Welcome to website

Keramički ili titanski implantat: potraga za najboljim odabirom! - Dental centar Videntis

Keramički ili titanski implantat: potraga za najboljim odabirom!

Zašto je zubni implantat dobra opcija?

Zubni implantat je najbolja opcija zamjene izgubljenog zuba sa brojnim prednostima u odnosu na druge oblike zubne restauracije. Zubni implantat je rješenje koje sprečava gubitak kosti i prijevremeno starenje. Gubitak kosti je loša nuspojava gubitka zuba, koja nastaje zato što se čeljusna i mandibularna kost razgrađuju, bez korijena zuba (ili zubnog implantata) koji bi poticao rast kostiju. Ako implantat ne bude postavljen u roku od 12 tjedana nakon vađenja zuba i transplantacije kosti, razina kosti će se automatski početi smanjivati, slabeći čeljust i susjedne zube. Jedini način dugoročnog sprječavanja gubitka kosti je ugradnja zubnog implantata.

Većina zubnih implantata i dalje je izrađena od titana, biokompatibilnog metala koji se koristi za zamjenu korijena zuba. Zubni implantat bez metala, poznati kao keramički implantat, je relativno noviji na tržištu implantata, ali vrlo uspješno parira svom starijem bratu –  titanskom implantatu. Uobičajeni zubni implantati izrađeni od titana postoje još od 1960-ih, dok se keramički implantati pojavljuju u Europi krajem 1980-ih.

Trendovi u medicini i stomatologiji se sve više okreću holističkim pristupima, a zubni implantati mogu biti potpuno bez metala i bez cementa. Pacijenti postaju sve svjesniji raznih utjecaja na njihovo zdravlje. Pri postavljanju zubnih implantata idealno je koristiti najmanje reaktivni i najmanje toksični materijal.  Međutim, također je važno procijeniti snagu, klinički uspjeh i druge relevantne čimbenike materijala.

Kako odabrati materijal za implantat?

Zubi, protetika i zubni implantati funkcioniraju u jednom od najneprijateljskijih okruženja u ljudskom tijelu. Izloženi su većim promjenama temperature i pH od ostatka tijela. Korozija, poznata i kao raspad metala kada je izložen kisiku, predstavlja problem kod titanskih implantata postavljenih u okruženje vlažne, vruće usne šupljine. Alergijske reakcije mogu nastati iz prisutnosti iona proizvedenih korozijom implantata.

Prije odabira materijala za zubni implantat potrebno je uzeti u obzir par čimbenika:

  • Mogućnost korozije i galvanizacije
  • Mehanička svojstva i trajnost materijala
  • Trošak
  • Stope uspjeha i komplikacije
  • Biokompatibilnost i autoimuni odgovor
  • Estetika

Zašto puno stomatologa tvrdi da su zubni implantati od titana jedino rješenje?

Razlog obično leži u činjenici da ne postoji dovoljno educiranih i iskusnih stomatologa voljnih ugrađivati keramičke implantate. Drugi razlog leži u većim cijenama keramičkih implantata. Videntis je jedna od rijetkih klinika u Hrvatskoj i Europi u kojoj se ugrađuju keramički implantati. Doktor Vidović ima opsežno iskustvo i visoku stopu uspjeha s keramičkim implantatima.

Keramički implantati imaju brojne karakteristike zbog kojih su idealni zubni implantati:

  • 100% bez metala
  • bijele boje poput zuba
  • biokompatibilni
  • bioinertni
  • nema galvanizacije
  • ne korodira

Rizici kod keramičkog implantata?

Keramički zubni implantati dostupni su kao dvodijelni i jednodijelni implantati i isporučuju se s različitim nadogradnjama koje nude veću fleksibilnost u pogledu angulacije, estetskih i funkcionalnih ciljeva restauracije. Jednodjelni implantati su bolja opcija u smislu higijene jer ne postoji rizik da se bakterije uvuku kroz mjesto spoja.

Iako su rijetki, zabilježeni su slučajevi ne-integracije (manje od 2%) slične stopi neuspjeha titanskih zubnih implantata i prijeloma implantata / abutmenta. Keramički implantati se mogu podvrgnuti hidrolizi (fiziološki proces) pri čemu mogu apsorbirati vodu i potencijalno biti skloniji lomu. Početne studije upućuje na to da je takva pojava rijetka.

Velik postotak pacijenata razvije peri-implantitis sa titanskih implantatima. Kod titanskih implantata riječ je o 30%, za razliku od keramičkih implantata koji imaju manje od 2% slučajeva peri-implantitisa.

Od presudnog je značaja dogovor stomatologa i pacijenta oko odabira implantata i cjelokupnog zahvata. Planiranje može spriječiti dugotrajne komplikacije poput peri-implantitisa, upale desni i na kraju gubitka kostiju.

Rizici kod titanskog implantata?

Iako su metalni zubni implantati izrađeni od titana široko korišteni među stomatolozima, oni mogu imati nedostatke poput potencijalnih imunoloških (alergijskih) reakcija i narušavanja estetike zuba. Titan je metal srebrne metalne boje, male gustoće i velike čvrstoće. Iako je titan otporan na koroziju, ne može se koristiti kao jedna nevezana molekula za izradu 100% zubnog implantata od titana. Zato su ti implantati legure koje uključuju nikal (korozivni i poznati metalni alergen) zajedno s bakrom, čelikom, vanadijumom i aluminijem.

Titanski implantat u estetskoj zoni (prednji zubi i desni koje se lako vide tijekom osmijeha) često postaje vidljiv kroz tanko tkivo desni koje prekriva prednje zube, čime se smanjuje željeni ishod. Pored toga, krajnja točka implantata koja je najbliža nadogradnji može postati vidljiva zbog skupljanja mekih tkiva, recesije desni i periimplantacijskih lezija.

Postoji još jedna mogućnost nuspojave kod titana: nakon što metalne komponente zubnog implantata dođu u kontakt sa slinom, krvnim stanicama, stanicama tkiva i koštanim česticama, dolazi do galvanizacije – fenomena sličnog bateriji koji narušava biološke procese u tijelu.

Odluka o upotrebi keramičkih ili titanskih zubnih implantata

Odluka o upotrebi keramičkih ili titanskih zubnih implantata trebala bi biti rezultat dogovora pacijenata i stomatologa ovisno o jedinstvenoj situaciji svakog kliničkog slučaja i pacijenta.

U procesu odlučivanja trebaju se uzeti u obzir sljedeće činjenice:

  1. Brojne studije potvrdile su visoku stopu (98%) uspjeha keramičkih implantata. Keramički zubni implantati imaju preko 20 godina istraživanja, istaknute kliničke studije i izvješća iz stomatološke i medicinske literature. Iako su  zubni implantati od titana pokazali povoljne dugoročne rezultate, njihov životni vijek ostaje na 10-15 godina, dok se prognoza za keramičke implantate trenutno predviđa za 20+ godina.
  2. Titanski implantati pokazuju dobar stupanj integracije s kostima i imaju izvrsnu dugoročnu prognozu dok se ne pojave znakovi peri-implantitisa (upale tkiva oko mjesta implantata) i počnu uzrokovati neuspjeh implantata. Dugotrajna integracijska svojstva cirkonija ostaju neusporediva u usporedbi s titanskim implantatima, s rijetkim slučajevima peri-implantitisa.
  3. Keramički implantati imaju estetsku prednost u odnosu na titanske implantate, posebno u estetskoj zoni. Pri zamjeni zuba u fronti, preporučljivo je  koristiti keramički implantat i keramičku krunicu.
  4. Keramičke implantate možda neće biti moguće koristiti kod svakog pacijenta, bilo zbog položaja, kvalitete kostiju, autoimunih i kroničnih procesa degenerativnih bolesti te funkcionalnih izazova.

Razmotrimo usporedbu titanskih i keramičkih implantata:

Trošak

Trošak izrade keramike je viši od troška titana, pa je stoga i cijena keramičkih implantata viša od titanskih implantata.

Osteointegracija i zacjeljivanje mekih tkiva

Cirkonij i titan su biokompatibilni i dobro se integriraju s mekim tkivima. Dokazano je da titanski implantati prežive 20 godina i duže. Keramički implantati su još uvijek u procesu istraživanja, pa stoga još nisu dostupne dugoročne studije u pogledu dugoročne stope uspjeha implantata bez metala. Međutim, dosadašnja iskustva pokazuju potencijal još dužeg vijeka trajanja.

Estetika

Keramika je poznata po svojoj vrhunskoj estetici. Neki pacijenti s tankim kostima ili zubnim mesom mogu biti zabrinuti zbog pojave “sive crte” oko krunice. Kod keramičkog implantata neće doći do sive boje kroz tkivo desni.

Čvrstoća

Titanijski implantati su izuzetno snažni i imaju visoku otpornost na lomljenje. Cirkonij ima nižu elastičnost koja može dovesti do mikro lomova, ali je i ona vrlo jaka. Cirkonij se desetljećima koristi u operaciji zamjene kuka. Nosivost i biokompatibilne osobine ovog materijala pokazale su se izuzetnima, sa superiornim svojstvima integracije sa kosti. Cirkon keramika je dobila nadimak “keramički čelik” zbog vrhunske čvrstoće i mehaničkih svojstava. Keramički  implantati, osim što su jaki, ne reagiraju sa slinom i drugim kemikalijama u ustima. Nema korozije s keramičkim materijalima što ih čini idealnim za holističke oralne zahvate.

Pacijenti često se pitaju: “Jesu li keramički zubni implantati bolji od titanskih?”

Odgovor na ovo pitanje nije jednostavan da ili ne, jer je važno uzeti u obzir sve čimbenike i zahtjeve koji su prikladni za pojedinog pacijenta i njegove osobne potrebe.

Obje opcije materijala za implantate su biokompatibilne i smatraju se sigurnim. To znači da djeluju povoljno na ljudsko tijelo i da su netoksični.

Postoje prednosti za svaku vrstu materijala pa iskusni,kvalificirani stomatolog može preporučiti određenu vrstu implantata nakon što sasluša brige i ciljeve svakog pojedinog pacijenta.

Koji god zubni implantat odabrali, ključno je odabrati i pravog stomatologa za obavljanje postupka.

Što kad vam strada zdravi zub u nesreći?

Avulzija zuba i terapija

 
 

Avulzija zuba je dentalna trauma u kojoj je cijeli zub u potpunosti prisilno izvađen ili izbijen iz svog ležišta (iz pripadajuće zubne čašice) zbog naglog udarca ili ozljede, što se može dogoditi tijekom sportskih aktivnosti, nesreće ili čak uslijed grickanja tvrde hrane.

U svakoj su dobi dentalne traume moguće, ipak one se najčešće dešavaju u dječijem uzrastu i to u toku druge i treće godine starosti (povrede mliječnih zuba) i devete i desete godine (povrijeđeni trajan zub). Ovoj vrsti ozljede i povredama tkiva su najizloženiji gornji središnji sjekutići zbog svog oblika, veličine i položaja u zubnom nizu.

Ova povreda viđa se kod 0.5%–16% svih dentalnih trauma i najčešće su pogođeni gornji centralni sjekutići zbog svoje pozicije, oblika i veličine.

 

U Dentalnom centru Videntis nudimo besplatne stručne konzultacije.
Imate li još pitanja slobodno nas nazovite ili nam pošaljite upit.

 

Simptomi avulzije ili traumatskog izbijanja izbijanja zuba

 
  1.  Izgubljen zub: Očigledan simptom avulzije je potpuno izbijanje zuba iz zubne alveole. Može se primijetiti prazno mjesto gdje je zub nekada bio.
  2.  Krvarenje: Ozljeda može uzrokovati krvarenje u području zuba i usne šupljine.
  3.  Bol: Osoba može osjećati jaku bol u području izbijenog zuba. Bol može biti konstantna ili se pogoršavati prilikom žvakanja ili dodirivanja zahvaćenog područja.
  4.  Oteklina: Oteklina u području zuba može biti prisutna kao reakcija na ozljedu.
  5.  Ogrebotine i razderotine: Trauma može uzrokovati ogrebotine i razderotine u području lica i usne šupljine.

Važno je napomenuti da su ovi simptomi općeniti i mogu se razlikovati ovisno o individualnim slučajevima.

 

Što napraviti ako se desi avulzija?

Ako se avulzija dogodi, prvo treba provjeriti dob osobe i o kojem zubu je riječ i da li se radi o trajnom ili mliječnom zubu, jer se replantacija(postupak vraćanja zuba) mliječnog zuba ne preporučuje.

  • Isprati zub mlazom hladne vode.
  • Ako je moguće, zub treba vratiti u alveolu što je prije (repozicija).
  • Ako to nije moguće, zub treba staviti u transportni medij – mlijeko, obična voda, slina ili fiziološke otopina, kako bi se izbjegla dehidracija površine korijena zuba.
  • Nakon toga, zub treba što prije isti dan odnijeti stomatologu radi daljnje obrade.
  • Optimalno vrijeme za uspjeh replantacije je 30 minuta do 2 sata nakon izbijanja zuba.

Važno je napomenuti da je brzina jedan od najbitnijih faktora za uspjeh terapije avulzije zuba, stoga je brza reakcija roditelja, osobe u pratnji ili osobe koja je doživjela ozljedu vrlo važna kako bi se povećale šanse za uspješno vraćanje izbijenog zuba.

Mnogi pacijenti osim ozljeđenih zubi imaju ozljede i povrede cakline i dentina, tvrdih zubnih tkiva i pulpemekih tkiva, usnice ili čeljusti koje krvare. Terapija povrede tvrdih zubnih tkiva i pulpe zavisi od težine same povrede, te da li je u pitanju stalni ili mliječni zub. Prilikom avulzije zuba treba napraviti pregled i provjeriti postoje li povrede koje su potencijalno opasne za život. Pritom osim na vanjske znakove ozljeda (krvarenja, ogrebotine, razderotine tkiva, prijelome i dr.) treba pripaziti na simptome poput amnezije, nesvijesti, povraćanja i glavobolje, jer mogu upućivati na potres mozga i zahtijevaju neurološku obradu.

Stomatologu je anamneza od iznimne važnosti, jer osim općih podataka pacijenta, saznaje vrijeme, mjesto i način na koji je povreda zuba nastala, te dob povrijeđenog pacijenta. To mu sve daje uvid u podatak da li je povrijeđeni zub sa završenim ili nezavršenim rastom i razvojem korijena.

 

Koje korake poduzeti nakon avulzije zuba?

  1. Ne paničarite: Ostanite smireni i pokušajte ublažiti anksioznost kako biste jasnije razmišljali.
  2. Prikupite zub: Utvrditi o kojem zubu se radi te da li je mliječni ili stalni zub. Ako je traumatizirani zub stalni zub, potrebno je potražiti izbijeni zub.
  3. Isperite zub: Pažljivo podignite zub držeći ga za krunu, izbjegavajući dodirivanje korijena. Ako je zub nije čist, nježno ga isperite vodom ili fiziološkom otopinom. Ne koristite sapun, deterdžent ili bilo koju kemikaliju.
  4. Povratak u ležište: Ako je moguće, pokušajte nježno izbijeni zub vratiti što prije u alveolu (u svoje ležište). Pripazite da ne okrenete zub i pravilno ga smjestite.
  5. Transport: Ako ne možete vratiti izbijeni zub u svoje ležište, stavite ga u specijalizirani medij – mlijeko, slanu otopinu ili slinu kako biste ga održali vlažnim prije nego što stignete do stomatologa.

 

Koje su terapije za avulziju zuba?

Fraktura cakline zahtijeva nadoknadu izgubljenog dijela cakline kompozitnim materijalom, a ukoliko je u pitanju fraktura cakline mliječnog zuba, oštre rubove je potrebno zaobliti gumicom. Razlikujemo ozljede tvrdih zubnih tkiva i pulpe, ozljede parodontnog tkiva, te ozljede gingive i sluznice usta.

Kada se radi o terapijama za avulziju zuba, postoji nekoliko opcija koje stomatolog može preporučiti ovisno o stanju zuba i okolnostima ozljede, a one su sljedeće:

  1. Replantacija zuba (postupak vraćanja zuba): U nekim slučajevima, ako je zub pravilno pripremljen i brzo vraćen u svoje ležište, replantacija zuba može biti moguća. Vraćeni zub se pod lokalnom anestezijom fiksira kako bi se osiguralo učvršćivanje zuba u kosti, što se postiže različitim vrstama splintova. Ova terapija može pomoći u razvoju korijena izbijenog zuba i ponovnom uspostavljanju funkcije i estetike zuba.
  2. Postavljanje zubnih implantata: Ako replantacija nije moguća ili nije uspješna, stomatolog može preporučiti postavljanje zubnog implantata kako bi zamijenio izgubljeni zub. Zubni implantati su trajna i estetski privlačna opcija za obnovu osmijeha.
  3. Most ili protezaU nekim slučajevima, stomatolog može preporučiti izradu mosta ili proteze kako bi nadoknadio izgubljeni zub. Ove terapije mogu pomoći u vraćanju funkcionalnosti žvakanja i očuvanju strukture okolnih zuba.
  4. Endodontska terapija: Ako je korijen zuba oštećen, stomatolog može preporučiti endodontski tretman (liječenje korijena) kako bi očuvao zub. Ova terapija može pomoći u uklanjanju infekcije i očuvanju prirodnog zuba.
  5. Estetske terapije: Nakon što se zub stabilizira, mogu biti potrebne estetske terapije poput izbjeljivanja ili ljuskica kako bi se postigao prirodan izgled zuba. Ove terapije mogu poboljšati estetiku osmijeha i vratiti samopouzdanje.

Redoviti posjeti stomatologu i preventivne mjere poput nošenja zaštitne opreme prilikom sportskih aktivnosti mogu pomoći u sprječavanju povreda i ozljeda zuba.

 

Zaključak

Avulzija zuba ubraja se u ozljedu parodontnog tkiva kod djece i odraslih, a ozljede u slučaju avulzije nastaju zbog direktne ili indirektne traume usljed padova, prometnih ili sportskih nezgoda. Preporučuje se što prije potražiti stomatološku pomoć, jer pravilna i pravovremena reakcija u tom slučaju je izuzetno važna kako bi se zub sačuvao. Potrebno stići u istom danu, što prije do stomatološke ordinacije kako bi se pravilno zbrinula ozljeda i smanjile moguće komplikacije. Stomatolog će vam procijeniti stanje zuba i preporučiti odgovarajuću terapiju.

Avulzija može biti neugodno iskustvo, ali u našem dentalnom centru Videntis možete bezbolno, brzo i kvalitetno obnoviti vaš osmijeh i sve funkcionalnosti vaših zuba.

Slijedimo najnovije metode i tehnologije u stomatologiji kako bismo osigurali najbolje rezultate za naše pacijente. A koje je rješenje je idealno za Vas ovisi o vašem kompletnom zdravstvenom stanju, stanju preostalih zuba, održavanju oralne higijene, te o osobnim navikama i načinu života.

Naši stručnjaci će pažljivo pažljivo procijeniti stanje vašeg zuba kako bi odabrali najbolji plan terapije za obnovu vašeg zuba koji će vam omogućiti povratak osmijehu kojeg zaslužujete i koji ste nekada imali. Naša predanost kvaliteti i brizi za pacijente je ono što nas ističe, jer uz našu terapiju, možete biti sigurni da ćete biti u sigurnim rukama.

 

Nadamo se da su vam ove informacije bile korisne. Pratite nas i dalje za više edukacijskih i informativnih članaka o raznim stomatološkim temama.

 

Za besplatne konzultacije, za profesionalnu dentalnu uslugu i sva vaša dodatna pitanja slobodno nam se javite u naš dentalni centar Videntis na

1)   +385 1 5515 300 ili +385 91 5897 018

2)   https://calendly.com/videntis/konzultacije

3)   https://videntis.eu/kontakt/

U Dentalnom centru Videntis nudimo besplatne stručne konzultacije.
Imate li još pitanja slobodno nas nazovite ili nam pošaljite upit.