Welcome to website

Što kada zubno meso krvari? | Videntis Dental centar Krvarenje zubnog mesa

Krvarenje zubnog mesa

Osjetljivo i bolno zubno meso koje krvari može biti tek simptom pregrubog četkanja, nove četkice za zube, ali i prvi znak upale zubnog mesa, stanja koje ne biste smjeli ignorirati.

Zdravo zubno meso u pravilu ne krvari, ali ako krvarenje traje tek koji dan i istovremeno ste promijenili četkicu za zube, razloga za brigu vjerojatno nema. Ipak kao što ne biste ignorirali krvarenje nekog drugog dijela tijela, krvarenje zubnog mesa također trebate uzeti u obzir kao prvi znak moguće narušene ravnoteže u vašoj usnoj šupljini. U nastavku bloga donosimo vam najčešće razloge zašto zubno meso krvari, počevši od najbezbolnijih ka ozbiljnijim situacijama.

Zašto zubno meso krvari?

Nova četkica za zube i pregrubo četkanje

Počeli ste koristiti novu četkicu za zube i posljednja dva dana vam krvare desni kod pranja? Vjerojatno nema razloga za brigu. Nova četkica s čvršćim vlaknima nadražila je zubno meso koje sada krvari. Uzmite u obzir kako biste četkicu za zube trebali mijenjati najmanje svakih 6 mjeseci. Ako četkicu koristite duže od toga, riskirate lošu higijenu i nastajanje plaka koji dugoročno može dovesti do upale desni.

Vodite stoga računa koliko dugo koristite određenu četkicu. Osim toga, ako ste među osobama koje imaju generalno osjetljivije zubno meso, birajte četkice s mekšim vlaknima. Cilj nije nadražiti zubno meso nego ga temeljito i kvalitetno očistiti.

Osim nove četkice, vaš stil oralne higijene također može izazvati probleme. Zube četkajte laganim, kružnim pokretima. Pregrubo četkanje može dovesti do kontra-efekta tj. oštećenja i krvarenja zubnog mesa kao i do oštećenja cakline.

Zubni konac

Ako ste tek uvrstili zubni konac u svoju svakodnevnu oralnu higijenu (a zubni bi konac trebao biti obavezni dio iste) moguće je da će vam zubno meso krvariti dok se ne naviknete. Dakako, govorimo o blagom i relativno bezbolnom krvarenju koje bi trebalo prestati kroz nekoliko dana. Pri korištenju zubnog konca budite pažljivi i ne slobodno idite do samog korijena zuba kako biste dobro očistili prostor između zuba i mesa gdje se često talože bakterije i potom stvara karijes.

Nedostatak vitamina

Cjelokupan naš organizam pa tako i usna šupljina i zubi trebaju određene minerale i vitamine za održavanje zdravlja. Nedostatak vitamina kao što su vitamin C i K može uzrokovati krvarenje zubnog mesa. Većinu nedostataka vitamina možete riješiti uravnoteženom i zdravom prehranom, a ako se pak odlučite za suplementaciju, posavjetujte se prvo s vašim liječnikom.

Trudnoća ili bolest

Hormonalni disbalans jedan je od razloga zbog kojeg kod trudnica često dolazi do krvarenja zubnog mesa. Osim trudnoće, krvarenje može biti i posljedica stresa te određene bolesti. Ako sumnjate te osjetite druge simptome, svakako je prvi korak odlazak liječniku i detaljna analiza krvne slike.

Upala zubnog mesa – gingivitis

Gingivitis tj. upala zubnog mesa nastaje lošom ili neredovitom oralnom higijenom. Naslage plaka na zubima lako na sebe vežu ostatke hrane i bakterije. Upalu zubnog mesa prepoznat ćete po crvenilu, krvarenju i otečenosti. Osim toga zubno će meso postati izrazito osjetljivo na toplinu i hladnoću pa vam i to može biti jedan od pokazatelja upale. Upala zubnog mesa ozbiljno je stanje koje ako se ne liječi može dovesti do ispadanja zubi. Više o upali zubnog mesa te kako ju spriječiti možete saznati u drugom našem blogu.

Što učiniti ako primijetimo učestalo krvarenje zubnog mesa?

Do krvarenja zubnog mesa dolazi zbog brojnih razloga i ako su u pitanju kratkotrajna krvarenja nakon promjene četkice ili uvođenja zubnog konca, nema razloga za brigu. Ako vam zubno meso često krvari pokušajte četkati zube laganim, kružnim pokretima. Grubo četkanje dugoročno ostavlja loše posljedice i na vaše zube i zubno meso.

Ako poštujete gore navedene korake, ali vam zubno meso i dalje krvari, vrijeme je za posjet stomatologu. Dakako, nemojte čekati posljednji trenutak jer redovni i preventivni stomatološki pregledi mogu spriječiti brojne bolesti zuba. Ako stomatolog utvrdi upalu zubnog mesa, pravovremenom reakcijom i terapijom spriječit će se širenje upale te ćete sačuvati svoje zube i zubno meso.

Za profesionalnu i susretljivu dentalnu uslugu, javite se nama u Videntis Dental centar jer vam nudimo besplatne i stručne konzultacije.

Što kad vam strada zdravi zub u nesreći?

Avulzija zuba i terapija

 
 

Avulzija zuba je dentalna trauma u kojoj je cijeli zub u potpunosti prisilno izvađen ili izbijen iz svog ležišta (iz pripadajuće zubne čašice) zbog naglog udarca ili ozljede, što se može dogoditi tijekom sportskih aktivnosti, nesreće ili čak uslijed grickanja tvrde hrane.

U svakoj su dobi dentalne traume moguće, ipak one se najčešće dešavaju u dječijem uzrastu i to u toku druge i treće godine starosti (povrede mliječnih zuba) i devete i desete godine (povrijeđeni trajan zub). Ovoj vrsti ozljede i povredama tkiva su najizloženiji gornji središnji sjekutići zbog svog oblika, veličine i položaja u zubnom nizu.

Ova povreda viđa se kod 0.5%–16% svih dentalnih trauma i najčešće su pogođeni gornji centralni sjekutići zbog svoje pozicije, oblika i veličine.

 

U Dentalnom centru Videntis nudimo besplatne stručne konzultacije.
Imate li još pitanja slobodno nas nazovite ili nam pošaljite upit.

 

Simptomi avulzije ili traumatskog izbijanja izbijanja zuba

 
  1.  Izgubljen zub: Očigledan simptom avulzije je potpuno izbijanje zuba iz zubne alveole. Može se primijetiti prazno mjesto gdje je zub nekada bio.
  2.  Krvarenje: Ozljeda može uzrokovati krvarenje u području zuba i usne šupljine.
  3.  Bol: Osoba može osjećati jaku bol u području izbijenog zuba. Bol može biti konstantna ili se pogoršavati prilikom žvakanja ili dodirivanja zahvaćenog područja.
  4.  Oteklina: Oteklina u području zuba može biti prisutna kao reakcija na ozljedu.
  5.  Ogrebotine i razderotine: Trauma može uzrokovati ogrebotine i razderotine u području lica i usne šupljine.

Važno je napomenuti da su ovi simptomi općeniti i mogu se razlikovati ovisno o individualnim slučajevima.

 

Što napraviti ako se desi avulzija?

Ako se avulzija dogodi, prvo treba provjeriti dob osobe i o kojem zubu je riječ i da li se radi o trajnom ili mliječnom zubu, jer se replantacija(postupak vraćanja zuba) mliječnog zuba ne preporučuje.

  • Isprati zub mlazom hladne vode.
  • Ako je moguće, zub treba vratiti u alveolu što je prije (repozicija).
  • Ako to nije moguće, zub treba staviti u transportni medij – mlijeko, obična voda, slina ili fiziološke otopina, kako bi se izbjegla dehidracija površine korijena zuba.
  • Nakon toga, zub treba što prije isti dan odnijeti stomatologu radi daljnje obrade.
  • Optimalno vrijeme za uspjeh replantacije je 30 minuta do 2 sata nakon izbijanja zuba.

Važno je napomenuti da je brzina jedan od najbitnijih faktora za uspjeh terapije avulzije zuba, stoga je brza reakcija roditelja, osobe u pratnji ili osobe koja je doživjela ozljedu vrlo važna kako bi se povećale šanse za uspješno vraćanje izbijenog zuba.

Mnogi pacijenti osim ozljeđenih zubi imaju ozljede i povrede cakline i dentina, tvrdih zubnih tkiva i pulpemekih tkiva, usnice ili čeljusti koje krvare. Terapija povrede tvrdih zubnih tkiva i pulpe zavisi od težine same povrede, te da li je u pitanju stalni ili mliječni zub. Prilikom avulzije zuba treba napraviti pregled i provjeriti postoje li povrede koje su potencijalno opasne za život. Pritom osim na vanjske znakove ozljeda (krvarenja, ogrebotine, razderotine tkiva, prijelome i dr.) treba pripaziti na simptome poput amnezije, nesvijesti, povraćanja i glavobolje, jer mogu upućivati na potres mozga i zahtijevaju neurološku obradu.

Stomatologu je anamneza od iznimne važnosti, jer osim općih podataka pacijenta, saznaje vrijeme, mjesto i način na koji je povreda zuba nastala, te dob povrijeđenog pacijenta. To mu sve daje uvid u podatak da li je povrijeđeni zub sa završenim ili nezavršenim rastom i razvojem korijena.

 

Koje korake poduzeti nakon avulzije zuba?

  1. Ne paničarite: Ostanite smireni i pokušajte ublažiti anksioznost kako biste jasnije razmišljali.
  2. Prikupite zub: Utvrditi o kojem zubu se radi te da li je mliječni ili stalni zub. Ako je traumatizirani zub stalni zub, potrebno je potražiti izbijeni zub.
  3. Isperite zub: Pažljivo podignite zub držeći ga za krunu, izbjegavajući dodirivanje korijena. Ako je zub nije čist, nježno ga isperite vodom ili fiziološkom otopinom. Ne koristite sapun, deterdžent ili bilo koju kemikaliju.
  4. Povratak u ležište: Ako je moguće, pokušajte nježno izbijeni zub vratiti što prije u alveolu (u svoje ležište). Pripazite da ne okrenete zub i pravilno ga smjestite.
  5. Transport: Ako ne možete vratiti izbijeni zub u svoje ležište, stavite ga u specijalizirani medij – mlijeko, slanu otopinu ili slinu kako biste ga održali vlažnim prije nego što stignete do stomatologa.

 

Koje su terapije za avulziju zuba?

Fraktura cakline zahtijeva nadoknadu izgubljenog dijela cakline kompozitnim materijalom, a ukoliko je u pitanju fraktura cakline mliječnog zuba, oštre rubove je potrebno zaobliti gumicom. Razlikujemo ozljede tvrdih zubnih tkiva i pulpe, ozljede parodontnog tkiva, te ozljede gingive i sluznice usta.

Kada se radi o terapijama za avulziju zuba, postoji nekoliko opcija koje stomatolog može preporučiti ovisno o stanju zuba i okolnostima ozljede, a one su sljedeće:

  1. Replantacija zuba (postupak vraćanja zuba): U nekim slučajevima, ako je zub pravilno pripremljen i brzo vraćen u svoje ležište, replantacija zuba može biti moguća. Vraćeni zub se pod lokalnom anestezijom fiksira kako bi se osiguralo učvršćivanje zuba u kosti, što se postiže različitim vrstama splintova. Ova terapija može pomoći u razvoju korijena izbijenog zuba i ponovnom uspostavljanju funkcije i estetike zuba.
  2. Postavljanje zubnih implantata: Ako replantacija nije moguća ili nije uspješna, stomatolog može preporučiti postavljanje zubnog implantata kako bi zamijenio izgubljeni zub. Zubni implantati su trajna i estetski privlačna opcija za obnovu osmijeha.
  3. Most ili protezaU nekim slučajevima, stomatolog može preporučiti izradu mosta ili proteze kako bi nadoknadio izgubljeni zub. Ove terapije mogu pomoći u vraćanju funkcionalnosti žvakanja i očuvanju strukture okolnih zuba.
  4. Endodontska terapija: Ako je korijen zuba oštećen, stomatolog može preporučiti endodontski tretman (liječenje korijena) kako bi očuvao zub. Ova terapija može pomoći u uklanjanju infekcije i očuvanju prirodnog zuba.
  5. Estetske terapije: Nakon što se zub stabilizira, mogu biti potrebne estetske terapije poput izbjeljivanja ili ljuskica kako bi se postigao prirodan izgled zuba. Ove terapije mogu poboljšati estetiku osmijeha i vratiti samopouzdanje.

Redoviti posjeti stomatologu i preventivne mjere poput nošenja zaštitne opreme prilikom sportskih aktivnosti mogu pomoći u sprječavanju povreda i ozljeda zuba.

 

Zaključak

Avulzija zuba ubraja se u ozljedu parodontnog tkiva kod djece i odraslih, a ozljede u slučaju avulzije nastaju zbog direktne ili indirektne traume usljed padova, prometnih ili sportskih nezgoda. Preporučuje se što prije potražiti stomatološku pomoć, jer pravilna i pravovremena reakcija u tom slučaju je izuzetno važna kako bi se zub sačuvao. Potrebno stići u istom danu, što prije do stomatološke ordinacije kako bi se pravilno zbrinula ozljeda i smanjile moguće komplikacije. Stomatolog će vam procijeniti stanje zuba i preporučiti odgovarajuću terapiju.

Avulzija može biti neugodno iskustvo, ali u našem dentalnom centru Videntis možete bezbolno, brzo i kvalitetno obnoviti vaš osmijeh i sve funkcionalnosti vaših zuba.

Slijedimo najnovije metode i tehnologije u stomatologiji kako bismo osigurali najbolje rezultate za naše pacijente. A koje je rješenje je idealno za Vas ovisi o vašem kompletnom zdravstvenom stanju, stanju preostalih zuba, održavanju oralne higijene, te o osobnim navikama i načinu života.

Naši stručnjaci će pažljivo pažljivo procijeniti stanje vašeg zuba kako bi odabrali najbolji plan terapije za obnovu vašeg zuba koji će vam omogućiti povratak osmijehu kojeg zaslužujete i koji ste nekada imali. Naša predanost kvaliteti i brizi za pacijente je ono što nas ističe, jer uz našu terapiju, možete biti sigurni da ćete biti u sigurnim rukama.

 

Nadamo se da su vam ove informacije bile korisne. Pratite nas i dalje za više edukacijskih i informativnih članaka o raznim stomatološkim temama.

 

Za besplatne konzultacije, za profesionalnu dentalnu uslugu i sva vaša dodatna pitanja slobodno nam se javite u naš dentalni centar Videntis na

1)   +385 1 5515 300 ili +385 91 5897 018

2)   https://calendly.com/videntis/konzultacije

3)   https://videntis.eu/kontakt/

U Dentalnom centru Videntis nudimo besplatne stručne konzultacije.
Imate li još pitanja slobodno nas nazovite ili nam pošaljite upit.