stomatološkoj ordinaciji pod lokalnom anestezijom

Doktor radi maleni rez u zubnom mesu kako bi došao do kosti i zatim dodaje materijal za nadogradnju. Materijali za nadogradnju su najčešće obrađeni koštani minerali oko kojih će vaše tijelo izgraditi nove koštane stanice i tako regenerirati kost. Materijal može biti prikupljen iz vašeg tijela, ali je češći slučaj da se koriste kosti životinjskog podrijetla koje su prošle laboratorijsko testiranje za sterilnost i sigurnost. Kost može biti i sintetička. Materijali na nadogradnju kosti mogu biti u obliku praha, granula ili gela. Nadogradnja, koja se obično prekriva kolagenskom membranom za optimalni učinak, djeluje kao platforma na kojoj vaše tijelo gradi novu kost.

Kad je riječ o povećanju volumena kosti, razlikujemo transplantaciju kosti i ugradnju kosti

Transplantacija podrazumijeva donora, odnosno, kost se uzima s kuka, lubanje ili brade pacijenta ili drugog donora ljudskog ili životinjskog porijekla. Ovakav postupak je kompliciraniji, skuplji i oporavak je duži. Druga metoda je ugradnja umjetne kosti, prilikom čega se koriste sintetički materijali. Ova procedura je znatno jednostavnija, a oporavak je trenutan. Upotreba prerađenih koštanih biomaterijala iz staklenke dobro je dokumentirana u kliničkim ispitivanjima i ima izvrsnu evidenciju sigurnosti i učinkovitosti.

Zbog osjetljivih, višefaznih postupaka potrebnih za nadogradnju kosti i ugradnju zubnih implantata, od ključne važnosti da zahvat obavlja stručnjak za parodontologiju i implantologiju

Složeni tretmani poput nadogradnje kosti mogu uključivati više od jednog posjeta. Stoga je najvažnije da prije sudjelovanja u bilo kojem postupku liječenja zakažete početni pregled i konzultacije sa stomatologom kako biste saznali više o postupku. Nakon pregleda i analiziranja vašeg slučaja, prikazat će vam se preporučeni i detaljan plan liječenja/troškova.

Jedan od popratnih postupaka koji se može izvršiti uz ugradnju umjetne kosti, a da bi se povećala visina kosti tako da se dobije prostor za postavljanje implanta jeste sinus lift. Ovaj postupak se vrši isključivo u gornjoj vilici gdje se nalaze maksilarni sinusi, koji se pritom pažljivo podižu a umjetna kost se ubacuje u dno sinusa.

Postupak i oporavak pacijenta

Nakon operacije možete osjetiti bol u tom području. Obično se pacijentu propiše lijek protiv bolova te daju hladni oblozi nakon zahvata. Svaka nelagoda trebala bi trajati samo dan ili dva. Nakon ovog postupka može proći nekoliko mjeseci da nadogradnja kosti generira dovoljno nove kosti koja bi poduprla zubni implantat. Nakon što čeljust zacijeli možemo krenuti s postupkom implantiranja. Iako sam proces može biti dugotrajan, rezultat je vrijedan čekanja: zdravi zubi i osmijeh s kojima se možete ponositi.

Što ćete moći pojesti prvih nekoliko dana nakon nadogradnje kosti, ovisit će o složenosti postupka. Možda će vam se preporučiti hladna ili topla prehrana, poput juhe, voćnih ili povrtnih smoothieja, milkshakeovi, sokovi i druga mekana hrana koja ne zahtijeva puno žvakanja.

Nakon nadogradnje kosti najbolje je spavati na leđima s podignutom glavom, jer će podizanje glave na jastuku pomoći će da se smanji upala. To će pomoći smanjiti količinu krvi koja prirodno teče i skuplja se u blizini mjesta nadogradnje i potaknut će brži oporavak. Ako je vam je teško ili fizički ne možete spavati na leđima, nemojte barem spavati na strani obavljene nadogradnje.
Prvih 48 – 72 sata nakon operacije obavezno se suzdržite od rigoroznih aktivnosti, jer previše napora može otvoriti šavove. Proces oporavka može potrajati do 6 mjeseci kako bi vaša nova kost potpuno zacijelila i ključno je da postane stabilna prije postavljanja implantata. Tijekom ovog procesa liječenja trebat će vam odmor, dobra prehrana i prakticiranje izvrsne oralne higijene kako biste postigli optimalan oporavak.

 

Što kad vam strada zdravi zub u nesreći?

Avulzija zuba i terapija

 
 

Avulzija zuba je dentalna trauma u kojoj je cijeli zub u potpunosti prisilno izvađen ili izbijen iz svog ležišta (iz pripadajuće zubne čašice) zbog naglog udarca ili ozljede, što se može dogoditi tijekom sportskih aktivnosti, nesreće ili čak uslijed grickanja tvrde hrane.

U svakoj su dobi dentalne traume moguće, ipak one se najčešće dešavaju u dječijem uzrastu i to u toku druge i treće godine starosti (povrede mliječnih zuba) i devete i desete godine (povrijeđeni trajan zub). Ovoj vrsti ozljede i povredama tkiva su najizloženiji gornji središnji sjekutići zbog svog oblika, veličine i položaja u zubnom nizu.

Ova povreda viđa se kod 0.5%–16% svih dentalnih trauma i najčešće su pogođeni gornji centralni sjekutići zbog svoje pozicije, oblika i veličine.

 

U Dentalnom centru Videntis nudimo besplatne stručne konzultacije.
Imate li još pitanja slobodno nas nazovite ili nam pošaljite upit.

 

Simptomi avulzije ili traumatskog izbijanja izbijanja zuba

 
  1.  Izgubljen zub: Očigledan simptom avulzije je potpuno izbijanje zuba iz zubne alveole. Može se primijetiti prazno mjesto gdje je zub nekada bio.
  2.  Krvarenje: Ozljeda može uzrokovati krvarenje u području zuba i usne šupljine.
  3.  Bol: Osoba može osjećati jaku bol u području izbijenog zuba. Bol može biti konstantna ili se pogoršavati prilikom žvakanja ili dodirivanja zahvaćenog područja.
  4.  Oteklina: Oteklina u području zuba može biti prisutna kao reakcija na ozljedu.
  5.  Ogrebotine i razderotine: Trauma može uzrokovati ogrebotine i razderotine u području lica i usne šupljine.

Važno je napomenuti da su ovi simptomi općeniti i mogu se razlikovati ovisno o individualnim slučajevima.

 

Što napraviti ako se desi avulzija?

Ako se avulzija dogodi, prvo treba provjeriti dob osobe i o kojem zubu je riječ i da li se radi o trajnom ili mliječnom zubu, jer se replantacija(postupak vraćanja zuba) mliječnog zuba ne preporučuje.

  • Isprati zub mlazom hladne vode.
  • Ako je moguće, zub treba vratiti u alveolu što je prije (repozicija).
  • Ako to nije moguće, zub treba staviti u transportni medij – mlijeko, obična voda, slina ili fiziološke otopina, kako bi se izbjegla dehidracija površine korijena zuba.
  • Nakon toga, zub treba što prije isti dan odnijeti stomatologu radi daljnje obrade.
  • Optimalno vrijeme za uspjeh replantacije je 30 minuta do 2 sata nakon izbijanja zuba.

Važno je napomenuti da je brzina jedan od najbitnijih faktora za uspjeh terapije avulzije zuba, stoga je brza reakcija roditelja, osobe u pratnji ili osobe koja je doživjela ozljedu vrlo važna kako bi se povećale šanse za uspješno vraćanje izbijenog zuba.

Mnogi pacijenti osim ozljeđenih zubi imaju ozljede i povrede cakline i dentina, tvrdih zubnih tkiva i pulpemekih tkiva, usnice ili čeljusti koje krvare. Terapija povrede tvrdih zubnih tkiva i pulpe zavisi od težine same povrede, te da li je u pitanju stalni ili mliječni zub. Prilikom avulzije zuba treba napraviti pregled i provjeriti postoje li povrede koje su potencijalno opasne za život. Pritom osim na vanjske znakove ozljeda (krvarenja, ogrebotine, razderotine tkiva, prijelome i dr.) treba pripaziti na simptome poput amnezije, nesvijesti, povraćanja i glavobolje, jer mogu upućivati na potres mozga i zahtijevaju neurološku obradu.

Stomatologu je anamneza od iznimne važnosti, jer osim općih podataka pacijenta, saznaje vrijeme, mjesto i način na koji je povreda zuba nastala, te dob povrijeđenog pacijenta. To mu sve daje uvid u podatak da li je povrijeđeni zub sa završenim ili nezavršenim rastom i razvojem korijena.

 

Koje korake poduzeti nakon avulzije zuba?

  1. Ne paničarite: Ostanite smireni i pokušajte ublažiti anksioznost kako biste jasnije razmišljali.
  2. Prikupite zub: Utvrditi o kojem zubu se radi te da li je mliječni ili stalni zub. Ako je traumatizirani zub stalni zub, potrebno je potražiti izbijeni zub.
  3. Isperite zub: Pažljivo podignite zub držeći ga za krunu, izbjegavajući dodirivanje korijena. Ako je zub nije čist, nježno ga isperite vodom ili fiziološkom otopinom. Ne koristite sapun, deterdžent ili bilo koju kemikaliju.
  4. Povratak u ležište: Ako je moguće, pokušajte nježno izbijeni zub vratiti što prije u alveolu (u svoje ležište). Pripazite da ne okrenete zub i pravilno ga smjestite.
  5. Transport: Ako ne možete vratiti izbijeni zub u svoje ležište, stavite ga u specijalizirani medij – mlijeko, slanu otopinu ili slinu kako biste ga održali vlažnim prije nego što stignete do stomatologa.

 

Koje su terapije za avulziju zuba?

Fraktura cakline zahtijeva nadoknadu izgubljenog dijela cakline kompozitnim materijalom, a ukoliko je u pitanju fraktura cakline mliječnog zuba, oštre rubove je potrebno zaobliti gumicom. Razlikujemo ozljede tvrdih zubnih tkiva i pulpe, ozljede parodontnog tkiva, te ozljede gingive i sluznice usta.

Kada se radi o terapijama za avulziju zuba, postoji nekoliko opcija koje stomatolog može preporučiti ovisno o stanju zuba i okolnostima ozljede, a one su sljedeće:

  1. Replantacija zuba (postupak vraćanja zuba): U nekim slučajevima, ako je zub pravilno pripremljen i brzo vraćen u svoje ležište, replantacija zuba može biti moguća. Vraćeni zub se pod lokalnom anestezijom fiksira kako bi se osiguralo učvršćivanje zuba u kosti, što se postiže različitim vrstama splintova. Ova terapija može pomoći u razvoju korijena izbijenog zuba i ponovnom uspostavljanju funkcije i estetike zuba.
  2. Postavljanje zubnih implantata: Ako replantacija nije moguća ili nije uspješna, stomatolog može preporučiti postavljanje zubnog implantata kako bi zamijenio izgubljeni zub. Zubni implantati su trajna i estetski privlačna opcija za obnovu osmijeha.
  3. Most ili protezaU nekim slučajevima, stomatolog može preporučiti izradu mosta ili proteze kako bi nadoknadio izgubljeni zub. Ove terapije mogu pomoći u vraćanju funkcionalnosti žvakanja i očuvanju strukture okolnih zuba.
  4. Endodontska terapija: Ako je korijen zuba oštećen, stomatolog može preporučiti endodontski tretman (liječenje korijena) kako bi očuvao zub. Ova terapija može pomoći u uklanjanju infekcije i očuvanju prirodnog zuba.
  5. Estetske terapije: Nakon što se zub stabilizira, mogu biti potrebne estetske terapije poput izbjeljivanja ili ljuskica kako bi se postigao prirodan izgled zuba. Ove terapije mogu poboljšati estetiku osmijeha i vratiti samopouzdanje.

Redoviti posjeti stomatologu i preventivne mjere poput nošenja zaštitne opreme prilikom sportskih aktivnosti mogu pomoći u sprječavanju povreda i ozljeda zuba.

 

Zaključak

Avulzija zuba ubraja se u ozljedu parodontnog tkiva kod djece i odraslih, a ozljede u slučaju avulzije nastaju zbog direktne ili indirektne traume usljed padova, prometnih ili sportskih nezgoda. Preporučuje se što prije potražiti stomatološku pomoć, jer pravilna i pravovremena reakcija u tom slučaju je izuzetno važna kako bi se zub sačuvao. Potrebno stići u istom danu, što prije do stomatološke ordinacije kako bi se pravilno zbrinula ozljeda i smanjile moguće komplikacije. Stomatolog će vam procijeniti stanje zuba i preporučiti odgovarajuću terapiju.

Avulzija može biti neugodno iskustvo, ali u našem dentalnom centru Videntis možete bezbolno, brzo i kvalitetno obnoviti vaš osmijeh i sve funkcionalnosti vaših zuba.

Slijedimo najnovije metode i tehnologije u stomatologiji kako bismo osigurali najbolje rezultate za naše pacijente. A koje je rješenje je idealno za Vas ovisi o vašem kompletnom zdravstvenom stanju, stanju preostalih zuba, održavanju oralne higijene, te o osobnim navikama i načinu života.

Naši stručnjaci će pažljivo pažljivo procijeniti stanje vašeg zuba kako bi odabrali najbolji plan terapije za obnovu vašeg zuba koji će vam omogućiti povratak osmijehu kojeg zaslužujete i koji ste nekada imali. Naša predanost kvaliteti i brizi za pacijente je ono što nas ističe, jer uz našu terapiju, možete biti sigurni da ćete biti u sigurnim rukama.

 

Nadamo se da su vam ove informacije bile korisne. Pratite nas i dalje za više edukacijskih i informativnih članaka o raznim stomatološkim temama.

 

Za besplatne konzultacije, za profesionalnu dentalnu uslugu i sva vaša dodatna pitanja slobodno nam se javite u naš dentalni centar Videntis na

1)   +385 1 5515 300 ili +385 91 5897 018

2)   https://calendly.com/videntis/konzultacije

3)   https://videntis.eu/kontakt/

U Dentalnom centru Videntis nudimo besplatne stručne konzultacije.
Imate li još pitanja slobodno nas nazovite ili nam pošaljite upit.