Što je apsces zuba i kako ga liječiti?

Apsces zuba (granulom) je upalna, bakterijska i gnojna infekcija unutar ili na vrhu korijena zuba ili u desnima uz korijen zuba.
Koji su uzroci nastanka apscesa zuba?
Ova se infekcija obično razvija kao posljedica neliječenog karijesa, parodontalne bolesti, ozbiljne zubne infekcije ili napuknutog zuba. U slučajevima kada se infekcija ne liječi, širi se od korijena do kosti koja podržava zub.
Bakterije napadaju pulpu zuba koja sadrži sadrži krvne žile, živce i vezivna tkiva, dovodeći do nakupljanja gnoja i upale. Te se bakterije mogu u krvi kretati po tijelu, šireći infekciju i dovodeći do ozbiljnih komplikacija. Također mogu putovati na mjesta poput pluća, uzrokujući upalu pluća ili u mozak, uzrokujući meningitis.
Kada upala iz kosti probije kroz meko tkivo prema usnoj šupljini pojavljuje se fistula zuba koja izgleda kao gnojni prištić na zubnom mesu.
Ova gnojna upala zuba obično rezultira oticanjem žlijezda u vratu i obrazu, osjetljivošću na pritisak, crvenilom i jakom bolom na zahvaćenom području, bolom u zubu, pa dolazi čak i do groznice.
Brzina reakcije na takve simptome bitna je jer apsces može dovesti i do stanja koja su opasna po život.
Znakovi i simptomi apscesa zuba
Simptomi infekcije zuba (apscesa zuba) uključuju zubobolju, preosjetljivost na toplinu i hladnoću, groznicu, oticanje lica i obraza, oticanje limfnih čvorova na vratu i ispod čeljusti, osjetljivost na žvakanje, neugodan zadah iz usta, prisutnost zubne fistule (gnojnog prištića), te otečeno zubno meso.
· Bol povezana s apscesom zuba često je intenzivna i uporna, ponekad se širi u čeljust, vrat ili uho.
· Područje oko zahvaćenog zuba može postati natečeno, osjetljivo i djelovati crveno, a mogu se javiti i otekline u licu i obrazu.
· Vruća ili hladna hrana i pića mogu izazvati oštru bol u inficiranom zubu pa se javlja osjetljivost na temperaturu.
· U težim slučajevima, pojedinci mogu doživjeti vrućicu, groznicu i umor.
· Natečeni limfni čvorovi ispod čeljusti i u vratu.
· Osjetljivost prilikom zagriza i žvakanja.
Što ako apsces pukne sam od sebe?
Kad apsces pukne osjećati ćete olakšanje, ali ćete možda i imati loš okus u ustima zbog ispuštanja gnoja. No, preporučljivo je da sve zubne apscese obavezno liječi stomatolog, čak i ako su već pukli, jer će ih pregledati i očistiti kako bi se osiguralo da se infekcija ne proširi.
Mogućnosti liječenja
Liječenje apscesa zuba ovisi o težini infekcije. Vrsta tretmana koju osoba prima zbog infekcije zubom ovisna je od nekoliko faktora, uključujući: početna lokacija apscesa, da li se i u kojoj mjeri infekcija proširila, stupanj reakcije imunog sustava na infekciju.
Uobičajeni pristupi uključuju:
· Antibiotici – propisani antibiotici mogu pomoći u kontroli infekcije i spriječiti njezino daljnje širenje.
· Drenaža – u nekim slučajevima, stomatolog će možda trebati drenirati apsces kako bi smanjio pritisak i pospješio zacjeljivanje.
· Terapija korijenskog kanala – ako je infekcija ograničena na pulpu zuba, može se izvesti zahvat korijenskog kanala kako bi se uklonila infekcija i spasio zub.
· Vađenje zuba – u težim slučajevima, kada se zub ne može spasiti, može biti potrebno vađenje kako bi se spriječilo širenje infekcije.
Prirodno liječenje zubnog apscesa
Preporučamo liječenje zubnog apscesa kod stomatologa, no postoje i neke mjere koje mogu pomoći bržem pucanju apscesa pa samim time i oslobođenjem od pritiska i privremenom olakšavanju od bolova.
Imajte na umu da ove mjere nisu zamjena zapravo liječenje i da ih trebate koristiti nakon savjetovanja sa stomatologom.
- Umanjiti bolove lijekovima protiv bolova (aspirin ili neki drugi analgetik) i protuupalnim lijekovima (brufen, neofen).
- Ispirite usta slanom vodom ili vodicom za usta – sol ubrzava pucanje apscesa, a voda ispire eventualni gnoj.
- Ulje od klinčića – par kapi pomaže u dezinfekciji inficiranog zuba.
- Kokosovo ulje – učinkovit u eliminiranju bakterija u usnoj šupljini.
- Ulje čajevca – nanijeti ga štapićem za uši na oboljelo mjesto.
- Čaj od kadulje (prirodni antibiotik) – koristi se prvenstveno za ispiranje usne šupljine, ali ne gutati ga već ispljunuti.
- Ulje divljeg origana – nanijeti ga štapićem na oboljelo mjesto.
- Đumbir – žvakati komadić đumbira ili jednostavno mućkati đumbirov čaj u ustima i zatim ispljunuti.
- Čaj od metvice – ispirati usta čajem od metvice i sadržaj nemojte gutati već ispljunite.
- Češnjak – sadrži antibakterijska svojstva koja mogu pomoći kod apscesa zuba – nanjeti malu količinu smrvljenog svježeg češnjaka na upaljeno mjesto.
- Led na obraz – stavljati ledene obloge na bolna mjesta u kratkim vremenskim intervalima kako bi se umanjili bolovi i eventualna oteklina.
Prevencija zubnog apcesa
Uzrok apscesa je bakterijska infekcija u unutrašnjem dijelu zuba u zubnoj pulpi, koja se potom širi na vršak korijena zuba koji je usađen u čeljust.
U sprječavanju karijesa, infekcije desni i nastanku zubnog apscesa pomaže prakticiranje dobre oralne higijene poput redovitog pranja zuba, čišćenja zubnim koncem i rutinskih stomatoloških pregleda.
Uz to izbjegavanje pušenja i smanjenje konzumacije šećera također su ključni koraci u sprječavanja nastanka apscesa i očuvanju dobrog oralnog zdravlja.
Potencijalni rizici i komplikacije
Kod zdravih osoba će imunološki sustav vjerojatno sam uništiti nepoznate bakterije. No, kod odraslih osoba ili osoba oštećenog zdravlja bakterije u krvi možda neće biti uništene.
Time neliječenjem apscesa ili neadekvatnim liječenjem, infekcija se može proširiti na okolna tkiva i cijelim tijelom što dovodi do kožne infekcije, sepse ili stvaranja višestrukih apscesa što sve dovodi do ozbiljnijih zdravstvenih komplikacija.
Ako sumnjate da imate apsces zuba, ključno je što prije potražiti stomatološku pomoć. Vaš će stomatolog dijagnosticirati apsces zuba temeljitim pregledom, rendgenskim snimkama i potencijalno CT skenom zuba kako bi se utvrdio opseg infekcije.
U slučajevima kada Vam stomatolog nije dostupan, a imate groznicu morate otići na hitnu pomoć. Pojava groznice može značiti da se infekcija proširila dublje u čeljust i okolna tkiva ili čak na druga područja u tijelu.
Zaključak
Apsces zuba ozbiljna je upalna infekcija koja zahtijeva pravilno liječenje. Simptomi apscesa mogu biti različiti, a liječenje uključuje isušivanje čira i oslobođenje područja infekcije, te drenažu gnojnog sadržaja. Zub može biti spašen liječenjem korijenskih kanala, a nekad će biti i potrebno izvaditi zub zbog uznapredovale upale zuba jer postoji opasnost širenja infekcije na okolno tkivo.
Važno je svakako potražiti medicinsku pomoć ako primijetite simptome apscesa kako biste spriječili moguće komplikacije. Neliječenje apscesa zuba može dovesti do ozbiljnih problema, pa čak i onih opasnih po život, a može se spriječiti pravilnom brigom o zubima, zdravom prehranom i obavljanjem redovitih stomatoloških pregleda.
Nadamo se da su vam ove informacije bile korisne. Pratite nas i dalje za više edukacijskih i informativnih članaka o raznim stomatološkim temama.
Imate dodatnih pitanja? Tu smo za Vas!
Nadamo se da su vam ove informacije bile korisne. Pratite nas i dalje za više edukacijskih i informativnih članaka o raznim stomatološkim temama.
Za besplatne konzultacije, profesionalnu dentalnu uslugu i sva vaša dodatna pitanja slobodno nam se javite na
+385 1 5515 300, +385 91 5897 018
za konzultacije ili
pošaljite upit.