Welcome to website

Što je to Invisalign i je li pravi izbor za Vas? | Videntis Dental centar

Što je to Invisalign i je li pravi izbor za Vas?

Ako imate problem s neravnim zubima i željeli biste ih poravnati, možda ste tijekom potrage za rješenjem ovog problema načuli za Invisalign, budući da se radi o vrsti tretmana koji koristi prozirne udlage za poravnavanje zuba.

Iako su Invisalign udlage izvrsna opcija za mnoge, postoje i skupine kojima nije preporučljivo korištenje ovog inovativnog prozirnog aparatića za zube. U ovom ćemo postu pobliže objasniti što je Invisalign, kako djeluje te je li pravi izbor za vas.

Što je Invisalign?

Invisalign je vrsta ortodontske terapije koja koristi prozirne udlage za ispravljanje zuba. Tehnologija i sustav Invisaligna razvijeni su 2000-ih u SAD-u gdje ih danas preporučuje čak 75% ortodonata.

Invisalign udlage izrađene su od glatkog, udobnog i gotovo nevidljivog plastičnog materijala koji se izrađuje po narudžbi za svakog pacijenta, a namjena im je postupno pomicanje zubi u željeni položaj.

Kako Invisalign djeluje?

Proces Invisalign terapije započinje konzultacijom s ortodontom ili stomatologom koji je specijaliziran za Invisalign. Tijekom ovog savjetovanja liječnik će pregledati vaše zube i utvrditi odgovara li Invisalign vašim specifičnim potrebama.

Ako vam Invisalign odgovara, sljedeći korak je izrada prilagođenog plana liječenja. Ovaj plan uključuje uzimanje otisaka vaših zuba, koji će se koristiti za izradu niza prilagođenih udlaga.

Svaki set udlaga nosi se otprilike dva tjedna prije nego što se zamijeni sljedećim kompletom u seriji. S vremenom će ove udlage za poravnanje postupno pomaknuti vaše zube u željeni položaj. Ukupno trajanje tretmana ovisi o individualnim potrebama pacijenta, s tim što većina pacijenata nosi Invisalign udlage 6 do 18 mjeseci.

Je li Invisalign prozirni aparatić za zube pravi izbor za vas?

Invisalign prozirni aparatić za zube može biti dobar izbor za mnoge, ali nije za svakoga. Evo nekoliko čimbenika koje treba uzeti u obzir kada odlučujete je li Invisalign pravi izbor za vas:

1. Vaša dob: Invisalign je dobra opcija za tinejdžere i odrasle, ali možda nije najbolji izbor za malu djecu koja još rastu.

2. Vaše specifične ortodontske potrebe: Invisalign se može koristiti za liječenje širokog spektra ortodontskih problema, uključujući zbijene zube, razmake između zuba, prekomjerne zagrize, podgrize i križne zagrize. Međutim, neki složeniji ortodontski slučajevi mogu zahtijevati tradicionalne aparatiće za zube.

3. Vaša predanost liječenju: Invisalign udlage morate nositi 20-22 sata dnevno i morate ih skinuti za jelo i pranje zuba. Ako niste posvećeni nošenju udlaga prema uputama, Invisalign možda nije pravi izbor za vas.

4. Vaš životni stil: Ako ste sportaš ili glazbenik koji svira puhačke instrumente, Invisalign je definitivno bolja opcija od tradicionalnih aparatića za zube, koji u takvim situacijama mogu biti neugodni ili čak bolni.

5. Vaš proračun: Invisalign može biti skuplji od tradicionalnih aparatića za zube, stoga je važno uzeti u obzir svoj proračun kada odlučujete je li Invisalign pravi izbor za vas.

Prednosti Invisalign aparatića

Brojne su prednosti odabira Invisalign aparatića u odnosu na tradicionalne aparatiće za zube, a neki od njih su:

1. Diskretan izgled: Invisalign udlage su praktički nevidljive, što ih čini odličnom opcijom za ljude koji ne žele nositi aparatić za zube.

2. Mogu se ukloniti: Invisalign udlage mogu se ukloniti za jelo te omogućuju normalnu oralnu higijenu zubi četkicom i zubnim koncem, što ih čini praktičnijima od tradicionalnih aparatića za zube.

3. Udobnost: Invisalign udlage izrađene su od glatkog, udobnog plastičnog materijala za koji je manja vjerojatnost da će vam iritirati usta od tradicionalnih aparatića za zube.

4. Učinkovitost: Invisalign aparatić može biti jednako učinkovit kao i tradicionalni aparatić za ispravljanje zubi, posebno za blage do umjerene ortodontske probleme.

Nedostaci Invisalign udlaga

Uz mnoge prednosti, postoje i određeni nedostaci nošenja Invisalign udlaga, a koji su, uglavnom, povezani s disciplinom samog pacijenta.

Naime, Invisalign udlage moraju se skinuti prije konzumacije jela i pića, budući da ne mogu podnijeti sile generirane žvakanjem.

Zatim, ako nakon konzumacije jela i pića ne operete zube, udlage se mogu lagano obojiti. U održavanja oralne higijene, to je dodatan razlog zašto zube treba oprati prije vraćanja Invisalign udlaga.

Dakle, nošenje Invisalign udlaga zahtijeva discipliniranost pacijenta kako bi donijele rezultate i kako bi se onemogućili ovi nedostaci.

Besplatne stručne konzultacije za Invisalign u Videntis Dental centru

Invisalign prozirni aparatić za zube jedan je od aparatića za zube koji možemo ponuditi za naše mnogobrojne pacijente u Zagrebu i one koji nas posjete iz drugih dijelova Hrvatske kao i iz inozemstva.

U našoj ponudi imamo čak četiri vrste Invisalign udlaga (Invisalign Comprehensive, Invisalign Teen, Invisalign Lite i Invisalign Express), a broj udlaga za svaki od ova četiri tipa ovisi o planu liječenja koji priprema ortodont iz dentalnog centra Videntis.

Ako i vi želite postići savršen osmijeh s udobnim i prozirnim aparatićima za zube, ne oklijevajte kontaktirati nas. U Videntis Dental centru dobit ćete individualno prilagođen plan liječenja i ostvariti osmijeh o kojem ste oduvijek sanjali!

Što kad vam strada zdravi zub u nesreći?

Avulzija zuba i terapija

 
 

Avulzija zuba je dentalna trauma u kojoj je cijeli zub u potpunosti prisilno izvađen ili izbijen iz svog ležišta (iz pripadajuće zubne čašice) zbog naglog udarca ili ozljede, što se može dogoditi tijekom sportskih aktivnosti, nesreće ili čak uslijed grickanja tvrde hrane.

U svakoj su dobi dentalne traume moguće, ipak one se najčešće dešavaju u dječijem uzrastu i to u toku druge i treće godine starosti (povrede mliječnih zuba) i devete i desete godine (povrijeđeni trajan zub). Ovoj vrsti ozljede i povredama tkiva su najizloženiji gornji središnji sjekutići zbog svog oblika, veličine i položaja u zubnom nizu.

Ova povreda viđa se kod 0.5%–16% svih dentalnih trauma i najčešće su pogođeni gornji centralni sjekutići zbog svoje pozicije, oblika i veličine.

 

U Dentalnom centru Videntis nudimo besplatne stručne konzultacije.
Imate li još pitanja slobodno nas nazovite ili nam pošaljite upit.

 

Simptomi avulzije ili traumatskog izbijanja izbijanja zuba

 
  1.  Izgubljen zub: Očigledan simptom avulzije je potpuno izbijanje zuba iz zubne alveole. Može se primijetiti prazno mjesto gdje je zub nekada bio.
  2.  Krvarenje: Ozljeda može uzrokovati krvarenje u području zuba i usne šupljine.
  3.  Bol: Osoba može osjećati jaku bol u području izbijenog zuba. Bol može biti konstantna ili se pogoršavati prilikom žvakanja ili dodirivanja zahvaćenog područja.
  4.  Oteklina: Oteklina u području zuba može biti prisutna kao reakcija na ozljedu.
  5.  Ogrebotine i razderotine: Trauma može uzrokovati ogrebotine i razderotine u području lica i usne šupljine.

Važno je napomenuti da su ovi simptomi općeniti i mogu se razlikovati ovisno o individualnim slučajevima.

 

Što napraviti ako se desi avulzija?

Ako se avulzija dogodi, prvo treba provjeriti dob osobe i o kojem zubu je riječ i da li se radi o trajnom ili mliječnom zubu, jer se replantacija(postupak vraćanja zuba) mliječnog zuba ne preporučuje.

  • Isprati zub mlazom hladne vode.
  • Ako je moguće, zub treba vratiti u alveolu što je prije (repozicija).
  • Ako to nije moguće, zub treba staviti u transportni medij – mlijeko, obična voda, slina ili fiziološke otopina, kako bi se izbjegla dehidracija površine korijena zuba.
  • Nakon toga, zub treba što prije isti dan odnijeti stomatologu radi daljnje obrade.
  • Optimalno vrijeme za uspjeh replantacije je 30 minuta do 2 sata nakon izbijanja zuba.

Važno je napomenuti da je brzina jedan od najbitnijih faktora za uspjeh terapije avulzije zuba, stoga je brza reakcija roditelja, osobe u pratnji ili osobe koja je doživjela ozljedu vrlo važna kako bi se povećale šanse za uspješno vraćanje izbijenog zuba.

Mnogi pacijenti osim ozljeđenih zubi imaju ozljede i povrede cakline i dentina, tvrdih zubnih tkiva i pulpemekih tkiva, usnice ili čeljusti koje krvare. Terapija povrede tvrdih zubnih tkiva i pulpe zavisi od težine same povrede, te da li je u pitanju stalni ili mliječni zub. Prilikom avulzije zuba treba napraviti pregled i provjeriti postoje li povrede koje su potencijalno opasne za život. Pritom osim na vanjske znakove ozljeda (krvarenja, ogrebotine, razderotine tkiva, prijelome i dr.) treba pripaziti na simptome poput amnezije, nesvijesti, povraćanja i glavobolje, jer mogu upućivati na potres mozga i zahtijevaju neurološku obradu.

Stomatologu je anamneza od iznimne važnosti, jer osim općih podataka pacijenta, saznaje vrijeme, mjesto i način na koji je povreda zuba nastala, te dob povrijeđenog pacijenta. To mu sve daje uvid u podatak da li je povrijeđeni zub sa završenim ili nezavršenim rastom i razvojem korijena.

 

Koje korake poduzeti nakon avulzije zuba?

  1. Ne paničarite: Ostanite smireni i pokušajte ublažiti anksioznost kako biste jasnije razmišljali.
  2. Prikupite zub: Utvrditi o kojem zubu se radi te da li je mliječni ili stalni zub. Ako je traumatizirani zub stalni zub, potrebno je potražiti izbijeni zub.
  3. Isperite zub: Pažljivo podignite zub držeći ga za krunu, izbjegavajući dodirivanje korijena. Ako je zub nije čist, nježno ga isperite vodom ili fiziološkom otopinom. Ne koristite sapun, deterdžent ili bilo koju kemikaliju.
  4. Povratak u ležište: Ako je moguće, pokušajte nježno izbijeni zub vratiti što prije u alveolu (u svoje ležište). Pripazite da ne okrenete zub i pravilno ga smjestite.
  5. Transport: Ako ne možete vratiti izbijeni zub u svoje ležište, stavite ga u specijalizirani medij – mlijeko, slanu otopinu ili slinu kako biste ga održali vlažnim prije nego što stignete do stomatologa.

 

Koje su terapije za avulziju zuba?

Fraktura cakline zahtijeva nadoknadu izgubljenog dijela cakline kompozitnim materijalom, a ukoliko je u pitanju fraktura cakline mliječnog zuba, oštre rubove je potrebno zaobliti gumicom. Razlikujemo ozljede tvrdih zubnih tkiva i pulpe, ozljede parodontnog tkiva, te ozljede gingive i sluznice usta.

Kada se radi o terapijama za avulziju zuba, postoji nekoliko opcija koje stomatolog može preporučiti ovisno o stanju zuba i okolnostima ozljede, a one su sljedeće:

  1. Replantacija zuba (postupak vraćanja zuba): U nekim slučajevima, ako je zub pravilno pripremljen i brzo vraćen u svoje ležište, replantacija zuba može biti moguća. Vraćeni zub se pod lokalnom anestezijom fiksira kako bi se osiguralo učvršćivanje zuba u kosti, što se postiže različitim vrstama splintova. Ova terapija može pomoći u razvoju korijena izbijenog zuba i ponovnom uspostavljanju funkcije i estetike zuba.
  2. Postavljanje zubnih implantata: Ako replantacija nije moguća ili nije uspješna, stomatolog može preporučiti postavljanje zubnog implantata kako bi zamijenio izgubljeni zub. Zubni implantati su trajna i estetski privlačna opcija za obnovu osmijeha.
  3. Most ili protezaU nekim slučajevima, stomatolog može preporučiti izradu mosta ili proteze kako bi nadoknadio izgubljeni zub. Ove terapije mogu pomoći u vraćanju funkcionalnosti žvakanja i očuvanju strukture okolnih zuba.
  4. Endodontska terapija: Ako je korijen zuba oštećen, stomatolog može preporučiti endodontski tretman (liječenje korijena) kako bi očuvao zub. Ova terapija može pomoći u uklanjanju infekcije i očuvanju prirodnog zuba.
  5. Estetske terapije: Nakon što se zub stabilizira, mogu biti potrebne estetske terapije poput izbjeljivanja ili ljuskica kako bi se postigao prirodan izgled zuba. Ove terapije mogu poboljšati estetiku osmijeha i vratiti samopouzdanje.

Redoviti posjeti stomatologu i preventivne mjere poput nošenja zaštitne opreme prilikom sportskih aktivnosti mogu pomoći u sprječavanju povreda i ozljeda zuba.

 

Zaključak

Avulzija zuba ubraja se u ozljedu parodontnog tkiva kod djece i odraslih, a ozljede u slučaju avulzije nastaju zbog direktne ili indirektne traume usljed padova, prometnih ili sportskih nezgoda. Preporučuje se što prije potražiti stomatološku pomoć, jer pravilna i pravovremena reakcija u tom slučaju je izuzetno važna kako bi se zub sačuvao. Potrebno stići u istom danu, što prije do stomatološke ordinacije kako bi se pravilno zbrinula ozljeda i smanjile moguće komplikacije. Stomatolog će vam procijeniti stanje zuba i preporučiti odgovarajuću terapiju.

Avulzija može biti neugodno iskustvo, ali u našem dentalnom centru Videntis možete bezbolno, brzo i kvalitetno obnoviti vaš osmijeh i sve funkcionalnosti vaših zuba.

Slijedimo najnovije metode i tehnologije u stomatologiji kako bismo osigurali najbolje rezultate za naše pacijente. A koje je rješenje je idealno za Vas ovisi o vašem kompletnom zdravstvenom stanju, stanju preostalih zuba, održavanju oralne higijene, te o osobnim navikama i načinu života.

Naši stručnjaci će pažljivo pažljivo procijeniti stanje vašeg zuba kako bi odabrali najbolji plan terapije za obnovu vašeg zuba koji će vam omogućiti povratak osmijehu kojeg zaslužujete i koji ste nekada imali. Naša predanost kvaliteti i brizi za pacijente je ono što nas ističe, jer uz našu terapiju, možete biti sigurni da ćete biti u sigurnim rukama.

 

Nadamo se da su vam ove informacije bile korisne. Pratite nas i dalje za više edukacijskih i informativnih članaka o raznim stomatološkim temama.

 

Za besplatne konzultacije, za profesionalnu dentalnu uslugu i sva vaša dodatna pitanja slobodno nam se javite u naš dentalni centar Videntis na

1)   +385 1 5515 300 ili +385 91 5897 018

2)   https://calendly.com/videntis/konzultacije

3)   https://videntis.eu/kontakt/

U Dentalnom centru Videntis nudimo besplatne stručne konzultacije.
Imate li još pitanja slobodno nas nazovite ili nam pošaljite upit.