Welcome to website

10 namirnica koje trebate izbjegavati ako nosite zubne proteze - Videntis Dental centar

10 namirnica koje trebate izbjegavati ako nosite zubne proteze

Hrana i zubne proteze

Ako ste u konzultaciji sa svojim stomatologom odlučili da su zubne proteze najbolje rješenje za vas, očekuju vas neke prilagodbe. Jedna od njih je veća pozornost na namirnice koje konzumirate, jer zahtijevaju sposobnost žvakanja, što nije lak zadatak ako ste upravo dobili nove zubne proteze. To ne znači nužno da se morate odreći svojih životnih radosti, ali neke namirnice bi trebali izbjegavati. Bilo da nosite potpunu ili djelomičnu protezu, rješenje je u pronalasku ravnoteže u načinu na koji konzumirate namirnice.

Sa novim zubnim protezama vaši se mišići lica prilagođavaju promjenama zagriza te položaja jezika, usana i obraza. Tijekom razdoblja prilagodbe dolazi do povećane proizvodnje sline u vašim ustima i zubne proteze vam mogu ponekad skliznuti. Mogu se pojaviti i manje ranice ispod zubnih proteza.

Kada dobijete nove zubne proteze trebate započeti sa prehranom koja je mekana i ne zahtjeva puno žvakanja, kako ne bi opteretili desni te uzrokovali iritacije i upale.

  • Za početak možete jesti namirnice poput pečenih jaja, pire krumpira ili batata, pudinga, naribanih jabuka, kašica, griza i ostale mekane hrane kojom nećete prenaprezati mišiće čeljusti.
  • Prije konzumiranja tople hrane isprobajte ju na usnama jer uslijed izolacijskog učinka proteza možda nećete imati punu procjenu topline. Oprezno sa vrućom hranom i napitcima.
  • Ne zadržavajte tekućinu u ustima jer to može olabaviti donju protezu.
  • Izbjegavajte začinjenu hranu jer može uzrokovati peckanje ako imate ranice ili iritacije od proteze.
  • Promjene u okusima su normalne na početku. Slana i gorka hrana može imati drugačiju senzaciju, ali osjet okusa će se s vremenom vratiti na staro.

Nakon faze mekane hrane možete prijeći na čvrstu, uz mjere opreza. Režite hranu na sitne komadiće, pazite kako žvačete i jedite što sporije.

  • Kad žvačete, ravnomjerno rasporedite hranu s obje strane na stražnjem dijelu usta, kako bi održali svoje proteze stabilnima dok jedete.
  • Žvačite polako i temeljno prije gutanja. Nemojte gutati velike neprožvakane komade jer biste  mogli imati problema s probavom ili se izložiti opasnosti gušenja.
  • Svježe voće i povrće nasjeckajte na vrlo tanke kriške ili sitne komade koje je lako žvakati.
  • Konzumiranje vode uz obrok će vam pomoći da lakše žvačete i gutate te spriječiti lijepljenje hrane.
  • Izbjegavajte tvrdu, gumenu i ljepljivu hranu.
  • Odabir vezivnog sredstva za protezu je značajan za stabilnost i održavanje čistoće pa pripazite da je vaš odabir efektivan. Možete se konzultirati sa vašim stomatologom.

Nakon što se potpuno prilagodite nošenju zubne proteze, trebali biste moći jesti gotovo sve. Međutim, postoje namirnica koje bi trebali jesti vrlo oprezno ili izbjegavati:

1. Kava i čaj

Vaši omiljeni napitci nisu loši u malim količinama i neće vam obojati proteze u većoj mjeri nego prirodne zube, ali mogu vas dehidrirati i isušiti usta. Kad nosite proteze suhoća usta može uzrokovati iritaciju desni uslijed trenja proteze. Pokušajte piti više vode ako konzumirate čaj ili kavu ili se prebacite na verzije bez kofeina.

2. Kokice i druge slane grickalice

Grickalice koje imaju tvrde ili oštre dijelove se mogu zabiti ispod proteza i uzrokovati bol.

3. Tvrdi i meki bomboni

Tvrdi bomboni mogu uzrokovati lom proteze. Mekani, ljepljivi slatkiši koje žvačete u ustima su loša opcija jer vam mogu pomaknuti protezu iz svog mjesta.

4. Orašasti plodovi

Sitne čestice vam se mogu uvući između proteze, ali i način na koji konzumirate orašaste plodove može učiniti vašu protezu nestabilnom. Nositelji proteza trebaju žvakati s obje strane usta jer žvakanje na jednoj strani, kao što je slučaj kod orašastih plodova, može olabaviti protezu. Razmislite o opciji grickanja maslina bez koštica, grožđa i bobica bez koštica kao zdravijoj i boljoj opciji.

5. Kruh i peciva sa sjemenkama

Sjemenke mogu biti dosta oštre i zaglaviti ispod proteze i dobro ih je izbjegavati. U ovo situaciji mak  i sezam nisu vaši prijatelji.

6. Tvrde žitarice

Konzumiranjem tvrdih žitarica koje su možda vaš omiljeni doručak možete oštetiti protezu pa je dobro da ih zamijenite nekom mekšom verzijom ili držite dulje potopljene u mlijeku kako bi omekšale.

7. Mesni odrezak

Hrana koju je teško žvakati, poput odreska, može destabilizirati protezu ali i uzrokovati bolna mjesta ispod proteze uslijed pritiska. Taj problem možete riješiti tako da meso nasjeckate na vrlo sitne komadiće ili pripremite mljeveno meso i mekše meso poput ribe ili piletine.

8. Svježe voće i povrće

Nipošto ne smijete izbaciti svježe voće i povrće iz prehrane, ali budite oprezni sa nekim tvrdim komadima poput jabuka, mrkve, kukuruza jer tvrda hrana uzrokuje pritisak na sjekutiće i može dislocirati vašu protezu. Jedna od dobrih opcija je da nabavite blender i pripremate ukusne smoothije od voća, povrća ili njihove kombinacije.

9. Žvakaće gume

Uz opasnost žvakanja na jednoj strani, žvakaće gume mogu uzrokovati savijanje žice između nosača proteze.

10. Gazirana pića

Kombinacija kiseline i šećera loša je za zube i za desni te može oslabiti ljepilo koje drži protezu.

Na što još trebate pripaziti:

  • Nemojte proteze prati vrućom vodom i pazite da vam se ne isuše. Ako ih nemate u ustima, odložite ih u posudu sa vodom ili sredstvom za čišćenje proteza.
  • Nemojte zaboraviti četkati vaše proteze svaki dan kako bi izbjegli nakupljanje plaka i bojanje proteze od hrane i pića koje konzumirate.
  • Ako vas proteze počnu žuljati, ispadati ili primijetite neki problem s njima, obratite se svom stomatologu.

 


Imate pitanja o zubnim protezama, ali Vam je ograničeno kretanje?

Rezervirajte svoj termin za besplatne online konzultacije

 

 

Što kad vam strada zdravi zub u nesreći?

Avulzija zuba i terapija

 
 

Avulzija zuba je dentalna trauma u kojoj je cijeli zub u potpunosti prisilno izvađen ili izbijen iz svog ležišta (iz pripadajuće zubne čašice) zbog naglog udarca ili ozljede, što se može dogoditi tijekom sportskih aktivnosti, nesreće ili čak uslijed grickanja tvrde hrane.

U svakoj su dobi dentalne traume moguće, ipak one se najčešće dešavaju u dječijem uzrastu i to u toku druge i treće godine starosti (povrede mliječnih zuba) i devete i desete godine (povrijeđeni trajan zub). Ovoj vrsti ozljede i povredama tkiva su najizloženiji gornji središnji sjekutići zbog svog oblika, veličine i položaja u zubnom nizu.

Ova povreda viđa se kod 0.5%–16% svih dentalnih trauma i najčešće su pogođeni gornji centralni sjekutići zbog svoje pozicije, oblika i veličine.

 

U Dentalnom centru Videntis nudimo besplatne stručne konzultacije.
Imate li još pitanja slobodno nas nazovite ili nam pošaljite upit.

 

Simptomi avulzije ili traumatskog izbijanja izbijanja zuba

 
  1.  Izgubljen zub: Očigledan simptom avulzije je potpuno izbijanje zuba iz zubne alveole. Može se primijetiti prazno mjesto gdje je zub nekada bio.
  2.  Krvarenje: Ozljeda može uzrokovati krvarenje u području zuba i usne šupljine.
  3.  Bol: Osoba može osjećati jaku bol u području izbijenog zuba. Bol može biti konstantna ili se pogoršavati prilikom žvakanja ili dodirivanja zahvaćenog područja.
  4.  Oteklina: Oteklina u području zuba može biti prisutna kao reakcija na ozljedu.
  5.  Ogrebotine i razderotine: Trauma može uzrokovati ogrebotine i razderotine u području lica i usne šupljine.

Važno je napomenuti da su ovi simptomi općeniti i mogu se razlikovati ovisno o individualnim slučajevima.

 

Što napraviti ako se desi avulzija?

Ako se avulzija dogodi, prvo treba provjeriti dob osobe i o kojem zubu je riječ i da li se radi o trajnom ili mliječnom zubu, jer se replantacija(postupak vraćanja zuba) mliječnog zuba ne preporučuje.

  • Isprati zub mlazom hladne vode.
  • Ako je moguće, zub treba vratiti u alveolu što je prije (repozicija).
  • Ako to nije moguće, zub treba staviti u transportni medij – mlijeko, obična voda, slina ili fiziološke otopina, kako bi se izbjegla dehidracija površine korijena zuba.
  • Nakon toga, zub treba što prije isti dan odnijeti stomatologu radi daljnje obrade.
  • Optimalno vrijeme za uspjeh replantacije je 30 minuta do 2 sata nakon izbijanja zuba.

Važno je napomenuti da je brzina jedan od najbitnijih faktora za uspjeh terapije avulzije zuba, stoga je brza reakcija roditelja, osobe u pratnji ili osobe koja je doživjela ozljedu vrlo važna kako bi se povećale šanse za uspješno vraćanje izbijenog zuba.

Mnogi pacijenti osim ozljeđenih zubi imaju ozljede i povrede cakline i dentina, tvrdih zubnih tkiva i pulpemekih tkiva, usnice ili čeljusti koje krvare. Terapija povrede tvrdih zubnih tkiva i pulpe zavisi od težine same povrede, te da li je u pitanju stalni ili mliječni zub. Prilikom avulzije zuba treba napraviti pregled i provjeriti postoje li povrede koje su potencijalno opasne za život. Pritom osim na vanjske znakove ozljeda (krvarenja, ogrebotine, razderotine tkiva, prijelome i dr.) treba pripaziti na simptome poput amnezije, nesvijesti, povraćanja i glavobolje, jer mogu upućivati na potres mozga i zahtijevaju neurološku obradu.

Stomatologu je anamneza od iznimne važnosti, jer osim općih podataka pacijenta, saznaje vrijeme, mjesto i način na koji je povreda zuba nastala, te dob povrijeđenog pacijenta. To mu sve daje uvid u podatak da li je povrijeđeni zub sa završenim ili nezavršenim rastom i razvojem korijena.

 

Koje korake poduzeti nakon avulzije zuba?

  1. Ne paničarite: Ostanite smireni i pokušajte ublažiti anksioznost kako biste jasnije razmišljali.
  2. Prikupite zub: Utvrditi o kojem zubu se radi te da li je mliječni ili stalni zub. Ako je traumatizirani zub stalni zub, potrebno je potražiti izbijeni zub.
  3. Isperite zub: Pažljivo podignite zub držeći ga za krunu, izbjegavajući dodirivanje korijena. Ako je zub nije čist, nježno ga isperite vodom ili fiziološkom otopinom. Ne koristite sapun, deterdžent ili bilo koju kemikaliju.
  4. Povratak u ležište: Ako je moguće, pokušajte nježno izbijeni zub vratiti što prije u alveolu (u svoje ležište). Pripazite da ne okrenete zub i pravilno ga smjestite.
  5. Transport: Ako ne možete vratiti izbijeni zub u svoje ležište, stavite ga u specijalizirani medij – mlijeko, slanu otopinu ili slinu kako biste ga održali vlažnim prije nego što stignete do stomatologa.

 

Koje su terapije za avulziju zuba?

Fraktura cakline zahtijeva nadoknadu izgubljenog dijela cakline kompozitnim materijalom, a ukoliko je u pitanju fraktura cakline mliječnog zuba, oštre rubove je potrebno zaobliti gumicom. Razlikujemo ozljede tvrdih zubnih tkiva i pulpe, ozljede parodontnog tkiva, te ozljede gingive i sluznice usta.

Kada se radi o terapijama za avulziju zuba, postoji nekoliko opcija koje stomatolog može preporučiti ovisno o stanju zuba i okolnostima ozljede, a one su sljedeće:

  1. Replantacija zuba (postupak vraćanja zuba): U nekim slučajevima, ako je zub pravilno pripremljen i brzo vraćen u svoje ležište, replantacija zuba može biti moguća. Vraćeni zub se pod lokalnom anestezijom fiksira kako bi se osiguralo učvršćivanje zuba u kosti, što se postiže različitim vrstama splintova. Ova terapija može pomoći u razvoju korijena izbijenog zuba i ponovnom uspostavljanju funkcije i estetike zuba.
  2. Postavljanje zubnih implantata: Ako replantacija nije moguća ili nije uspješna, stomatolog može preporučiti postavljanje zubnog implantata kako bi zamijenio izgubljeni zub. Zubni implantati su trajna i estetski privlačna opcija za obnovu osmijeha.
  3. Most ili protezaU nekim slučajevima, stomatolog može preporučiti izradu mosta ili proteze kako bi nadoknadio izgubljeni zub. Ove terapije mogu pomoći u vraćanju funkcionalnosti žvakanja i očuvanju strukture okolnih zuba.
  4. Endodontska terapija: Ako je korijen zuba oštećen, stomatolog može preporučiti endodontski tretman (liječenje korijena) kako bi očuvao zub. Ova terapija može pomoći u uklanjanju infekcije i očuvanju prirodnog zuba.
  5. Estetske terapije: Nakon što se zub stabilizira, mogu biti potrebne estetske terapije poput izbjeljivanja ili ljuskica kako bi se postigao prirodan izgled zuba. Ove terapije mogu poboljšati estetiku osmijeha i vratiti samopouzdanje.

Redoviti posjeti stomatologu i preventivne mjere poput nošenja zaštitne opreme prilikom sportskih aktivnosti mogu pomoći u sprječavanju povreda i ozljeda zuba.

 

Zaključak

Avulzija zuba ubraja se u ozljedu parodontnog tkiva kod djece i odraslih, a ozljede u slučaju avulzije nastaju zbog direktne ili indirektne traume usljed padova, prometnih ili sportskih nezgoda. Preporučuje se što prije potražiti stomatološku pomoć, jer pravilna i pravovremena reakcija u tom slučaju je izuzetno važna kako bi se zub sačuvao. Potrebno stići u istom danu, što prije do stomatološke ordinacije kako bi se pravilno zbrinula ozljeda i smanjile moguće komplikacije. Stomatolog će vam procijeniti stanje zuba i preporučiti odgovarajuću terapiju.

Avulzija može biti neugodno iskustvo, ali u našem dentalnom centru Videntis možete bezbolno, brzo i kvalitetno obnoviti vaš osmijeh i sve funkcionalnosti vaših zuba.

Slijedimo najnovije metode i tehnologije u stomatologiji kako bismo osigurali najbolje rezultate za naše pacijente. A koje je rješenje je idealno za Vas ovisi o vašem kompletnom zdravstvenom stanju, stanju preostalih zuba, održavanju oralne higijene, te o osobnim navikama i načinu života.

Naši stručnjaci će pažljivo pažljivo procijeniti stanje vašeg zuba kako bi odabrali najbolji plan terapije za obnovu vašeg zuba koji će vam omogućiti povratak osmijehu kojeg zaslužujete i koji ste nekada imali. Naša predanost kvaliteti i brizi za pacijente je ono što nas ističe, jer uz našu terapiju, možete biti sigurni da ćete biti u sigurnim rukama.

 

Nadamo se da su vam ove informacije bile korisne. Pratite nas i dalje za više edukacijskih i informativnih članaka o raznim stomatološkim temama.

 

Za besplatne konzultacije, za profesionalnu dentalnu uslugu i sva vaša dodatna pitanja slobodno nam se javite u naš dentalni centar Videntis na

1)   +385 1 5515 300 ili +385 91 5897 018

2)   https://calendly.com/videntis/konzultacije

3)   https://videntis.eu/kontakt/

U Dentalnom centru Videntis nudimo besplatne stručne konzultacije.
Imate li još pitanja slobodno nas nazovite ili nam pošaljite upit.