Kako izgleda popravak zuba dok nosite zubni aparatić
Osmijeh je nešto što većina prvo primijeti na drugim osobama i mnogima igra veliku ulogu u samopouzdanju. Uz očite dentalne nepravilnosti danas se sve veći broj pacijenata odlučuje za aparatiće kako bi postigli savršen, holivudski osmijeh. Sve nas to dovodi do statistike kako oko 30 % svjetske populacije u jednom razdoblju svog života nosi aparatić za zube.
Danas, uz tradicionalni, fiksni aparatić za zube, sve više korisnika poseže za Invisalign aparatićem koji je praktičniji i jednostavniji za svakodnevnu upotrebu. Ipak, ako vaš osmijeh zahtijeva veće intervencije tj. imate većih dentalnih nepravilnosti morat ćete nositi fiksni aparatić.
Svakodnevno nošenje fiksnog aparatića 12 do 24 mjeseca nije jednostavno, ali na sve ćete zaboraviti kada ugledate svoj novi, savršeni osmijeh. Jedan od problema s kojim se često susreću pacijenti tijekom nošenja fiksnog aparatića je podmukli karijes.
Što možete učiniti da biste spriječili razvoj karijesa te kako izgleda popravak zuba dok nosite zubni aparatić pročitajte u nastavku.
Kako izgleda popravak zuba uz zubni aparatić?
Tijekom nošenja zubnog aparatića nema kompromisa kada su navike oralne higijene u pitanju. Karijes se razvija brzo i može se pojaviti na mjestima koja su zbog postavljenog aparatića teže dostupna za čišćenje. Karijes se obično javlja između pukotina u zubima te oko bravica i žica samog aparatića. Upravo zato tijekom nošenja fiksnog aparatića morate obratiti posebnu pozornost na rano otkrivanje karijesa. Svaku biste večer, nakon pranja i čišćenja, trebali pozorno pregledati svoje zube. Neki od znakova karijesa mogu biti tamnije mrlje na zubu, loš zadah, povećana osjetljivost zuba ili bol.
Ako iz bilo kojeg razloga sumnjate na karijes, najbolje je da odmah dogovorite termin kod stomatologa za stručni pregled i dijagnozu te ako je potrebno, pravovremeno liječenje. U slučaju da vam stomatolog otkrije karijes nema potrebe za panikom. Iako je teže, liječenje karijesa s fiksnim aparatićem nije nemoguće i ne znači da ćete nužno duže nositi aparatić iako će liječenje možda zahtijevati privremeno uklanjanje cijelog ili dijela fiksnog aparatića. Stomatolog će ukloniti žicu na bolesnom zubu te ju na kraju postupka vratiti. Ako je u pitanju svega par točkica karijesa moguć je i dogovor da se stanje prati te se sanacija karijesa obavi po skidanju fiksnog aparatića.
Prevencija karijesa
Iako popravak zuba tijekom nošenja fiksnog aparatiće ne predstavlja velik problem, donosimo vam i par savjeta što možete učiniti kako biste spriječili razvoj karijesa dok nosite fiksni aparatić za zube. Jer uvijek je bolje spriječiti nego liječiti.
Svatko tko nosi aparatić zna da bi se zubi trebali prati nakon svakog obroka. Nužno je minimalno dva do tri puta dnevno prati zube te ih čistiti zubnim koncem svaku večer pred spavanje. Koliko god možete pokušajte izbjegavati slatkiše i ljepljivu hranu koja se lako može uvući u najmanju rupu između zubi i postati plodno tlo za razvoj karijesa. Danas na tržištu možete pronaći razna dentalna sredstva koja vam mogu pomoći pri čišćenju i održavanju oralne higijene tijekom nošenja fiksnog aparatića. Osim toga i uz najbolju oralnu higijenu, važno je povremeno posjetiti stomatologa koji će obaviti stručan pregled i profesionalno čišćenje.
Ako imate još pitanja ili ste zainteresirani za jednu od usluga koje nudimo, slobodno nas posjetite u Videntis Dental centru. Javite nam se još danas kako biste zakazali svoje besplatne konzultacije i započeli put ka prekrasnom osmijehu i zdravim zubima.
Imate dodatnih pitanja? Tu smo za Vas!
Nadamo se da su vam ove informacije bile korisne. Pratite nas i dalje za više edukacijskih i informativnih članaka o raznim stomatološkim temama.
Za besplatne konzultacije, profesionalnu dentalnu uslugu i sva vaša dodatna pitanja slobodno nam se javite na
+385 1 5515 300, +385 91 5897 018
za konzultacije ili
pošaljite upit.