Parodontologija
Parodont je skup tkiva koja zub drže na njegovom mjestu. Ona mu služe kao potpora i kao temelj. Među parodontna tkiva ubrajamo zubno meso (gingiva), parodontni ligament, cement zuba i kost koja okružuje zubni korijen.
Parodontno tkivo igra važnu ulogu za stabilnost i zdravlje zubi. Budući da se preko njega sila žvakanja prenosi na čeljusnu kost ono mora biti stabilno i zdravo. Dođe li do povlačenja i gubitka parodontnog tkiva zubi će se rasklimati te može doći do njihovog ispadanja.
Parodont stoga ima jednaku važnost za zdravlje zubi kao i caklina. To potvrđuje i činjenica da zubi kod odraslih češće propadaju zbog bolesti parodonta nego li zbog karijesa.
Parodontologija je dio dentalne medicine koji se bavi liječenjem i očuvanjem zdravlja parodonta. Bolest koju liječi nazivamo parodontna bolest a ona se sastoji od dvije faze: gingivitis i parodontitis.
Gingivitis je blaga upala zubnog mesa (gingiva). Najčešće ga prepoznajemo po prisutnosti krvi u sadržaju koji izbacujemo nakon pranja zubi.
Gingivitis se može izliječiti, ali ako ga ignoriramo može doći do težeg, kroničnog oboljenja: parodontitisa. Njegovim dugoročnim zanemarivanjem stvara se opasnost od gubitka zubi i ozbiljnog narušavanja dentalnog zdravlja.
Više o gingivitisu doznajte na našoj web stranici “Bolesti parodonta: gingivitis“, a više o parodontitisu potražite na stranici “Bolesti parodonta: parodontitis“.
Parodontološka terapija
Parodontološka terapija može imati nekoliko faza. Ponekad već i promjena oralne higijene znatno pospješuje oralno zdravlje pacijenta. Međutim, ako to nije dovoljno potrebno je primijeniti i složenije zahvate.
U Dentalnom centru Videntis imamo mnogo iskustva u liječenju parodontne bolesti. Voditelj našeg dentalnog centra, dr. Vidović, dodatno se školovao u parodontologiji.
Prije svega, preporučit ćemo pacijentu da među navike oralne higijene obavezno uvrsti korištenje zubnog konca ili interdentalne četkice, tuša za zube i slično. Važno je kvalitetno čistiti sve površine zuba.
Uz to, potrebno je pripaziti na način četkanja zubi: pacijent ne smije grubo četkati zube i zubno meso. Grubim četkanjem i korištenjem tvrde četkice čak i zdravo zubno meso može se povući ogoljujući zube. Stoga se savjetuje nježno četkanje mekom zubnom četkicom. Uz navedeno, pacijentu se preporučuje i ispiranje usne šupljine antimikrobnom vodicom
Nakon dijagnosticiranja parodontne bolesti očistit ćemo tvrde i meke naslage iznad razine zubnog mesa. Zubne naslage pogoduju razvoju i nakupljanju bakterija. Ultrazvučnim čišćenjem odstranit ćemo kamenac, a zatim pjeskarenjem zubi i njihovim poliranjem zajamčiti da se kamenac manje stvara na zubima. U ovoj fazi parodontološke terapije možda će biti potrebno zamijeniti i ispune koji pogoduju nakupljanju plaka.
Prve dvije faze parodontološke terapije mogu biti dovoljne za otklanjanje gingivitisa i zaustavljanje napredovanja bolesti u parodontitis. Međutim, ukoliko je kod pacijenta već došlo do stvaranja parodontnih džepova potrebno je očistiti i naslage nakupljene ispod razine zubnog mesa, poglavito zubni kamenac i plak, prepune bakterijskih toksina.
Upravo toksini koje proizvode bakterije uzrokuju oboljenje zubnog mesa i njegovo odvajanje od zuba. Postupci u ovoj fazi uključuju struganje i poliranje korijena zuba. Ukoliko se pacijent pridržava savjeta o oralnoj higijeni, često se nakon ove faze parodontološka terapija može smatrati uspješnom, uz obavezne kontrole tri do četiri puta godišnje ili češće.
Kod uznapredovalog parodontitisa bit će potrebno ukloniti i upaljeno tkivo oko korijena zuba te okolno oboljelo meko tkivo parodontnog džepa. To predstavlja treću fazu parodontološke terapije, a nazivamo ju resektivnom parodontološkom terapijom.
Resektivna terapija obuhvaća operaciju zubnog mesa koje prekriva vrat i korijen zuba (tzv. režanj), a može uključivati i kliničko produljenje krune zuba te prikrivanje ogoljelih korjenova zuba. Sve operacije izvode se u lokalnoj anesteziji i za pacijenta su bezbolne.
Uz navedene postupke postoje i drugi kirurški i regenerativni zahvati koji se mogu primijeniti kako bi se tretirao uznapredovali parodontitis.
Važno je osim toga napomenuti da pacijenti koji boluju od parodontitisa obavezno obavljaju kontrolu više puta godišnje, prema savjetu stomatologa i parodontologa.
Povjerite li svoje liječenje nama učinit ćemo sve kako bismo vratili zdravlje vaših zubi i zubnog mesa te spriječili napredovanje parodontne bolesti.
Sumnjate li na oboljenje zubnog mesa ili samo želite prikupiti više informacija?
Kontaktirajte nas ili dođite na besplatne konzultacije naših stomatologa.
Naš stručni tim i ljubazno osoblje odgovorit će na sva vaša pitanja.