Danas svaki stomatolog zna koliko vrijede prirodni i zdravi zubi stoga je vađenje zubiju uvijek posljednji korak kada drugih opcija liječenja ili sanacije nema. Nažalost, ponekad druge opcije nema, a da nezdravi zub ne bi radio više štete nego koristi, potrebno ga je izvaditi. Kako i zašto dolazi do vađenja zuba te kako izgleda cijeli postupak i oporavak saznajte u našem novom blogu.
U kojim situacijama je potrebno vađenje zuba?
Prije svakog vađenja zuba, potrebno je napraviti RTG snimku, detaljnu dijagnostiku te pokušati liječiti zub i napraviti sve da se zub zadrži u čeljusti. Nažalost, nije uvijek moguće sačuvati zub i ponekad je potrebno izvršiti vađenje zuba.
Kad umnjaci počnu smetati
Umnjaci su treći par kutnjaka koji uobičajeno niču kasnije, između 17. i 25. godine života. Zbog evolucijskih razloga umnjaci čovjeku više nisu korisni i posljedično se čeljust smanjila što može dovesti do problema. Kada umnjaci krenu nicati, a za njih nema mjesta nerijetko će stomatolog preporučiti vađenje umnjaka kako se ne bi narušila funkcija i izgled cjelokupne čeljusti.
Samo vađenje umnjaka za pacijenta je potpuno bezbolna operacija uz lokalnu anesteziju i ne zahtijeva posebnu pripremu pacijenta. Oporavak od vađenja umnjaka s druge strane može biti naporan za pacijenta. To će dakako najviše ovisiti o čimbenicima poput općenitog zdravstvenog stanja te složenosti samog zahvata.
Na preporuku ortodonta
U pojedinim slučajevima, kada se pacijent odluči na stavljanje fiksnog aparatića, određeni zubi mogu smetati. Tako će ponekad biti potrebno ukloniti zub kako bi se oslobodio prostor unutar čeljusti za pravilno poravnanje preostalih zubiju.
Kod nepopravljivih oštećenja zuba
Vađenje zubiju neophodno je kada su zubi nakon raznih metoda liječenja i dalje u vrlo lošem stanju ili kada je zub toliko oštećen da ga se ne može spasti drugim načinom. Osim toga, zub je potrebno vaditi ako je toliko oštećen karijesom ili traumom da ga nije moguće popraviti plombom, krunom ili nekim drugim zubnim zahvatom. Isto se može dogoditi od mehaničkog oštećenja. Ako je zub oštećen uslijed udarca ili nezgode do te mjere da ga nije moguće spasit, vađenje je također neophodno.
Zbog upale zuba ili zubnog korijena
Ako infekcija zuba, uzrokovana karijesom ili povredom, prodre duboko u zub do pulpe (unutrašnjeg dijela zuba) i nije moguće liječiti ju endodontskim tretmanom ili ako se infekcija ponavlja, potrebno je izvaditi zub. Upala zubnog korijena može biti opasno stanje koje ostavlja posljedice na cjelokupno zdravlje pacijenta.
Prilikom uznapredovale parodontoze
Parodontno tkivo važno je za stabilnost i zdravlje zubi. Kod parodontoze dolazi do povlačenja i propadanja parodontnog tkiva. To dovodi do rasklimavanja pa čak i ispadanja zubi. Ponekad kako bi se spriječio daljnji razvoj bolesti potrebno je izvaditi zahvaćene zube.
Kod pojave cista ili tumora
Ciste ili tumori u zubnom tkivu mogu također dovesti do vađenja zubi u sklopu liječenja.
Kako se vadi zub?
Iako većina pacijenata na spomen vađenja zubi zamišlja kliješta kojim stomatolog nasilno vadi zub, to nikad nije slučaj. Postoje dvije vrste vađenja zubi i u oba slučaja pacijent ne bi smio osjećati nikakvu bol, već samo lagani pritisak koji je očekivan.
Ako je riječ o jednostavnom vađenju vidljivog zuba, uz pomoć lokalne anestezije, vaš će stomatolog najprije utrnuti zub i okolno tkivo. Potom će uz instrument koji se zove elevator olabaviti zub do trenutka kada ga potpuno lagano, uz pomoć zubne pincete, može izvaditi van.
Nakon vađenja zuba, stomatolog će očistiti i pregledati ranu te ju prekriti sterilnom gazom koju biste trebali držati u ustima kratko nakon zahvata.
Kada je pak riječ o umnjacima koji su tek djelomično izrasli, o teškim napuknućima zuba te sličnim situacijama koje su složenije, potrebno je kirurški odstraniti zube. Nakon dužih operacija pacijent može nekoliko dana osjećati utrnulost usne i jezika, ali to je normalna i prolazna pojava. Konci se u pravilu vade otprilike 10 dana nakon operacije.
Kako izgleda oporavak nakon vađenja zuba?
Nakon vađenja zuba tijekom prvih tjedana posebnu je pozornost potrebno obratiti na održavanje oralne higijene kako bi se izbjegla infekcija rane.
Tako da biste netom nakon vađenja zubi trebali izbjegavati vruće i hladne te gazirane napitke. Konzumirajte mekšu hranu koja neće dodatno iritirati ranu te nastojte žvakati na suprotnoj strani. Ako ste pušač suzdržite se od pušenja barem prvih nekoliko dana.
Otečenost i umjereni bolovi ovisit će o složenosti zahvata, ali možete si pomoći hladnim oblozima i analgeticima prema preporuci stomatologa. Izbjegavajte lijekove poput Aspirina koji razrjeđuju krv što može uzrokovati krvarenje iz rane. I naravno, mirujte i dajte tijelu vremena da se odmori i oporavi od zahvata.
Vađenje zuba u dentalnom centru Videntis
Uz brojne stomatološke usluge koje nudimo, vađenje zubi dio je naše standardne stomatološke ponude. Stoga, ako smatrate da je vrijeme za vađenje zuba, javite nam se slobodno na besplatne konzultacije. Naši stručnjaci obavit će sve potrebne pretrage prije nego se odluče na vađenje zubi te će vas s razumijevanjem i strpljenjem upoznati s cjelokupnim procesom!
Za besplatne konzultacije, profesionalnu dentalnu uslugu i sva vaša dodatna pitanja slobodno nam se javite u naš dentalni centar Videntis na:
- Brojeve telefona: +385 1 5515 300/+385 91 5897 018,
Mail adresu: info@videntis.eu, ili
Preko naše kontakt forme na webu.
Naš stručni tim i ljubazno osoblje ovdje su da vam pomognu!