Je li izbjeljivanje zubi štetno?
Osmijeh je jedna od prvih stvari koje primjećujemo na drugima, a širok i iskren osmijeh govori tisuću riječi. Zdrav i lijep osmijeh uljepšava naše lice stoga ne čudi kako se već desetljećima u dentalnim ustanovama diljem svijeta izvode brojni tretmani estetske korekcije zubi.
Izbjeljivanje zubi jedan je od takvih tretmana i danas je najčešće izvođen stomatološki postupak. Caklina je zaslužna za bijeli sjaj zubi, a s vremenom ona postaje tanja pa tamnija boja dentina dolazi više do izražaja.
Kako starimo tako naši prirodni zubi mijenjaju boju, a osim genetike na promjenu boje zubi utječu i brojne svakodnevne navike. Učestala konzumacija kave, tamnih čajeva, crvenog vina, obojene i prerađene hrane također ostavlja traga na našim zubima.
Izbjeljivanje zubi potpuno je neinvazivna, sigurna i bezbolna metoda korigiranja boje zubi pomoću testiranih profesionalnih preparata. Oni ne oštećuju zubnu caklinu, a nakon tretmana prirodna boja i sjaj zuba doći će do punog izražaja. Obično se izbjeljuje frontalna regija, tj. vidljivi dio osmijeha.
Na izbjeljivanje zubi pacijenti se odlučuju iz različitih razloga, ali većini je zajedničko da žele ljepši osmijeh kako bi se osjećali samopouzdanije.
Izbjeljivanjem se obično uklanjaju sljedeća obojenja zubi:
- Mrlje i promjene boje nastale pušenjem
- Obojenost izazvana određenim lijekovima
- Tamne nijanse od obojene hrane i pića
- Žutilo zubi nastalo naslagama plaka i kamenca
- Sivkasta nijansa uzrokovana devitalizacijom zubi
Je li izbjeljivanje zubi opasno?
Najčešće pitanje pacijenata koji razmišljaju o izbjeljivanju zubi je – koliko je izbjeljivanje zubi štetno. Brojna istraživanja pokazuju kako su kućni pripravci od sode bikarbone, limuna ili octa dugoročno opasniji od profesionalnog izbjeljivanja u stomatološkoj ordinaciji.
Takvi pripravci djeluju na vanjski sloj zuba i mogu oštetiti samu caklinu. S druge strane, gel za izbjeljivanje koji koristimo u našoj ordinaciji potiče promjenu boje zuba tj. bjelinu iznutra. Potaknut kemijskim procesom, zub stvara dodatni bijeli pigment i postaje bjelji. Takav tretman pod stručnim nadzorom stomatologa nema negativan utjecaj na vašu caklinu, zdravlje zuba ili zubnog mesa općenito.
Nakon tretmana postoji mogućnost pojačane osjetljivosti zubi posebice pri konzumaciji hladnih ili toplih pića. Ta osjetljivost je normalna pojava i u pravilu nestaje 24 sata nakon tretmana.
Jeste li kandidat za izbjeljivanje zubi?
Prvo što morate znati je da se tretman izbjeljivanja zubi radi isključivo na zdravim i prirodnim zubima. Kemijski procesi izbjeljivanja ne reagiraju jednako na zdravom i bolesnom zubu. Stoga prije izbjeljivanja, zubi moraju biti sanirani i zdravi. Osim toga, izbjeljivanje nema učinka na ispune, keramičke ljuskice i zubne krunice.
Određena dobna granica ne postoji, ali djeci se generalno ne preporučuje profesionalno izbjeljivanje zubi. Također imajte na umu kako kod starijih osoba rezultati tretmana možda neće biti toliko vidljivi.
Tretman se također ne savjetuje osobama s pretjerano osjetljivim zubima te trudnicama jer nije dovoljno istražen utjecaj spojeva na dijete.
Ako imate zdrave zube, ali ste nezadovoljni njihovom bojom idealan ste kandidat za izbjeljivanje.
Postupak izbjeljivanja zubi
U Dentalnom centru Videntis prije nanošenja gela temeljito čistimo zube kako bismo uklonili tvrde i meke naslage, a poglavito plak i kamenac. Već sam postupak čišćenja zubi dovodi do lagane promijene njihove boje. Nakon čišćenja zube dobro ispoliramo te zaštitimo zubno meso.
Gel se primjenjuje dva puta po 20 minuta, a cijeli postupak s pripremom i poliranjem zubi traje oko sat vremena.
Kako što duže zadržati novu boju zubi
Nakon izbjeljivanja zubi pacijent bi se trebao suzdržati od konzumacije hrane i pića barem 30 minuta do sat vremena. Prva 2 tjedna nakon tretmana preporuka je izbjegavati pušenje, gazirana pića i namirnice poput kave, crnog i zelenog čaja, crnog vina, tamnog bobičastog voća i sl.
Izbijeljeni zubi zadržavaju svoju svjetliju nijansu do dvije godine, a redovnim stomatološkim pregledima i čišćenjem trajanje se može i produžiti.
Imate dodatnih pitanja? Tu smo za Vas!
Nadamo se da su vam ove informacije bile korisne. Pratite nas i dalje za više edukacijskih i informativnih članaka o raznim stomatološkim temama.
Za besplatne konzultacije, profesionalnu dentalnu uslugu i sva vaša dodatna pitanja slobodno nam se javite na
+385 1 5515 300, +385 91 5897 018
za konzultacije ili
pošaljite upit.