Welcome to website

Koliko dugo se nosi aparatić za zube? | Videntis Dental centar

Koliko dugo se nosi aparatić za zube?

Jedno od najčešćih rješenja za ispravljanje nepravilnog položaja zubi su aparatići za zube. Ovi aparatići ne samo da poboljšavaju estetski izgled vašeg osmijeha, već i rješavaju funkcionalne probleme povezane s vašim zagrizom.

No, ako razmišljate o postavljanju aparatića za zube, vjerojatno je jedno od pitanja koje sebi postavljate povezano s vremenskim trajanjem nošenja aparatića za zube.

Zbog toga ćemo u ovom članku odgovoriti na pitanje koliko dugo trebate nositi aparatić za zube te predstaviti dvije popularne vrste aparatića: fiksni aparatić za zube i Invisalign prozirni aparatić za zube.

Koliko dugo se nosi aparatić za zube?

Dužina nošenja aparatića za zube razlikuje se od osobe do osobe te uvelike ovisi o složenosti ortodontske problematike. U prosjeku se fiksni aparatić za zube nosi oko 18 mjeseci pa sve do dvije godine. Isto tako, neki slučajevi mogu zahtijevati kraća razdoblja od samo 12 mjeseci, dok bi složeniji slučajevi mogli produžiti vrijeme liječenja na tri godine ili čak i više.

Također, dužina nošenja aparatića za zube ovisi i o samom aparatiću. Kao što smo rekli, uz klasične, fiksne aparatiće, postoje i Invisalign prozirne udlage (aligneri), tj. mobilni aparatić za zube koji se, u prosjeku, nosi od šest pa do 18 mjeseci.

Vrste aparatića za zube

U stomatološkim ordinacijama i dentalnim centrima diljem Hrvatske i svijeta dostupne su razne vrste aparatića za zube, ovisno o različitim potrebama korisnika aparatića za zube. Dvije najčešće opcije su fiksni aparatić za zube te prozirne udlage.

Fiksni aparatić za zube

Fiksni aparatić, također poznat kao tradicionalni aparatić za zube, sastoji se od metalnih nosača i žica koje su pričvršćene za zube. Bravice se lijepe na prednju površinu zuba, a kroz njih se provlače žice, te se iste prilagođavaju tako da postupno pomiču zube u njihov pravilan položaj. Fiksni aparatići za zube učinkoviti su za rješavanje širokog spektra ortodontskih problema, a najčešće se koriste za složenije ortodontske probleme. Inače, fiksni aparatići se dijele na estetske i uobičajene metalne zubne aparatiće.

Invisalign: nevidljivi mobilni aparatić za zube

Invisalign udlage moderna su alternativa tradicionalnom aparatiću za zube. Ovaj tretman uključuje niz prozirnih, uklonjivih udlaga koje se izrađuju u skladu s potrebama za vaše zube. Jedna od ključnih prednosti Invisaligna je njegov gotovo nevidljiv izgled, što ga čini popularnim izborom među odraslima i pojedincima koji preferiraju diskretniju opciju tretmana.

Još jedna skupina ljudi koja odabire Invisalign prozirne udlage su profesionalni sportaši kojima ovaj aparatić za zube ne smeta u svakodnevnim sportskim aktivnostima, pogotovo ako se radi o sportovima koji uključuju kontakt.

Razlike između fiksnog aparatića za zube i Invisalign prozirnog aparatića

I fiksni aparatić za zube i Invisalign imaju svoje prednosti i nedostatke:

Izgled:

Fiksni aparatić: Vidljivi zbog metalnih nosača i žica.

Invisalign: Gotovo nevidljivi jer su izrađeni od prozirne plastike.

Udobnost:

Fiksni aparatić: Mogu uzrokovati blagu nelagodu ili iritaciju zbog prisutnosti bravica i žica.

Invisalign: Općenito udobniji jer nemaju oštre dijelove.

Mogućnost uklanjanja:

Fiksni aparatić: Ne može se skinuti dok tretman ne završi.

Invisalign: Uklonjiv za jelo, piće te omogućuje normalnu oralnu higijenu.

Održavanje:

Fiksni aparatić: Zahtijeva pažljivo čišćenje kako bi se spriječilo da ostaci hrane ne zaglave u aparatiću.

Invisalign: Lako se uklanja za temeljito čišćenje i udlaga i zubi .

Trajanje liječenja:

Fiksni aparatić:Neprekidno nošenje kroz prosječno dvije godine.

Invisalign: Nosi se 20 do 22 sata dnevno kroz prosječno šest do 18 mjeseci.

Kontrolni pregledi:

Fiksni aparatić: Svaka četiri tjedna.

Invisalign: Svakih četiri do šest tjedana, ili rjeđe.

Nedostaci:

Fiksni aparatić: Zahtijeva privikavanje koje može biti popraćeno s boli i nelagodom. Otežava konzumiranje tvrde i ljepljive hrane. Otežana dentalna higijena (te je potrebno voditi računa tijekom pranja zubi kako ne bi došlo do karijesa i promjene u boji). Dugo nošenje koje iziskuje strpljivost.

Invisalign: Invisalign udlage se moraju skinuti prije konzumacije jela i pića, budući da ne mogu podnijeti sile generirane žvakanjem. Isto tako, ako nakon konzumacije jela i pića ne operete zube, udlage se mogu lagano obojiti. Zbog toga je veoma važno zube oprati prije vraćanja Invisalign udlaga. Isto tako, nošenje Invisalign udlaga zahtijeva discipliniranost (često skidanje i stavljanje udlaga te redovito pranje zuba nakon jela, a prije stavljanja udlaga).

Učinkovitost:

Obje opcije mogu biti vrlo učinkovite; međutim, Invisalign može imati ograničenja za iznimno složene slučajeve.

Potreban vam je aparatić za zube? Javite se Dentalnom centru Videntis

Stomatološka ordinacija u centru Zagreba, Dentalni centar Videntis, prvi je odabir mnogih domaćih i stranih pacijenata kojima je potreban aparatić za zube budući da u Videntisu nudimo Invisalign, te klasične fiksne aparatiće za zube, gdje možemo ponuditi estetske i uobičajene metalne zubne aparatiće.

Stoga, ako vam je potreban aparatić za zube, dođite na besplatne stručne konzultacije i zajedno ćemo odabrati zubni aparatić idealan za vas i vaše potrebe.

Svoj besplatan termin možete dogovoriti na broj telefona 01/5515-300, kao i putem naše kontakt stranice.

Što kad vam strada zdravi zub u nesreći?

Avulzija zuba i terapija

 
 

Avulzija zuba je dentalna trauma u kojoj je cijeli zub u potpunosti prisilno izvađen ili izbijen iz svog ležišta (iz pripadajuće zubne čašice) zbog naglog udarca ili ozljede, što se može dogoditi tijekom sportskih aktivnosti, nesreće ili čak uslijed grickanja tvrde hrane.

U svakoj su dobi dentalne traume moguće, ipak one se najčešće dešavaju u dječijem uzrastu i to u toku druge i treće godine starosti (povrede mliječnih zuba) i devete i desete godine (povrijeđeni trajan zub). Ovoj vrsti ozljede i povredama tkiva su najizloženiji gornji središnji sjekutići zbog svog oblika, veličine i položaja u zubnom nizu.

Ova povreda viđa se kod 0.5%–16% svih dentalnih trauma i najčešće su pogođeni gornji centralni sjekutići zbog svoje pozicije, oblika i veličine.

 

U Dentalnom centru Videntis nudimo besplatne stručne konzultacije.
Imate li još pitanja slobodno nas nazovite ili nam pošaljite upit.

 

Simptomi avulzije ili traumatskog izbijanja izbijanja zuba

 
  1.  Izgubljen zub: Očigledan simptom avulzije je potpuno izbijanje zuba iz zubne alveole. Može se primijetiti prazno mjesto gdje je zub nekada bio.
  2.  Krvarenje: Ozljeda može uzrokovati krvarenje u području zuba i usne šupljine.
  3.  Bol: Osoba može osjećati jaku bol u području izbijenog zuba. Bol može biti konstantna ili se pogoršavati prilikom žvakanja ili dodirivanja zahvaćenog područja.
  4.  Oteklina: Oteklina u području zuba može biti prisutna kao reakcija na ozljedu.
  5.  Ogrebotine i razderotine: Trauma može uzrokovati ogrebotine i razderotine u području lica i usne šupljine.

Važno je napomenuti da su ovi simptomi općeniti i mogu se razlikovati ovisno o individualnim slučajevima.

 

Što napraviti ako se desi avulzija?

Ako se avulzija dogodi, prvo treba provjeriti dob osobe i o kojem zubu je riječ i da li se radi o trajnom ili mliječnom zubu, jer se replantacija(postupak vraćanja zuba) mliječnog zuba ne preporučuje.

  • Isprati zub mlazom hladne vode.
  • Ako je moguće, zub treba vratiti u alveolu što je prije (repozicija).
  • Ako to nije moguće, zub treba staviti u transportni medij – mlijeko, obična voda, slina ili fiziološke otopina, kako bi se izbjegla dehidracija površine korijena zuba.
  • Nakon toga, zub treba što prije isti dan odnijeti stomatologu radi daljnje obrade.
  • Optimalno vrijeme za uspjeh replantacije je 30 minuta do 2 sata nakon izbijanja zuba.

Važno je napomenuti da je brzina jedan od najbitnijih faktora za uspjeh terapije avulzije zuba, stoga je brza reakcija roditelja, osobe u pratnji ili osobe koja je doživjela ozljedu vrlo važna kako bi se povećale šanse za uspješno vraćanje izbijenog zuba.

Mnogi pacijenti osim ozljeđenih zubi imaju ozljede i povrede cakline i dentina, tvrdih zubnih tkiva i pulpemekih tkiva, usnice ili čeljusti koje krvare. Terapija povrede tvrdih zubnih tkiva i pulpe zavisi od težine same povrede, te da li je u pitanju stalni ili mliječni zub. Prilikom avulzije zuba treba napraviti pregled i provjeriti postoje li povrede koje su potencijalno opasne za život. Pritom osim na vanjske znakove ozljeda (krvarenja, ogrebotine, razderotine tkiva, prijelome i dr.) treba pripaziti na simptome poput amnezije, nesvijesti, povraćanja i glavobolje, jer mogu upućivati na potres mozga i zahtijevaju neurološku obradu.

Stomatologu je anamneza od iznimne važnosti, jer osim općih podataka pacijenta, saznaje vrijeme, mjesto i način na koji je povreda zuba nastala, te dob povrijeđenog pacijenta. To mu sve daje uvid u podatak da li je povrijeđeni zub sa završenim ili nezavršenim rastom i razvojem korijena.

 

Koje korake poduzeti nakon avulzije zuba?

  1. Ne paničarite: Ostanite smireni i pokušajte ublažiti anksioznost kako biste jasnije razmišljali.
  2. Prikupite zub: Utvrditi o kojem zubu se radi te da li je mliječni ili stalni zub. Ako je traumatizirani zub stalni zub, potrebno je potražiti izbijeni zub.
  3. Isperite zub: Pažljivo podignite zub držeći ga za krunu, izbjegavajući dodirivanje korijena. Ako je zub nije čist, nježno ga isperite vodom ili fiziološkom otopinom. Ne koristite sapun, deterdžent ili bilo koju kemikaliju.
  4. Povratak u ležište: Ako je moguće, pokušajte nježno izbijeni zub vratiti što prije u alveolu (u svoje ležište). Pripazite da ne okrenete zub i pravilno ga smjestite.
  5. Transport: Ako ne možete vratiti izbijeni zub u svoje ležište, stavite ga u specijalizirani medij – mlijeko, slanu otopinu ili slinu kako biste ga održali vlažnim prije nego što stignete do stomatologa.

 

Koje su terapije za avulziju zuba?

Fraktura cakline zahtijeva nadoknadu izgubljenog dijela cakline kompozitnim materijalom, a ukoliko je u pitanju fraktura cakline mliječnog zuba, oštre rubove je potrebno zaobliti gumicom. Razlikujemo ozljede tvrdih zubnih tkiva i pulpe, ozljede parodontnog tkiva, te ozljede gingive i sluznice usta.

Kada se radi o terapijama za avulziju zuba, postoji nekoliko opcija koje stomatolog može preporučiti ovisno o stanju zuba i okolnostima ozljede, a one su sljedeće:

  1. Replantacija zuba (postupak vraćanja zuba): U nekim slučajevima, ako je zub pravilno pripremljen i brzo vraćen u svoje ležište, replantacija zuba može biti moguća. Vraćeni zub se pod lokalnom anestezijom fiksira kako bi se osiguralo učvršćivanje zuba u kosti, što se postiže različitim vrstama splintova. Ova terapija može pomoći u razvoju korijena izbijenog zuba i ponovnom uspostavljanju funkcije i estetike zuba.
  2. Postavljanje zubnih implantata: Ako replantacija nije moguća ili nije uspješna, stomatolog može preporučiti postavljanje zubnog implantata kako bi zamijenio izgubljeni zub. Zubni implantati su trajna i estetski privlačna opcija za obnovu osmijeha.
  3. Most ili protezaU nekim slučajevima, stomatolog može preporučiti izradu mosta ili proteze kako bi nadoknadio izgubljeni zub. Ove terapije mogu pomoći u vraćanju funkcionalnosti žvakanja i očuvanju strukture okolnih zuba.
  4. Endodontska terapija: Ako je korijen zuba oštećen, stomatolog može preporučiti endodontski tretman (liječenje korijena) kako bi očuvao zub. Ova terapija može pomoći u uklanjanju infekcije i očuvanju prirodnog zuba.
  5. Estetske terapije: Nakon što se zub stabilizira, mogu biti potrebne estetske terapije poput izbjeljivanja ili ljuskica kako bi se postigao prirodan izgled zuba. Ove terapije mogu poboljšati estetiku osmijeha i vratiti samopouzdanje.

Redoviti posjeti stomatologu i preventivne mjere poput nošenja zaštitne opreme prilikom sportskih aktivnosti mogu pomoći u sprječavanju povreda i ozljeda zuba.

 

Zaključak

Avulzija zuba ubraja se u ozljedu parodontnog tkiva kod djece i odraslih, a ozljede u slučaju avulzije nastaju zbog direktne ili indirektne traume usljed padova, prometnih ili sportskih nezgoda. Preporučuje se što prije potražiti stomatološku pomoć, jer pravilna i pravovremena reakcija u tom slučaju je izuzetno važna kako bi se zub sačuvao. Potrebno stići u istom danu, što prije do stomatološke ordinacije kako bi se pravilno zbrinula ozljeda i smanjile moguće komplikacije. Stomatolog će vam procijeniti stanje zuba i preporučiti odgovarajuću terapiju.

Avulzija može biti neugodno iskustvo, ali u našem dentalnom centru Videntis možete bezbolno, brzo i kvalitetno obnoviti vaš osmijeh i sve funkcionalnosti vaših zuba.

Slijedimo najnovije metode i tehnologije u stomatologiji kako bismo osigurali najbolje rezultate za naše pacijente. A koje je rješenje je idealno za Vas ovisi o vašem kompletnom zdravstvenom stanju, stanju preostalih zuba, održavanju oralne higijene, te o osobnim navikama i načinu života.

Naši stručnjaci će pažljivo pažljivo procijeniti stanje vašeg zuba kako bi odabrali najbolji plan terapije za obnovu vašeg zuba koji će vam omogućiti povratak osmijehu kojeg zaslužujete i koji ste nekada imali. Naša predanost kvaliteti i brizi za pacijente je ono što nas ističe, jer uz našu terapiju, možete biti sigurni da ćete biti u sigurnim rukama.

 

Nadamo se da su vam ove informacije bile korisne. Pratite nas i dalje za više edukacijskih i informativnih članaka o raznim stomatološkim temama.

 

Za besplatne konzultacije, za profesionalnu dentalnu uslugu i sva vaša dodatna pitanja slobodno nam se javite u naš dentalni centar Videntis na

1)   +385 1 5515 300 ili +385 91 5897 018

2)   https://calendly.com/videntis/konzultacije

3)   https://videntis.eu/kontakt/

U Dentalnom centru Videntis nudimo besplatne stručne konzultacije.
Imate li još pitanja slobodno nas nazovite ili nam pošaljite upit.