Fluoridacija zuba
Fluoridacija zubi je postupak premazivanja mliječnih i trajnih zubi kod djece tekućinom ili gelom koji sadržavaju natrijev fluorid. To je bezbolan postupak a prikladan je za djecu jer još nemaju temeljite i uvježbane navike pranja zubi.
Fluoridi su spojevi fluora i drugih kemijskih elemenata, kao što je natrij. Upravo se natrij fluorid pokazao kao vrlo koristan u sprječavanju propadanja zubi.
Razlozi za fluoridaciju zubi
U usnoj šupljini neprestano se odvija proces demineralizacije i remineralizacije.
- Demineralizacija nastaje kada je slina vrlo kisela, npr. nakon jela. Tada se kalcij i fosfor, koji su važni za zdravlje kosti i zubi, rastvaraju i propadaju. Caklina zuba postaje slabija i manje otporna na stvaranje karijesa.
- Kada je slina manje kisela dolazi do postupka remineralizacije, tj. ponovne ugradnje kalcija i fosfora u zube. Istraživanja su pokazala da fluor potiče remineralizaciju cakline zuba.
Budući da djeca još nemaju dovoljno razvijene i uvježbane navike pranja zubi potrebno im je pomoći u očuvanju zdravlja zubi.
Roditeljima uvijek savjetujemo da djeci do osnovnoškolske dobi pomažu u kvalitetnijoj zubnoj higijeni. Djecu osnovnoškolskog uzrasta treba pak nadzirati održavaju li i dalje zdrave navike. Više savjeta o dječjoj zubnoj higijeni pročitajte na našoj web-stranici dječja stomatologija.
Jedan od načina kako djeci možemo pomoći u održavanju zdravlja zubi je i primjena fluoridnog gela kod kuće. Fluoridaciju zubi kod kuće treba provoditi u skladu s uputama stomatologa.
Ukoliko stomatolog to savjetuje fluoridni gel možete kupiti u ljekarni i primjenjivati ga u higijeni zubi svoje djece. To se osobito preporučuje ukoliko stomatolog uoči veću tendenciju stvaranja karijesa kod djeteta.
Fluoridi su česti u prirodi i nalazimo ih u zemljinoj kori i vodi. Uz druge elemente korisne za razvoj i zdravlje kosti, kao što su kalcij i vitamin D, dodaju se i u neke prehrambene namirnice, npr. u mlijeko.
Mnoge države dodaju fluorid u javnu pitku vodu, a prva država koja je to počela činiti jest SAD. Analizom vode koju konzumiramo u Hrvatskoj utvrđeno je da ona sadržava mnogo fluorida. Stoga se u Hrvatskoj fluorid ne dodaje pitkoj vodi.
Osim u gelu za fluoridaciju zubi natrijev fluorid nalazi se i u pastama za zube. Koncentracija fluorida u pasti za zube strogo je propisana pa prilikom kupovine treba obratiti pozornost kojem uzrastu je zubna pasta namijenjena.