Plombe ili ispuni
Odlazak zubaru i zubarska stolica dva su pojma koja će kod većine ljude izazvati osjećaj tjeskobe i tzv. grča u želucu. Strah se najčešće javlja kod male djece no ni odrasli neće ostati imuni kada dođe njihov red na posjet stomatologu.
Treba li tome zaista biti tako i koliko zapravo štetimo svojim zubima i zubnoj šupljini ako o njima ne vodimo pravilnu njegu, saznajte u nastavku teksta!
Vjerojatno nema osobe koja u svom životu nije imala zubni karijes, što potvrđuje i činjenica da se radi o najčešćoj bolesti čovjeka uopće. Brojni su čimbenici koji uzrokuju spomenuto oštećenje zuba, a jedan od glavnih jesu bakterije. Sigurno se pitate otkud bakterije u vašim ustima. Ne brinite, jer imamo ih svi i one su sastavni dio usne šupljine.
Problem nastaje međudjelovanjem naših „prirodnih“ bakterija i onih koje smo unijeli hranom. Jesti moramo, ali valja voditi računa o tome da naša prehrana bude što zdravija i uravnotežena, u suprotnom će naš stomatolog biti prisiljen ukloniti oštećeni dio zuba i ispuniti ga zubnom plombom.
Važnost zubne higijene
Kako bismo shvatili važnost zdravlja zubi, najbolje da krenemo ispočetka. Zubi nemaju samo estetsku svrhu, iako, ako su njegovani i zdravi, učinit će naš osmijeh daleko ljepšim i šarmantnijim. A što može više popraviti dan od iskrenog osmijeha?
Osim za smijanje, zubi nam služe i za druge vrlo bitne funkcije. Usna šupljina početak je probavnog sustava, a uloga zuba je kidanje, mljevenje i usitnjavanje hrane koju enzimi iz sline počinju razgrađivati. Također koriste nam i za govor pa ste sigurno primijetili kako ljudi kojima nedostaju zubi teže izgovaraju glasove poput „ž“ i „š“.
Ako vas ovime nismo uvjerili u važnost zubne higijene, onda će plombe postati sastavnim dijelom vaših života, a teško da ćete ih i uopće izbjeći. Zato smo u nastavku za vas pripremili kratak vodič o ispunama.
Što su zubne plombe ili ispuni i koje vrste postoje?
Zubne plombe koriste se za zamjenu zubne strukture oštećene bakterijama. Njima na neki način spašavamo zubni živac tako što bušenjem nezdravog dijela zuba čistimo i zaustavljamo daljnje širenje karijesa, a novonastalu šupljinu nadopunjujemo ispunom.
Amalgamske ili crne plombe
Ispuni mogu biti izrađeni od različitih materijala. Nekada je najčešći bio amalgam, sastavljen od srebra, bakra, kositra i žive. Nažalost njegova srebrna boja razlikuje ga od prirodne boje zuba pa se danas takve plombe smatraju estetski „neprivlačnima“.
Da i ne spominjemo živu koja se nalazi u sastavu amalgama, a iznimno je toksična za ljudski organizam. Zbog toga ne čudi što se tzv. crne plombe gotovo uopće više ne koriste u modernoj stomatologiji.
Kompozitne ili bijele plombe
U novije vrijeme zamijenile su ih kompozitne ili bijele plombe koje su puno bolja i zdravija alternativa. Suvremeni estetski materijali omogućuju njihovo potpuno prilagođavanje zubu i usklađivanje s bojom zuba tako da se one uopće ne razlikuju od okolnog zubnog tkiva.
Inlay/Onlay ispuni
Osim spomenutih crnih i bijelih plombi, postoje još i inlay/onlay ispuni koji se postavljaju u slučaju kada je karijes zahvatio prevelik dio zuba.
Koliko traju zubne plombe i treba li ih mijenjati?
Životni vijek zubne plombe ovisi o nizu faktora, od kojih je najvažniji materijal od kojeg je napravljena. Tako amalgamske, odnosno crne plombe imaju životni vijek od 10-15 godina, dok će kompozitne ili bijele plombe trajati 10 i više godina, ali pod uvjetom da pacijent održava kvalitetnu i redovitu oralnu njegu.
Što se tiče zamjene plombi, iz zdravstvenih i estetskih razloga, preporučuje se zamjena crne plombe bijelom i to u slučajevima kada je ispun dotrajao, ima ispucale rubove ili je odvojen od zuba. Bijela plomba svakako je bolja opcija, jer jača vaše zube te smanjuje mogućnost nastanka karijesa, a osmijehu vraća prirodnu ljepotu i zdrav izgled.
Naša je preporuka pregledati stare ispune te amalgamske plombe zamijeniti kompozitnim. Upravo to možete napraviti već danas na vašem prvom pregledu u Videntis Dental Centru.
Vama, našim pacijentima, uvijek nastojimo biti na raspolaganju, a o vašim zubima brinemo 365 dana u godini. Ne čekajte, već na vrijeme rezervirajte svoj termin za pregled i popravak zuba!
Imate dodatnih pitanja? Tu smo za Vas!
Nadamo se da su vam ove informacije bile korisne. Pratite nas i dalje za više edukacijskih i informativnih članaka o raznim stomatološkim temama.
Za besplatne konzultacije, profesionalnu dentalnu uslugu i sva vaša dodatna pitanja slobodno nam se javite na
+385 1 5515 300, +385 91 5897 018
za konzultacije ili
pošaljite upit.