Fisure su brazde i jamice koje dijele zubne kvržice na kruni zuba a nalaze se na pretkutnjacima i kutnjacima.
Iako gornja ploha zuba, ona na kojoj su fisure, čini malen dio ukupne površine zuba na njoj se najčešće razvija karijes. Razlog tome je što se u fisurama nakupljaju plak i ostaci hrane. Prirodno uske i duboke fisure onemogućuju kvalitetnu zubnu higijenu, pa nastaje podloga pogodna za razvoj bakterija.
Stoga neravnine na gornjoj plohi zuba zatvaramo kompozitnim materijalom. Taj postupak zove se pečaćenje fisura a spada u preventivne postupke u sklopu dječje i obiteljske stomatologije.
Pečaćenje fisura i oralna higijena
Pečaćenje fisura nije zamjena za redovito pranje zubi budući da kompozitom zatvaramo vrlo malen dio zuba. Dodatno, zubi koji nisu pečaćeni i dalje su izloženi opasnosti od karijesa.
Ovaj postupak samo je jedna od preventivnih mjera koje ponekad preporučujemo za svoje male pacijente. Više savjeta o dentalnoj higijeni kod djece pročitajte na našoj web-stranici dječja stomatologija.
Pečaćenje fisura preporučuje se čim niknu trajni pretkutnjaci i kutnjaci, tj. između 5 i 10 godina starosti. U prve četiri godine od nicanja pretkutnjaka i kutnjaka najveća je opasnost od stvaranja karijesa.
Studije provedene na preko 6.500 djece u spomenutoj dobi dokazale su da se pečaćenjem fisura čak do 50% smanjuje mogućnost pojave karijesa (Cochrane Oral Health Group).
Kako se pečate fisure?
- Čišćenje zuba rotirajućom četkicom i pastom.
- Jetkanje cakline zuba.
- Nanošenje pečatnog materijala.
- Kontrola pečata i zagriza.
Postupak nije invazivan niti bolan, a materijal koji se nanosi otporan je i iste boje kao i zub.
Nešto Vas muči ili samo želite prikupiti informacije?
Kontaktirajte nas ili dođite na besplatne konzultacije naših stomatologa.
Naše ljubazno osoblje odgovorit će na sva vaša pitanja.