Otvoreni smo 365 dana godišnje
Naslovna Oralna kirurgija Cistektomija (operacija ciste)

Cistektomija (operacija ciste na zubu)

Cistektomija, poznata i kao operacija uklanjanja cista u stomatologiji, česta je kirurška procedura koja se koristi za tretiranje cista vezanih uz zube i okolna tkiva. U nastavku pročitajte što ciste zapravo jesu, kako nastaju, koje simptome mogu uzrokovati te kako izgleda postupak uklanjanja.

Što je cista i kako se oblikuje?

Cista u kontekstu stomatologije predstavlja patološku šupljinu ispunjenu tekućinom ili polu-čvrstim sadržajem koje se često razvijaju u koštanim strukturama čeljusti. Ove formacije mogu nastati kao posljedica infekcije, traume ili drugih bolesti zuba i tkiva. Nažalost, mnoge ciste ne uzrokuju bol ili simptome sve dok ne dosegnu značajnu veličinu.

Što je cista i kako se oblikuje?

Simptomi i znakovi razvijene ciste

U početnim fazama, stomatološke ciste obično ne stvaraju vidljive simptome, što otežava njihovo otkrivanje bez redovitih pregleda kod stomatologa. Međutim, s vremenom, kako cista raste, osoba može osjetiti neželjene efekte kao što su:

  • Neočekivani bol ili nelagoda oko zahvaćenog zuba.
  • Oteklina ili osjećaj punine u području čeljusti.
  • Premještanje zuba zbog pritiska na zubne strukture.
  • Pojava fistule ili curenje iz otvora.

Utjecaj na kost i okolno tkivo

Kada cista dovoljno naraste, može značajno oslabiti kost čeljusti i uzrokovati resorpciju kosti, što može prethoditi ozbiljnijim komplikacijama. Osim toga, zbog pritiska na pulpno tkivo zuba ili korijenski dio, može doći do propadanja zuba.

Dijagnoza i tretman

Dijagnoza stomatoloških cista najčešće se postavlja pomoću detaljnog kliničkog pregleda i rendgenske snimke. Ove dijagnostičke metode omogućuju stomatologu da vidi točnu lokaciju i veličinu šupljine.

Proces liječenja u pravilu uključuje kirurški zahvat poznat kao cistektomija. Operacija obuhvaća:

Uzima se detaljna anamneza, te se pacijent educira o proceduri

Primjenjuje se kako bi postupak bio bezbolan.

Otvaranje gingivalnog tkiva za pristup cisti. Postupak se izvodi pod lokalnom anestezijom kako bi se osigurala bezbolnost tretmana. Kirurg pažljivo reže i podiže gingivalno tkivo kako bi dobio jasan pogled na cistu. Ovaj korak je ključan za precizno uklanjanje ciste i sprječavanje komplikacija. Nakon uklanjanja ciste, tkivo se pažljivo šiva kako bi se osiguralo pravilno zacjeljivanje. Kirurški zahvat zahtijeva strpljenje i preciznost, a pacijent može očekivati da će trebati nekoliko dana do nekoliko tjedana za potpuni oporavak. Postoperativna skrb uključuje higijenske mjere i eventualnu upotrebu lijekova za smanjenje boli i upale.

Pažljivo uklanjanje ciste iz kosti uz čuvanje okolnog zdravog tkiva kad god je moguće. Ovaj postupak zahtijeva preciznost i stručnost kako bi se minimizirala mogućnost oštećenja susjednih struktura. Kirurški pristup može varirati ovisno o veličini i lokaciji ciste.

Sanacija i eventualni nadomjestak kosti ako je potrebno. Nakon uklanjanja ciste, važno je očistiti ranu kako bi se spriječila infekcija i omogućilo pravilno zacjeljivanje. Kada postoji veliki nedostatak kosti, može se upotrijebiti koštani graft ili zamjenski materijali kako bi se obnovila struktura kosti. Koštani graftovi mogu biti autografti, kada se koristi vlastita kost pacijenta, što smanjuje rizik od odbacivanja i infekcije. Alternativno, mogu se koristiti allografti ili ksenografti, koji potječu od donorske kosti ili životinjskih izvora. Osim toga, sintetički materijali, poput kalcijevog fosfata ili keramike, često se primjenjuju kao zamjenski materijali zbog njihove biokompatibilnosti i sposobnosti integracije s okolnom kosti. Sve ove opcije igraju ključnu ulogu u očuvanju funkcionalnosti i stabilnosti kostura, poboljšavajući pacijentovu kvalitetu života.

Postoperativni oporavak i njega

Nakon uspješne operacije uklanjanja ciste, postoperativna njega ključna je za brzi oporavak. Pacijentima preporučujemo mjere kao što su:

  • Primjena hladnih obloga kako bi se smanjila oteklina. Ovo će pomoći u ublažavanju upale i nelagode te ubrzati proces oporavka. Preporučuje se nanošenje hladnog obloga u intervalima od 20 minuta.
  • Uzimanjem propisane terapije protiv bolova. Važno je slijediti upute liječnika i uzimati lijekove prema predviđenom rasporedu kako bi se bol držala pod kontrolom. Nemojte prekoračiti preporučenu dozu i uvijek se konzultirajte s liječnikom ako osjetite bilo kakve nuspojave.
  • Izbjegavanje tvrde hrane koja bi mogla iritirati operativno područje. Preporučuje se konzumacija mekane i hladne hrane. Također, važno je izbjegavati začinjenu i kiselu hranu koja bi mogla uzrokovati iritaciju.
  • Redovito održavanje oralne higijene prema dobivenim uputama stomatologa. To uključuje nježno pranje zubi i desni, korištenje antiseptičkih vodica za ispiranje usta, te izbjegavanje ispiranja rane prejakim mlazom vode. Pravilna higijena pomoći će spriječiti infekcije i potaknuti brži oporavak. Redovite kontrole kod stomatologa također su ključne za praćenje procesa zacjeljivanja.

Pravovremena dijagnoza i učinkovita kirurška intervencija ključna su komponenta uspješnog liječenja stomatoloških cista.

Rezervirajte besplatne konzultacije

Za profesionalnu dentalnu uslugu i sva vaša dodatna pitanja slobodno nam se javite u naš Dental Centar Videntis na:

01 5515 300 ili 091 5897 018

ili rezervirajte online na www.calendly.com/videntis/konzultacije

Rezervirajte besplatne konzultacije

Prijavite se na naš newsletter

Copyright © , Dental centar Videntis
Sva prava zadržana.
Pravila o privatnosti | Pravila o kolačićima
Izrada Web Stranica - Fer Projekt