Welcome to website

Što je retainer? - Videntis Dental Centar

Što je retainer i zašto je ključan za održavanje savršenog osmjeha?

Retainer i faza retencije u ortodonciji!

Retainer i faza retencije važan su dio vaše ortodontske terapije. Uložili smo trud i vrijeme u postizanje vašeg ortodontskog cilja. Kako bi zaštitili vremenski i financijski ulog, te zadržali vaš savršeni osmjeh, bitno je da se faza retencije i retainer shvate krajnje ozbiljno.

Razumijemo da je pacijentima nakon terapije tradicionalnim metalnim bravicama ili Invisalignom već „puna kapa“ aparatića, ali velika je pogreška ne nositi redovito retainer. Kako bi rezultati vaše ortodontske terapije bili trajni potrebno je zadržati dozu discipline.

Što je to retainer?

Retainer je udlaga ili žica prilagođena vašim ortodontski poravnatim zubima koja se nosi nakon završetka ortodontske terapije bravicama ili Invisalignom. Napravljena je s namjerom da održi vaše poravnate zube u željenoj poziciji i spriječi njihov povratak u prvobitno stanje.

Kakvi sve retaineri postoje i za koji se odlučiti?

Postoje dvije vrste retainera:

  • Fiksni žičani retainer: riječ je o malenoj metalnoj žici koja se lijepi s unutarnje strane zuba i ne uklanja se već je fiksna cijeli dan. Žica nije vidljiva pošto se nalazi s unutarnje strane zuba. Prednost ovakvog retainera je što ne morate misliti o njegovom stavljanju/skidanju niti da će te ga negdje izgubiti. Nedostatak ovog retainera je zahtjevnije čišćenje i mogućnost da vam žica pukne.
  • Mobilna retainer udlaga: riječ je o udlagi ili udlagama koje su napravljene upravo za vas na temelju otiska vaših zuba te ih možete stavljati i uklanjati po volji. Mnogi naši pacijenti koji su navikli na Invisalign udlage odluče se za ovu opciju jer su usvojili naviku i disciplinu nošenja udlage. Prednost ovog retainera je lakše održavanje oralne higijene pošto se može izvaditi. Nedostatak ovog retainera je što zahtjeva veću disciplinu i morate paziti da ga ne zaboravite nositi.

Možete se posavjetovati s vašim stomatologom koji oblik retainera je najbolji za vas, ali odluka je u konačnici na vama, pošto najbolje poznajete sebe, svoje mogućnosti i navike.

Zašto je faza retencije ključna za održavanje vašeg savršenog osmjeha?

Retencijska faza je izravna faza koja slijedi nakon aktivne faze nošenja bravica ili Invisalign udlaga u svrhu poravnanja zubi. U toj fazi su vaši zubi vrlo osjetljivi na kretanje jer su tkivo i kosti privremeno omekšani u tijeku aktivnog ortodontskog tretmana. Držanje zuba u novim položajima tijekom retencijske faze omogućit će vrijeme da tkivo ojača, sprečavajući kretanje zuba u budućnosti.

Naravno, zubi vam se neće nužno vratiti u prvobitni položaj, ali je vjerojatnost nekog pomaka velika. Zato je iznimno važno da redovito i disciplinirano nosite retainer, kako bi izbjegli situaciju da vam se zubi vrate u loš položaj i ponište sav trud ortodontske terapije.

Koliko dugo i kako često trebate nositi retainer?

Vaš stomatolog će vam moći savjetovati koliko dugo i koliko često trebate nositi svoj retiner.  U slučaju fiksnog retainera nosite ga cijeli dan i mijenjate ukoliko pukne. U slučaju mobilnog retainera moguće je da vam se preporuči da 3 mjeseca nakon tretmana nosite svoj retainer cijeli dan i noć. Možete ga izvaditi dok jedete ili pijete. Za 6 mjeseci vjerojatno ćete se prebaciti na nošenje retainera samo noću. Slijedite upute vašeg stomatologa i održavajte redovite kontrole.

Kada ulazite u ortodontsku terapiju imajte na umu da je retainer trajna obveza. Morat ćete ga nositi i voditi brigu o njemu praktički cijeli život. Ako prestanete nositi retainer neko dulje vrijeme, najvjerojatnije ćete primijetiti da vas žulja ili ne sjeda dobro kad ga ponovo stavite na zube. Ova zategnutost je znak da su vam zubi naravili pomak. U tom je trenutku važno da odmah ispravite pomicanje zuba. To čak može značiti da ponovno nosite retainer cijeli dan.

Vjerojatno nećete trebati mijenjati svoje retainere, ali to može biti nužno u slučajevima da izgubite ili oštetite udlage, pukne vam žica ili ako ste izvršili veće stomatološke radove.

Kako održavati retainere i oralnu higijenu?

U fazi retencije važno je održavati oralnu higijenu i čistoću retainera. Mobilne udlage treba ukloniti tijekom jela, četkanja zuba i korištenja zubnog konca. Također trebate čistiti retainer kako bi ga sačuvali od bakterija i nagomilanog plaka. Ako imate fiksni retainer, važno je četkati i uklanjati sve nečistoće zarobljene u njemu. Dobra njega znači i redovito posjećivanje svog stomatologa radi kontrole i profesionalnog čišćenja zubi.

Donosimo par savjeta za retencijsku fazu:

  • Retainer nosite prema uputama stomatologa jer ako smanjite preporučeno vrijeme, povećavate šansu da vam se zubi počnu pomicati.
  • Retainer umetnite prstima. Nemojte ga zagrizom gurati na svoje mjesto jer bi se tako mogao oštetiti.
  • Kada skidate retainer obuhvatite ga vršcima prstiju na mjestu oko stražnjih kutnjaka, a zatim lagano izvucite držeći ga s obje strane.
  • Ne stavljajte retainer u maramicu, na stol, tanjur ili neko nesigurno mjesto. Kad ga izvadite uvijek ga odložite u njegovu kutijicu kako se ne bi oštetio, zagubio ili zaprljao.
  • Nakon nekoliko dana nošenja retainera, naviknut ćete se na zagriz i vaš će se govor vratiti u normalu.
  • Ne izlažite retainer toplini jer je osjetljiv i mogao bi se savinuti i deformirati.
  • Uklonite vaš retainer od dohvata kućnih ljubimaca kako ga ne bi pretvorili u igračku za žvakanje.
  • Vodite računa da održavate odličnu oralnu higijenu. Četkajte redovito zube i koristite zubni konac. Prilikom konzumiranja hrane ili pića koja značajno boje usnu šupljinu, pripazite da ste odlično očistili svaki dio kako vam se retencijske udlage ne bi obojale.
  • Za čišćenje retencijskih udlaga možete koristiti blagi sapun i rezervnu četkicu. Ako imate žičani retainer vodite računa da očistite ostatke hrane i nakupine zapele za žicu.
  • Održavajte redovite kontrole kod svog stomatologa i postavljajte pitanja ukoliko vas muči neki problem u fazi retencije. Cilj je održati vaše zube zdravima i ravnima kako bi vaš osmjeh uvijek zablistao.

Imate pitanja u vezi retainera, ali vam je ograničeno kretanje?

Rezervirajte svoj termin za online konzultacije

Što kad vam strada zdravi zub u nesreći?

Avulzija zuba i terapija

 
 

Avulzija zuba je dentalna trauma u kojoj je cijeli zub u potpunosti prisilno izvađen ili izbijen iz svog ležišta (iz pripadajuće zubne čašice) zbog naglog udarca ili ozljede, što se može dogoditi tijekom sportskih aktivnosti, nesreće ili čak uslijed grickanja tvrde hrane.

U svakoj su dobi dentalne traume moguće, ipak one se najčešće dešavaju u dječijem uzrastu i to u toku druge i treće godine starosti (povrede mliječnih zuba) i devete i desete godine (povrijeđeni trajan zub). Ovoj vrsti ozljede i povredama tkiva su najizloženiji gornji središnji sjekutići zbog svog oblika, veličine i položaja u zubnom nizu.

Ova povreda viđa se kod 0.5%–16% svih dentalnih trauma i najčešće su pogođeni gornji centralni sjekutići zbog svoje pozicije, oblika i veličine.

 

U Dentalnom centru Videntis nudimo besplatne stručne konzultacije.
Imate li još pitanja slobodno nas nazovite ili nam pošaljite upit.

 

Simptomi avulzije ili traumatskog izbijanja izbijanja zuba

 
  1.  Izgubljen zub: Očigledan simptom avulzije je potpuno izbijanje zuba iz zubne alveole. Može se primijetiti prazno mjesto gdje je zub nekada bio.
  2.  Krvarenje: Ozljeda može uzrokovati krvarenje u području zuba i usne šupljine.
  3.  Bol: Osoba može osjećati jaku bol u području izbijenog zuba. Bol može biti konstantna ili se pogoršavati prilikom žvakanja ili dodirivanja zahvaćenog područja.
  4.  Oteklina: Oteklina u području zuba može biti prisutna kao reakcija na ozljedu.
  5.  Ogrebotine i razderotine: Trauma može uzrokovati ogrebotine i razderotine u području lica i usne šupljine.

Važno je napomenuti da su ovi simptomi općeniti i mogu se razlikovati ovisno o individualnim slučajevima.

 

Što napraviti ako se desi avulzija?

Ako se avulzija dogodi, prvo treba provjeriti dob osobe i o kojem zubu je riječ i da li se radi o trajnom ili mliječnom zubu, jer se replantacija(postupak vraćanja zuba) mliječnog zuba ne preporučuje.

  • Isprati zub mlazom hladne vode.
  • Ako je moguće, zub treba vratiti u alveolu što je prije (repozicija).
  • Ako to nije moguće, zub treba staviti u transportni medij – mlijeko, obična voda, slina ili fiziološke otopina, kako bi se izbjegla dehidracija površine korijena zuba.
  • Nakon toga, zub treba što prije isti dan odnijeti stomatologu radi daljnje obrade.
  • Optimalno vrijeme za uspjeh replantacije je 30 minuta do 2 sata nakon izbijanja zuba.

Važno je napomenuti da je brzina jedan od najbitnijih faktora za uspjeh terapije avulzije zuba, stoga je brza reakcija roditelja, osobe u pratnji ili osobe koja je doživjela ozljedu vrlo važna kako bi se povećale šanse za uspješno vraćanje izbijenog zuba.

Mnogi pacijenti osim ozljeđenih zubi imaju ozljede i povrede cakline i dentina, tvrdih zubnih tkiva i pulpemekih tkiva, usnice ili čeljusti koje krvare. Terapija povrede tvrdih zubnih tkiva i pulpe zavisi od težine same povrede, te da li je u pitanju stalni ili mliječni zub. Prilikom avulzije zuba treba napraviti pregled i provjeriti postoje li povrede koje su potencijalno opasne za život. Pritom osim na vanjske znakove ozljeda (krvarenja, ogrebotine, razderotine tkiva, prijelome i dr.) treba pripaziti na simptome poput amnezije, nesvijesti, povraćanja i glavobolje, jer mogu upućivati na potres mozga i zahtijevaju neurološku obradu.

Stomatologu je anamneza od iznimne važnosti, jer osim općih podataka pacijenta, saznaje vrijeme, mjesto i način na koji je povreda zuba nastala, te dob povrijeđenog pacijenta. To mu sve daje uvid u podatak da li je povrijeđeni zub sa završenim ili nezavršenim rastom i razvojem korijena.

 

Koje korake poduzeti nakon avulzije zuba?

  1. Ne paničarite: Ostanite smireni i pokušajte ublažiti anksioznost kako biste jasnije razmišljali.
  2. Prikupite zub: Utvrditi o kojem zubu se radi te da li je mliječni ili stalni zub. Ako je traumatizirani zub stalni zub, potrebno je potražiti izbijeni zub.
  3. Isperite zub: Pažljivo podignite zub držeći ga za krunu, izbjegavajući dodirivanje korijena. Ako je zub nije čist, nježno ga isperite vodom ili fiziološkom otopinom. Ne koristite sapun, deterdžent ili bilo koju kemikaliju.
  4. Povratak u ležište: Ako je moguće, pokušajte nježno izbijeni zub vratiti što prije u alveolu (u svoje ležište). Pripazite da ne okrenete zub i pravilno ga smjestite.
  5. Transport: Ako ne možete vratiti izbijeni zub u svoje ležište, stavite ga u specijalizirani medij – mlijeko, slanu otopinu ili slinu kako biste ga održali vlažnim prije nego što stignete do stomatologa.

 

Koje su terapije za avulziju zuba?

Fraktura cakline zahtijeva nadoknadu izgubljenog dijela cakline kompozitnim materijalom, a ukoliko je u pitanju fraktura cakline mliječnog zuba, oštre rubove je potrebno zaobliti gumicom. Razlikujemo ozljede tvrdih zubnih tkiva i pulpe, ozljede parodontnog tkiva, te ozljede gingive i sluznice usta.

Kada se radi o terapijama za avulziju zuba, postoji nekoliko opcija koje stomatolog može preporučiti ovisno o stanju zuba i okolnostima ozljede, a one su sljedeće:

  1. Replantacija zuba (postupak vraćanja zuba): U nekim slučajevima, ako je zub pravilno pripremljen i brzo vraćen u svoje ležište, replantacija zuba može biti moguća. Vraćeni zub se pod lokalnom anestezijom fiksira kako bi se osiguralo učvršćivanje zuba u kosti, što se postiže različitim vrstama splintova. Ova terapija može pomoći u razvoju korijena izbijenog zuba i ponovnom uspostavljanju funkcije i estetike zuba.
  2. Postavljanje zubnih implantata: Ako replantacija nije moguća ili nije uspješna, stomatolog može preporučiti postavljanje zubnog implantata kako bi zamijenio izgubljeni zub. Zubni implantati su trajna i estetski privlačna opcija za obnovu osmijeha.
  3. Most ili protezaU nekim slučajevima, stomatolog može preporučiti izradu mosta ili proteze kako bi nadoknadio izgubljeni zub. Ove terapije mogu pomoći u vraćanju funkcionalnosti žvakanja i očuvanju strukture okolnih zuba.
  4. Endodontska terapija: Ako je korijen zuba oštećen, stomatolog može preporučiti endodontski tretman (liječenje korijena) kako bi očuvao zub. Ova terapija može pomoći u uklanjanju infekcije i očuvanju prirodnog zuba.
  5. Estetske terapije: Nakon što se zub stabilizira, mogu biti potrebne estetske terapije poput izbjeljivanja ili ljuskica kako bi se postigao prirodan izgled zuba. Ove terapije mogu poboljšati estetiku osmijeha i vratiti samopouzdanje.

Redoviti posjeti stomatologu i preventivne mjere poput nošenja zaštitne opreme prilikom sportskih aktivnosti mogu pomoći u sprječavanju povreda i ozljeda zuba.

 

Zaključak

Avulzija zuba ubraja se u ozljedu parodontnog tkiva kod djece i odraslih, a ozljede u slučaju avulzije nastaju zbog direktne ili indirektne traume usljed padova, prometnih ili sportskih nezgoda. Preporučuje se što prije potražiti stomatološku pomoć, jer pravilna i pravovremena reakcija u tom slučaju je izuzetno važna kako bi se zub sačuvao. Potrebno stići u istom danu, što prije do stomatološke ordinacije kako bi se pravilno zbrinula ozljeda i smanjile moguće komplikacije. Stomatolog će vam procijeniti stanje zuba i preporučiti odgovarajuću terapiju.

Avulzija može biti neugodno iskustvo, ali u našem dentalnom centru Videntis možete bezbolno, brzo i kvalitetno obnoviti vaš osmijeh i sve funkcionalnosti vaših zuba.

Slijedimo najnovije metode i tehnologije u stomatologiji kako bismo osigurali najbolje rezultate za naše pacijente. A koje je rješenje je idealno za Vas ovisi o vašem kompletnom zdravstvenom stanju, stanju preostalih zuba, održavanju oralne higijene, te o osobnim navikama i načinu života.

Naši stručnjaci će pažljivo pažljivo procijeniti stanje vašeg zuba kako bi odabrali najbolji plan terapije za obnovu vašeg zuba koji će vam omogućiti povratak osmijehu kojeg zaslužujete i koji ste nekada imali. Naša predanost kvaliteti i brizi za pacijente je ono što nas ističe, jer uz našu terapiju, možete biti sigurni da ćete biti u sigurnim rukama.

 

Nadamo se da su vam ove informacije bile korisne. Pratite nas i dalje za više edukacijskih i informativnih članaka o raznim stomatološkim temama.

 

Za besplatne konzultacije, za profesionalnu dentalnu uslugu i sva vaša dodatna pitanja slobodno nam se javite u naš dentalni centar Videntis na

1)   +385 1 5515 300 ili +385 91 5897 018

2)   https://calendly.com/videntis/konzultacije

3)   https://videntis.eu/kontakt/

U Dentalnom centru Videntis nudimo besplatne stručne konzultacije.
Imate li još pitanja slobodno nas nazovite ili nam pošaljite upit.