Bolesti parodonta: upala desni ili gingivitis
Gingivitis je blaga upala gingive, tj. upaljeno zubno meso. Uzrok upale su toksini koje proizvode bakterije u našoj usnoj šupljini. Znakovi da su naše desni zahvaćene gingivitisom jesu otečeno zubno meso, krvarenje zubnog mesa na dodir i krv u sadržaju koji izbacujemo iz usta prilikom pranja zubi.
Zdrava gingiva, ili zubno meso, svijetloružičaste je boje, čvrsta i ne krvari prilikom četkanja zubi. Oboljela gingiva je crvena te krvari i na najmanji podražaj, dok peremo zube ili dok ih čistimo zubnim koncem.
Jednostavni gingivitis ili upala desni može se lako i u cijelosti izliječiti. Za to je dovoljno popraviti svoju oralnu higijenu. Međutim, dugotrajnim zanemarivanjem simptoma gingivitisa izlažemo se riziku od ozbiljnijeg oboljenja, parodontitisa.
Upala zubnog mesa – uzroci
Postoji niz faktora koji doprinose razvoju upale zubnog mesa ili gingivitisa.
Loša oralna higijena
Glavni uzrok pojave gingivitisa, odnosno upale zubnog mesa je loša oralna higijena. Uslijed neredovitog ili nekvalitetnog održavanja oralne higijene u usnoj šupljini nakuplja se plak.
Plak je bezbojni sloj sline, minerala i ostataka hrane. On čini idealno stanište za razvoj bakterija koje probavljanjem ostataka hrane luče toksine. Toksini nadražuju zubno meso i tako uzrokuju gingivitis.
Gingivitis se najčešće razvija između zubi. Naime, u prosjeku tu najrjeđe održavamo higijenu pa se ondje plak najduže zadržava.
Postoje i drugi faktori koji doprinose gingivitisu a povezani su s usnom šupljinom. Primjerice, može ga potaknuti poremećaj zagriza, zadržavanje hrane među zubima, prisutnost zubnog kamenca i karijesa, ali i loši ispuni te konstantna suhoća usne šupljine (kserostomija). Ipak, to su sporedni uzroci i imaju samo sekundarnu ulogu.
Hormonalne promjene
Vjeruje se da hormonalne promjene također mogu biti uzrok upala desni. Tako se upaljeno zubno meso zna pojaviti uslijed puberteta, tijekom menstruacije, u trudnoći te u menopauzi.
Autoimune bolesti
Upaljeno zubno meso može označiti ranu fazu razvoja autoimunih bolesti poput dijabetesa, HIV-a i Chronove bolesti, a može ukazivati i na druge uzroke, kao što su nedostatak vitamina C, leukopenija, leukemija, anemija, izlaganje teškim metalima, itd.
Na pojavu upaljenog zubnog mesa mogu utjecati još mnogi uzroci ali i razni lijekovi, npr. oralni kontraceptivi te neki lijekovi protiv epilepsije i povišenog krvnog tlaka.
Vrste gingivitisa
Jednostavna upala zubnog mesa (jednostavni gingivitis)
Za jednostavni gingivitis karakteristično je proširenje prostora između zubnog mesa i zubi. Kako oboljenje napreduje nastaje zadebljanje, crvenilo i otečenost zubnog mesa koje postaje osjetljivo i lako krvari.
Jednostavni gingivitis nije bolan i u opisanom obliku može se zadržati godinama. Obično ga i ne primjećujemo osim po krvarenju desni, međutim opasan je jer se može razviti u parodontitis.
Upaljeno zubno meso oko umnjaka (perikoronitis)
Perikoronitis je također vrsta oboljenja zubnog mesa. Nastaje kada dođe do akutne upale gingive iznad zuba koji tek izbija. Često se pojavljuje prilikom izrastanja umnjaka a može dovesti do infekcije i apscesa.
Perikoronitis se može javljati i kasnije, nakon izbijanja zuba, te sve dok zub sasvim ne izraste a gingiva oko njega ne poprimi odgovarajuć oblik.
Deskvamacijska upala desni (deskvamacijski gingivitis)
Za razliku od jednostavnog gingivitisa, deskvamacijska upala desni je bolna. To je zbog toga što je gingiva oštećena i nedostaje joj vanjski sloj stanica koje ju štite od čestica hrane. Zubno meso zbog toga postaje tamnocrveno, bolno i lako krvari. Deskvamacijski gingivitis često se pojavljuje u menopauzi.
Upaljeno zubno meso – liječenje
Vrlo često kod pacijenata se otkriva po nekoliko uzroka gingivitisa. Stoga je liječenje individualno, ovisno o stanju i uzroku bolesti te o životnim navikama pacijenta.
Jednostavna upala zubnog mesa može se lako izliječiti kvalitetnom oralnom higijenom.
- promjena zubne četkice: prednost imaju sasvim meke četkice
- promjena načina pranja zubi: ne trljati četkicom zubno meso
- koristiti zubni konac dvaput dnevno
- čišćenje zubnog kamenca po potrebi
- ispiranje usne šupljine antibakterijskom vodicom.
Profesionalno liječenje gingivitisa
Složenija upala desni mora se liječiti profesionalno. Ako je uzrok gingivitisa sistemska bolest, prije svega treba liječiti i kontrolirati osnovnu bolest. Slično je i kod hormonalnih poremećaja.
Prvo je potrebno načiniti dijagnozu te utvrditi postojanje crvenog i osjetljivog zubnog mesa. Često se pristupa mjerenju dubine tzv. džepova, to jest udaljenosti između donje granice zubnog mesa na zubu i gornje razine zubnog mesa. Džepovi do 3 mm dubine smatraju se urednim stanjem.
Profesionalno liječenje gingivitisa uključuje čišćenje gingive, popravak ili zamjenu loših ispuna, a može tražiti i odstranjivanje viška gingive.
Uz to se može savjetovati prekid uporabe lijekova koji štetno djeluju na gingivu, naravno, uz dopuštenje liječnika koji je lijek preporučio.
U slučaju perikoronitisa potrebno je odstraniti nakupine ispod gingive koje uzrokuju infekciju, a osim uzimanja antibiotika može se prepisati i ispiranje fiziološkom otopinom te drugim otopinama.
Nešto Vas muči ili samo želite prikupiti informacije?
Kontaktirajte nas ili dođite na besplatne konzultacije naših stomatologa.
Naše ljubazno osoblje odgovorit će na sva vaša pitanja.